Gerda Roosval-Kallstenius Sold at Auction Prices

  • Gerda Roosval-Kallstenius 1864-1939. Vid
    Aug. 29, 2011

    Gerda Roosval-Kallstenius 1864-1939. Vid

    Est: kr1,500 - kr2,000

    Auktionskammare Uppsala
  • GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Pojke med korg
    Dec. 08, 2010

    GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Pojke med korg

    Est: kr15,000 - kr20,000

    GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Pojke med korg Signerad med dedikation och daterad Med tack från Gerda Roosval -90. Olja på duk, 55 x 46 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Blommande
    Dec. 08, 2010

    GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Blommande

    Est: kr35,000 - kr40,000

    GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Blommande vallmofält, Grez Signerad och daterad Gerda Roosval K-s, Grez -94. Olja på duk fäst på pannå, 61 x 46 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Parklandskap
    May. 28, 2009

    GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Parklandskap

    Est: kr10,000 - kr12,000

    GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Parklandskap med sittande herre och hund Signerad och daterad G. Roosval -90. Olja på duk, 46,5 x 31 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Franskt
    May. 29, 2008

    GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Franskt

    Est: kr18,000 - kr20,000

    GERDA ROOSVAL KALLSTENIUS 1864-1939 Franskt landskap med kvinnor i samspråk motiv från Pouldu Signerad och daterad Gerda Roosval K-s Pouldu -91. Olja på duk, 46 x 55,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket