Lennart Rodhe Sold at Auction Prices

Painter, b. 1916 -

      Dec. 08, 2021

      Est: €100 - €150

      LENNART RODHE (1916-2005) SANS TITRE Lithographie en couleurs sur vélin Épreuve annotée et signée Quelques pliures, petit trou, léger enlèvement en surface en bas à gauche Feuillet : 57 x 50,5 cm ; Sujet : 43,5 x 40 cm

      Oct. 21, 2019

      Est: €150 - €200

    • LENNART RODHE (1916-2005). SANS TITRE. Lithographie en couleurs sur vélin. Épreuve annotée et signée. Quelques pliures
      May. 29, 2019

      LENNART RODHE (1916-2005). SANS TITRE. Lithographie en couleurs sur vélin. Épreuve annotée et signée. Quelques pliures

      Est: €200 - €300

      LENNART RODHE (1916-2005). SANS TITRE. Lithographie en couleurs sur vélin. Épreuve annotée et signée. Quelques pliures, petit trou, léger enlèvement en surface en bas à gauche. Feuillet : 570 x 505 mm. Sujet : 435 x 400 mm. €200-300

    • Lennart Rodhe, Tiveden LENNART RODHE 1916-2005
      Apr. 25, 2013

      Lennart Rodhe, Tiveden LENNART RODHE 1916-2005

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Lennart Rodhe, Tiveden LENNART RODHE 1916-2005 Tiveden Monogramsignerad samt på baksidan daterad 1981. Akryl på duk, 97 x 97 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Lennart Rodhe, Utan titel LENNART RODHE 1916-2005
      Apr. 25, 2013

      Lennart Rodhe, Utan titel LENNART RODHE 1916-2005

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Lennart Rodhe, Utan titel LENNART RODHE 1916-2005 Utan titel Monogramsignerad. Gouache och krita på på papper, 38 x 27,5 cm. Utförd omkring 1950 PROVENIENS: Hildur Nordins samling

      Stockholms Auktionsverket
    • Lennart Rodhe 1916-2005. "Ombord", "Parken i
      Jan. 31, 2012

      Lennart Rodhe 1916-2005. "Ombord", "Parken i

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lennart Rodhe 1916-2005. "Reflexer". Signerad och
      Jan. 30, 2012

      Lennart Rodhe 1916-2005. "Reflexer". Signerad och

      Est: kr600 - kr800

      Auktionskammare Uppsala
    • Lennart Rodhe 1916-2005. Svartvit komposition.
      Jan. 30, 2012

      Lennart Rodhe 1916-2005. Svartvit komposition.

      Est: kr600 - kr800

      Auktionskammare Uppsala
    • Lennart Rodhe 1916-2005. "Krevad".
      Jan. 30, 2012

      Lennart Rodhe 1916-2005. "Krevad".

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lennart Rodhe 1916-2005. Komposition. Signerad,
      Jan. 30, 2012

      Lennart Rodhe 1916-2005. Komposition. Signerad,

      Est: kr600 - kr800

      Auktionskammare Uppsala
    • LENNART RODHE 1916-2005 Komposition
      Sep. 21, 2011

      LENNART RODHE 1916-2005 Komposition

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Komposition Monogramsignerad och daterad 26-X-46. Blandteknik på papper, 41 x 27,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Lennart Rodhe 1916-2005. Gula rosor.
      Aug. 29, 2011

      Lennart Rodhe 1916-2005. Gula rosor.

      Est: kr800 - kr1,000

      Auktionskammare Uppsala
    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Björndans Färgserigrafi, signerad, daterad och numrerad Lennart Rodhe 1990, 17/65. S. 121 x 80,5 cm LITTERATUR: Millroth 296

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr12,000 - kr15,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Mönster Portfölj med 20 färgserigrafier, 1976, signerade och numrerade Lennart Rodhe 35/50. Tryckta på Hahnemüle-papper av Ove Lööf, Stockholm. I. ca 12,5 x 17 cm S. 25 x 35 cm LITTERATUR: Millroth 150-169

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr5,000 - kr7,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Besöket Färgserigrafi triptyk, 1972, signerad och numrerad Lennart Rodhe 13/75. I. 86 x 171,5 cm Ramad LITTERATUR: Millroth 136

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr4,000 - kr5,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Sågverket Färglitografi, 1947, signerad och numrerad Lennart Rodhe 22/250. I. 38 x 60 cm Ej examinerad ur ram. LITTERATUR: Millroth 9

      Stockholms Auktionsverket
    • D - LENNART RODHE 1916-2005 Komposition
      Apr. 13, 2011

      D - LENNART RODHE 1916-2005 Komposition

      Est: kr60,000 - kr70,000

      D - LENNART RODHE 1916-2005 Komposition Monogramsignerad. Olja på duk, 68 x 92 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - LENNART RODHE 1916-2005 Kulisser
      Apr. 13, 2011

      D - LENNART RODHE 1916-2005 Kulisser

      Est: kr4,000 - kr5,000

      D - LENNART RODHE 1916-2005 Kulisser Monogramsignerad och daterad 31/1-46. Tusch på papper, 20 x 32 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - LENNART RODHE 1916-2005 Inblick
      Apr. 13, 2011

