Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter Sold at Auction Prices

Miniature painter, Etcher, Painter

  • MINIATYRMÅLNING, omkring 1800, tillskriven Leonard
    May. 30, 2008

    MINIATYRMÅLNING, omkring 1800, tillskriven Leonard

    Est: kr5,000 - kr6,000

    MINIATYRMÅLNING, omkring 1800, tillskriven Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter (1787-1827) porträtt av Anna Sofia af Winklerfelt, gift af Sandeberg (1764-1832), gouache på elfenben, oval 5,5 x 4,5 cm, monterad i förgylld mässingsram och svärtat trä, totalt mått 15,5 x 12,5 cm. PROVENIENS: Genom arv inom familjen af Sandeberg fram till nuvarande äg...

    Stockholms Auktionsverket