Sven Olof Rosén Sold at Auction Prices

    • Painting, Attributed to Sven Olof Rosen
      Jan. 16, 2016

      Painting, Attributed to Sven Olof Rosen

      Attributed to Sven Olof Rosen (Swedish, 1908 - 1982), Portrait of a Young Clown, oil on board, signed "S. Rosen," lower left and verso, overall (with frame): 16.25"h x 13.25"w

      Clars Auctions
    • Sven Olof Rosén
      Aug. 27, 2013

      Sven Olof Rosén

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Sven Olof Rosén 1908-1982. "Riddarfjärden-Vinter". Signerad och daterad Rosén 41-42. Olja på duk, 69 x 94.

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven Olof Rosén 1908-1982. Skärgårdsklippor.
      Feb. 25, 2008

      Sven Olof Rosén 1908-1982. Skärgårdsklippor.

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Sven Olof Rosén 1908-1982. Skärgårdsklippor. Signerad och daterad S.O. Rosén Fogdö 1927. Olja på pannå 20,5 x 25,5.

      Auktionskammare Uppsala