      D - LENNART RODHE 1916-2005 Inblick

      Est: kr4,000 - kr5,000

      D - LENNART RODHE 1916-2005 Inblick Monogramsignerad. Gouache på papper, 11 x 9 cm. Utförd 1955 PROVENIENS Galerie Bel Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • D - LENNART RODHE 1916-2005 Kilar Monogramsignerad
      Apr. 13, 2011

      D - LENNART RODHE 1916-2005 Kilar Monogramsignerad

      Est: kr300,000 - kr400,000

      D - LENNART RODHE 1916-2005 Kilar Monogramsignerad och daterad -48. Olja på duk, 46 x 33 cm. PROVENIENS Stockholms Auiktionsverk, hösten 2006, nr 759 UTSTÄLLD Lennart Rodhe, Moderna Museet, Stockholm 1988, katalognr 29 Lennart Rodhe, Göteborgs Konstmuseum, 1988, katalognr 29 På våren 1947 debuterade en ny generation konstnäre...

      Stockholms Auktionsverket
    • RODHE, Lennart (född 1916): Komposition, signerad
      Mar. 22, 2011

      RODHE, Lennart (född 1916): Komposition, signerad

      Est: - kr1,500

      RODHE, Lennart (född 1916): Komposition, signerad och daterad Lennart Rodhe 1972, färglitografi, bladmått 73x53; med dedikation

      Stockholms Auktionsverket
    • Lennart Rodhe 1916-2005. Kollage. Monogramsignerad
      Jan. 31, 2011

      Lennart Rodhe 1916-2005. Kollage. Monogramsignerad

      Est: - kr4,000

      Lennart Rodhe 1916-2005. Kollage. Monogramsignerad i trycket. Akvarell, 27,5 x 40,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lennart Rodhe 1916-2005. Komposition. Signerad och
      Jan. 31, 2011

      Lennart Rodhe 1916-2005. Komposition. Signerad och

      Est: - kr800

      Auktionskammare Uppsala
    • LENNART RODHE 1916-2005 Blomsterridå Färglitografi
      Dec. 17, 2010

      LENNART RODHE 1916-2005 Blomsterridå Färglitografi

      Est: kr5,000 - kr7,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Blomsterridå Färglitografi triptyk, 1972, signerad och numrerad Lennart Rodhe 58/75. I. 94 x 180 cm Ramad LITTERATUR: Millroth 126

      Stockholms Auktionsverket
    • LENNART RODHE 1916-2005 Variationer
      Oct. 28, 2010

      LENNART RODHE 1916-2005 Variationer

      Est: kr300,000 - kr400,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Variationer Monogramsignerad samt signerad och daterad på baksidan Rodhe 1948. Kaseintempera på pannå, 60 x 122 cm. PROVENIENS Galerie Bel´Art, Stockholm Under senhösten 1947 reste Lennart Rodhe till Paris. Han besökte muséer och intresserade sig särskilt för den afrikanska konsten på de etnografiska musée...

      Stockholms Auktionsverket
    • LENNART RODHE 1916-2005 Illavarslande tecken
      Oct. 28, 2010

      LENNART RODHE 1916-2005 Illavarslande tecken

      Est: kr60,000 - kr80,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Illavarslande tecken Monogramsignerad samt signerad och daterad på baksidan Lennart Rodhe 1970. Olja på duk, 68,5 x 92,5 cm. UTSTÄLLD: Rodhe, Lunds Konsthall 1995

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 28, 2010

      Est: kr4,000 - kr5,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Komposition Monogramsignerad. Blandteknik på papper fäst på pannå, 13,5 x 11,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LENNART RODHE 1916-2005 Drakar III
      Oct. 28, 2010

      LENNART RODHE 1916-2005 Drakar III

      Est: kr400,000 - kr500,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Drakar III Monogramsignerad. Tempera på pannå, 122 x 86 cm. Utförd 1948 UTSTÄLLD Lennart Rodhe, Riksutställningar, utställning 137, katalognr 18 Rodhe, Moderna museet, Stockholm samt Göteborgs konstmuseum 1988, katalognr 33, avbildad i utställningskatalogen Lennart Rodhe var intellektualist. Kanske in...

      Stockholms Auktionsverket
    • Lennart Rodhe, färglitografi 1976, 13x16 cm
      Aug. 28, 2010

      Lennart Rodhe, färglitografi 1976, 13x16 cm

      Crafoord Auktioner
    • Lennart Rodhe, 'The Seasons of the Year',
      Aug. 28, 2010

      Lennart Rodhe, 'The Seasons of the Year',

      Lennart Rodhe, 'The Seasons of the Year', färglitografi, triptyk

      Crafoord Auktioner
    • Rodhe, Lennart, lito, Ombord, sign, dat 48 o numr
      Jun. 24, 2010

