Gustaf Fredrik Rydberg Sold at Auction Prices

Painter, b. 1835 - d. 1933

    • Gustaf Rydberg Sweden Fishing Nets Village Oil Painting
      Dec. 01, 2023

      Gustaf Rydberg Sweden Fishing Nets Village Oil Painting

      Est: $100 - $10,000

      Late 19th Century; Original, 12.5” x 18.5”, beautiful oil on canvas. Figured with fishnets at seashore. Signed lower right, and dated, original wooden stretcher board, overall excellent, please view photos. Provenance: VA Collection

      Mebane Antique Auction
    • Gustaf Rydberg [1835-1933, Swedish] An extensive coastal landscape, figures gathering faggots in the foreground, a view to a coastline beyond
      Jan. 19, 2016

      Gustaf Rydberg [1835-1933, Swedish] An extensive coastal landscape, figures gathering faggots in the foreground, a view to a coastline beyond

      Est: £400 - £600

      Gustaf Rydberg [1835-1933, Swedish] An extensive coastal landscape, figures gathering faggots in the foreground, a view to a coastline beyond: - signed and dated 1863 bottom right oil on canvas 41 x 68cm.

      Bearnes Hampton & Littlewood
    • Gustaf Rydberg 1835-1933 "Vinterlandskap" (Winter
      May. 28, 2013

      Gustaf Rydberg 1835-1933 "Vinterlandskap" (Winter

      Est: kr40,000 - kr60,000

      Gustaf Rydberg 1835-1933 "Vinterlandskap" (Winter landscape). Signed Gust: Rydberg and dated 1879. Canvas 58 x 90 cm.

      Bukowskis
    • GUSTAF RYDBERG, 1835-1933 Motiv från Ryd.
      May. 18, 2013

      GUSTAF RYDBERG, 1835-1933 Motiv från Ryd.

      Est: - kr12,000

      GUSTAF RYDBERG, 1835-1933 Motiv från Ryd. Monogramsignerad G.R. Olja på duk, 46x56 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Gustaf Rydberg 1835-1933. Tillskriven. Olja på duk
      Jan. 29, 2013

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Tillskriven. Olja på duk

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Tillskriven. Olja på duk lagd på pannå, 19 x 25.

      Auktionskammare Uppsala
    • Gustaf Rydberg 1835-1933. Tillskriven. Landskap
      Jan. 29, 2013

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Tillskriven. Landskap

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Tillskriven. Landskap med fåraherde. Olja på duk lagd på pannå, 17,5 x 28,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Gustaf Rydberg 1835-1933. Vinterlandskap.
      Jan. 29, 2013

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Vinterlandskap.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Vinterlandskap. Monogramsignerad GR. Olja på duk lagd på pannå, 27 x 44,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933. Kustlandskap med
      Dec. 01, 2012

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933. Kustlandskap med

      Est: - kr8,000

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933. Kustlandskap med badbrygg. Signerad. Olja på duk. 65x44 cm. Bär påskrift à tergo: Studie från Danska kusten vid Snekkesten. 1892. Smärre retusch.

      Crafoord Auktioner
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933. "Sommarlandskap från
      Dec. 01, 2012

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933. "Sommarlandskap från

      Est: - kr6,000

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933. "Sommarlandskap från Skåne. Monogramsignerad GR. Olja på duk, 37x60 cm."

      Crafoord Auktioner
    • Gustaf Rydberg 1835-1933. Väderkvarn. Signerad och
      Oct. 09, 2012

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Väderkvarn. Signerad och

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
      Aug. 28, 2012

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Vinterlandskap'.
      May. 05, 2012

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Vinterlandskap'.

      Est: - kr1,110

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Vinterlandskap'. Signerad och daterad 1881. Duk, 34x24. Samtida förgylld och guldbronserad praktram. Proveniens: Lotten Carlquist född Zickerman, konstnärens familj på mammans sida. Litt: Helge Kjellin, Gustaf Rydberg, SAK XXXIV, Sth 1925, avbildad s 169, Kat. 280.

      Crafoord Auktioner
    • GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skånegård Signerad och
      May. 25, 2011

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skånegård Signerad och

      Est: kr15,000 - kr20,000

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skånegård Signerad och daterad G. Rydberg 1915. Olja på duk, 52 x 84 cm. LITTERATUR: Helge Kjellin: Gustaf Rydberg - Skånes målare, SAK 1925, avbildad sidan 224, katalognr 663

      Stockholms Auktionsverket
    • GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Motiv från Wermland
      May. 25, 2011

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Motiv från Wermland

      Est: kr75,000 - kr100,000

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Motiv från Wermland Signerad och daterad G. Rydberg 1865. Olja på duk, 64 x 86 cm. Ornamenterad och förgylld originalram PROVENIENS Inköpt 1865 från konstnären av Konstföreningen i Stockholm, där utlottad 22 december 1865 till Fru S. Berg Kamrer Johan Berg LITTERATUR Förteckning öfver de Konstarbe...

      Stockholms Auktionsverket
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Sommardag, Snäkkesten.
      May. 07, 2011

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Sommardag, Snäkkesten.

      Est: - kr6,000

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Sommardag, Snäkkesten. Monogramsignerad GR-g. Enligt påskrift baktill utförd 1905. Pannå, 28x44.

      Crafoord Auktioner
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Afton, sommarlandskap
      May. 07, 2011

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Afton, sommarlandskap

      Est: - kr15,000

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Afton, sommarlandskap med sjö och man i båt. Troligen från Ringsjön. Signerad. Duk, 54x85.

      Crafoord Auktioner
    • GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Sommardag, Arilds läge
      Dec. 08, 2010

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Sommardag, Arilds läge

      Est: kr20,000 - kr25,000

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Sommardag, Arilds läge Signerad och daterad G. Rydberg 1894. Olja på duk, 47 x 73 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Vinterlandskap med
      Nov. 20, 2010

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Vinterlandskap med

      Est: - kr2,170

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Vinterlandskap med hästekipage. Motivet taget från vägen mellan Stockholm och Nackanäs. Signerad och daterad -77. Duk, 46x70. Förgylld och guldbronserad originalpraktram. Medföljer brev från konstnären daterat 1926 vilket beskriver tillkomsten av målningen.

      Crafoord Auktioner
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Kalkugn vid Visby'.
      Nov. 20, 2010

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Kalkugn vid Visby'.

      Est: - kr540

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Kalkugn vid Visby'. Signerad och à tergo daterad 1896. Duk, 30x45.

      Crafoord Auktioner
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Sommarlandskap från
      Nov. 20, 2010

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Sommarlandskap från

      Est: - kr870

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Sommarlandskap från Skåne. Monogramsignerad GR. Duk, 37x60.

      Crafoord Auktioner
    • GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Landskap med skånegård
      Jun. 03, 2010

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Landskap med skånegård

      Est: kr25,000 - kr30,000

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Landskap med skånegård Signerad G. Rydberg. Olja på duk, 41 x 63 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Jun. 03, 2010

      Est: kr30,000 - kr40,000

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skånegård Signerad och daterad G. Rydberg 1915. Olja på duk, 52 x 84 cm. LITTERATUR: Helge Kjellin: Gustaf Rydberg Skånes målare, SAK 1925, avbildad sidan 224, katalognr 663

      Stockholms Auktionsverket
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Kust. Monogramsignerad
      May. 08, 2010

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Kust. Monogramsignerad

      Est: - kr5,000

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Kust. Monogramsignerad GR. Pannå, 27x42.

      Crafoord Auktioner
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Från Billinge by och
      Nov. 28, 2009

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Från Billinge by och

      Est: - kr15,000

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Från Billinge by och kyrka'. Signerad och daterad 1916. Duk, 40x54. Förgylld och guldbronserad original praktram. Litt: Helge Kjellin, Gustaf Rydberg, Sth 1925, katalog 674, avbildad s 228. 'I Billinge har han 1916 utfört en originalstudie av byn och kyrkan, en somarblond, nyansrik, livsvarm, mjuk och vacker studie, betagande i sin lätthet'

      Crafoord Auktioner
    • - GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skotterup fiskeläge -
      Nov. 26, 2009

      - GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skotterup fiskeläge -

      Est: kr12,000 - kr15,000

      - GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skotterup fiskeläge - Danmark Signerad G. Rydberg. Olja på pannå, 29 x 45 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Vårlandskap med träd
      Nov. 26, 2009

      - GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Vårlandskap med träd

      Est: kr8,000 - kr10,000

      - GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Vårlandskap med träd vid vatten Signerad G.R. Olja på duk, 28 x 37 cm. PROVENIENS: Fil.dr. A. Anderbergs samling Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Vår vid älven -
      Nov. 26, 2009

      - GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Vår vid älven -

      Est: kr20,000 - kr25,000

      - GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Vår vid älven - landskap med gårdar Signerad och daterad Gust. Rydberg 1916. Olja på duk, 44 x 68,5 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Vårlandskap med träd vid
      May. 28, 2009

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Vårlandskap med träd vid

      Est: kr10,000 - kr12,000

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Vårlandskap med träd vid vatten Signerad G.R. Olja på duk, 28 x 37 cm. PROVENIENS: Fil.dr. A. Anderbergs samling

      Stockholms Auktionsverket
    • GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skånegård i snö Signerad
      May. 28, 2009

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skånegård i snö Signerad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skånegård i snö Signerad och daterad G. Rydberg -81. Olja på duk fäst på pannå, 45 x 78 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Gustaf Rydberg 1835-1933. Landskap med vattendrag
      Dec. 02, 2008

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Landskap med vattendrag

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Landskap med vattendrag och man i eka. Dubbelt signerad G Rydberg samt daterad 1892. Olja på duk, 54 x 85. Smärre kantslitage från tidigare ram.

      Auktionskammare Uppsala
    • Gustaf Rydberg 1835-1933. "Skånsk slätt med
      Jun. 03, 2008

      Gustaf Rydberg 1835-1933. "Skånsk slätt med

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Gustaf Rydberg 1835-1933. "Skånsk slätt med pilvall - motiv från Viby" Signerad och daterad G. Rydberg 1923. Olja på duk, 47 x 65.

      Auktionskammare Uppsala
    • GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skånskt sommarlandskap
      May. 29, 2008

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skånskt sommarlandskap

      Est: kr25,000 - kr30,000

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skånskt sommarlandskap med gård Signerad och daterad G. Rydberg 1910. Olja på duk, 46 x 59 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Landskap med fors. I
      Apr. 26, 2008

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Landskap med fors. I

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 Landskap med fors. I förgrunden fiskare och flicka. Signerad och daterad Düsseld: 1860. Duk, 40x54. 20000 (€2,130)

      Crafoord Auktioner
    • RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Islossning i Mälaren'.
      Apr. 26, 2008

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Islossning i Mälaren'.

      RYDBERG, GUSTAF, 1835-1933 'Islossning i Mälaren'. Signerad och daterad -97. Duk, 52x88. Förgylld originalpraktram. Litt: Helge Kjellin, Gustaf Rydberg, SAK XXXIV, Sth 1925, Avbildad s 188, katalog nr 501. 30000 (€3,200)

      Crafoord Auktioner
    • Gustaf Rydberg 1835-1933. Landskapsskiss.
      Jan. 28, 2008

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Landskapsskiss.

      Est: - kr6,000

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Landskapsskiss. Osignerad. Olja pa duk. 34 x 30.

      Auktionskammare Uppsala
    • Gustaf Rydberg 1835-1933. Vinterlandskap. Signerad
      Dec. 04, 2007

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Vinterlandskap. Signerad

      Est: kr20,000 - kr30,000

      Gustaf Rydberg 1835-1933. Vinterlandskap. Signerad och daterad G Rydberg 1864. Olja på duk, 43 x 65. Signed and dated G Rydberg 1864. Oil on canvas, 43 x 65 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Motiv fran Oppmanna
      Nov. 29, 2007

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Motiv fran Oppmanna

      Est: kr40,000 - kr50,000

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Motiv fran Oppmanna Signerad och daterad G. Rydberg 1892. Olja pa duk, 40 x 56,5 cm. UTSTALLD: Konstakademien, Stockholm 1920, katalognr 171 LITTERATUR: Helge Kjellin: Gustaf Rydberg, Stockholm 1925, avbildad sidan 190, nr 436

      Stockholms Auktionsverket
    • GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skansk idyll med
      Nov. 29, 2007

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skansk idyll med

      Est: kr20,000 - kr25,000

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Skansk idyll med vderkvarn och bondgard Signerad och daterad G. Rydberg 72. Olja pa panna, 39,5 x 55,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      May. 31, 2007

      GUSTAF RYDBERG 1835-1933 Landskap med skånegård Signerad och daterad G. Rydberg 1900. Olja på duk, 44,5 x 71 cm.

      Stockholms Auktionsverket