Oscar Reutersvärd Sold at Auction Prices

Sculptor, Painter

    • OSCAR REUTERSVÌãRD FRAMED LITHOGRAPH
      Apr. 23, 2015

      OSCAR REUTERSVÌãRD FRAMED LITHOGRAPH

      Leonard Joel
    • Oscar Reutersvärd
      Aug. 27, 2013

      Oscar Reutersvärd

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Oscar Reutersvärd 1915-2002. "Perspective japonaise No 293 dhk". Signerad Oscar Reutersvärd. Blandteknik, 29 x 21.

      Auktionskammare Uppsala
    • D - OSCAR REUTERSVÄRD 1915-2002 Omöjlig figur
      Apr. 13, 2011

      D - OSCAR REUTERSVÄRD 1915-2002 Omöjlig figur

      Est: kr10,000 - kr12,000

      D - OSCAR REUTERSVÄRD 1915-2002 Omöjlig figur Signerad Oscar Reutersvärd. Akryl på duk, 92 x 73 cm. PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • Oscar Reutersvärd 1915-2002. "Perspective
      Jan. 31, 2011

      Oscar Reutersvärd 1915-2002. "Perspective

      Est: - kr800

      Auktionskammare Uppsala
    • OSCAR REUTERSVÄRD Sweden 1915-2002 Uppåtsträvande
      Mar. 17, 2010

      OSCAR REUTERSVÄRD Sweden 1915-2002 Uppåtsträvande

      Est: kr3,000 - kr4,000

      OSCAR REUTERSVÄRD Sweden 1915-2002 Uppåtsträvande Painted iron, height 57,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR REUTERSVÄRD Sweden 1915-2002 Spatial
      Mar. 17, 2010

      OSCAR REUTERSVÄRD Sweden 1915-2002 Spatial

      Est: kr2,000 - kr3,000

      OSCAR REUTERSVÄRD Sweden 1915-2002 Spatial skulptur Painted iron, height 27,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Oscar Reutersvärd 1915-2002. Perspective
      Jan. 25, 2010

      Oscar Reutersvärd 1915-2002. Perspective

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Oscar Reutersvärd 1915-2002. Perspective japonaise. Signerad Oscar Reutersvärd. Blandteknik, 25,5 x 20,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • OSCAR REUTERSVÄRD 1915-2002 strävande cylindrar
      Apr. 24, 2008

      OSCAR REUTERSVÄRD 1915-2002 strävande cylindrar

      Est: kr6,000 - kr8,000

      OSCAR REUTERSVÄRD 1915-2002 strävande cylindrar signerad Oscar Reutersvärd. Mässing på svart bottenplatta, höjd 77,5 cm. skulpturen finns i monumentalformat i Helsingborg

      Stockholms Auktionsverket
    • OSCAR REUTERSVÄRD 1915-2002 obelisk signerad Oscar
      Apr. 24, 2008

      OSCAR REUTERSVÄRD 1915-2002 obelisk signerad Oscar

      Est: kr6,000 - kr8,000

      OSCAR REUTERSVÄRD 1915-2002 obelisk signerad Oscar Reutersvärd. Förkromat stål på svart bottenplatta, höjd 116 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Oscar Reutersvärd (Swedish, 1915-2002)
      Oct. 31, 2006

      Oscar Reutersvärd (Swedish, 1915-2002)

      Est: £3,000 - £5,000

      Impossible figure, blue and red. signed blue and red 'Oscar Reutersvärd' (lower left) and inscribed 'Oscar Reutersvärd TO 20' (on the reverse) oil on canvas 39 3/8 x 31 7/8 in. (99.7 x 81.2 cm.) Painted circa 1995-2000

      Oct. 31, 2006

      Est: £3,000 - £5,000

      Impossible figure, red and grey signed 'Oscar Reutersvärd' (lower left) and inscribed 'Oscar Reutersvärd to 49' (on the reverse) oil on canvas 36 1/4 x 28 3/4 in. (92 x 73 cm.) Painted circa 1995-2000