      Rodhe, Lennart, lito, Ombord, sign, dat 48 o numr

      Rodhe, Lennart, lito, Ombord, sign, dat 48 o numr 7/30, 47 x 29 cm

      Hallands Auktionsverk
    • D - LENNART RODHE 1916-2005 Ytan rämnar
      May. 06, 2010

      D - LENNART RODHE 1916-2005 Ytan rämnar

      Est: kr18,000 - kr20,000

      D - LENNART RODHE 1916-2005 Ytan rämnar Monogramsignerad och daterad 21-8-53. Gouache på papper, 48 x 31 cm. PROVENIENS: Galerie Bel´Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • LENNART RODHE, Ryttaren. (d)
      May. 04, 2010

      LENNART RODHE, Ryttaren. (d)

      Est: kr100,000 - kr150,000

      LENNART RODHE, Ryttaren. (d)

      Bukowskis
    • LENNART RODHE, Variations I. (d)
      May. 04, 2010

      LENNART RODHE, Variations I. (d)

      Est: kr450,000 - kr500,000

      Bukowskis
    • LENNART RODHE, Klippor. (d)
      May. 04, 2010

      LENNART RODHE, Klippor. (d)

      Est: kr80,000 - kr100,000

      LENNART RODHE, Klippor. (d)

      Bukowskis
    • LENNART RODHE, Form II. (d)
      May. 04, 2010

      LENNART RODHE, Form II. (d)

      Est: kr75,000 - kr100,000

      LENNART RODHE, Form II. (d)

      Bukowskis
    • LENNART RODHE, "Fez". (d)
      May. 04, 2010

      LENNART RODHE, "Fez". (d)

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LENNART RODHE, "Fez". (d)

      Bukowskis
    • LENNART RODHE, "Block". (d)
      May. 04, 2010

      LENNART RODHE, "Block". (d)

      Est: kr15,000 - kr20,000

      LENNART RODHE, "Block". (d)

      Bukowskis
    • LENNART RODHE, Transport I. (d)
      May. 04, 2010

      LENNART RODHE, Transport I. (d)

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Bukowskis
      Jan. 25, 2010

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Lennart Rodhe 1916-2005. Komposition. Signerad och numrerad Lennart Rodhe 203/310. Färglitografi, 30 x 48,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Rodhe, Lennart, färglito, blomsterstilleben, sign,
      Sep. 24, 2009

      Rodhe, Lennart, färglito, blomsterstilleben, sign,

      Rodhe, Lennart, färglito, blomsterstilleben, sign, dat 1971 o numr 48/110, 32 x 24 cm

      Hallands Auktionsverk
    • Lennart Rodhe, litografi, 29X40.
      Sep. 12, 2009

      Lennart Rodhe, litografi, 29X40.

      Crafoord Auktioner
    • Rodhe, Lennart, färglito, komposition, sign o numr
      Jun. 25, 2009

      Rodhe, Lennart, färglito, komposition, sign o numr

      Rodhe, Lennart, färglito, komposition, sign o numr 188/260, 38 x 53 cm

      Hallands Auktionsverk
      May. 28, 2009

      Rodhe, Lennart, färglito, komposition, sign o numr 196/320, dat -72, 27 x 35 cm

      Hallands Auktionsverk
    • LENNART RODHE 1916-2005 Fruktträdet Signerad med
      Apr. 28, 2009

      LENNART RODHE 1916-2005 Fruktträdet Signerad med

      Est: kr175,000 - kr200,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Fruktträdet Signerad med monogram. Olja på duk, 45 x 124,5 cm. Utförd 1957 PROVENIENS: Lars och Eve Engströms samling, Hägersten UTSTÄLLD: Lennart Rodhe - målningar 1947-58, Galerie Bel Art, Stockholm 2001, katalognr 19, avbildad i katalogen

      Stockholms Auktionsverket
    • LENNART RODHE 1916-2005 Ytan rämnar Signerad med
      Apr. 28, 2009

      LENNART RODHE 1916-2005 Ytan rämnar Signerad med

      Est: kr80,000 - kr100,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Ytan rämnar Signerad med monogram. Olja på duk, 38 x 46 cm. PROVENIENS: Galerie Bel Art, Stockholm UTSTÄLLD: Lennart Rodhe - målningar 1947-58, Galerie Bel Art, Stockholm 2001, katalognr 7, avbildad i katalogen

      Stockholms Auktionsverket
    • LENNART RODHE 1916-2005 Vid torget - Tanger,
      Apr. 28, 2009

      LENNART RODHE 1916-2005 Vid torget - Tanger,

      Est: kr12,000 - kr15,000

      LENNART RODHE 1916-2005 Vid torget - Tanger, Marocko Signerad med monogram och daterad Tanger 10. -51. Färgkrita på papper, 18,5 x 26,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LENNART RODHE Sweden 1916-2005 The Seasons of the
      Mar. 11, 2009

      LENNART RODHE Sweden 1916-2005 The Seasons of the

      Est: kr4,000 - kr5,000

      LENNART RODHE Sweden 1916-2005 The Seasons of the year Monogrammed and numbered 137/185. Lithograph, triptych, each 55 x 45 cm. LITERATURE Millroth 24

      Stockholms Auktionsverket