Pierre Olofsson Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

    • PIERRE OLOFSSON (SWEDEN, 1921-1996)
      Feb. 25, 2024

      PIERRE OLOFSSON (SWEDEN, 1921-1996)

      PIERRE OLOFSSON (SWEDEN, 1921-1996) Untitled Abstract, gouache on paper, signed lower right, in gold stick frame, matted under plexiglass, OS: 17" x 14", SS: 10 3/4" x 7 3/4".

      Thomaston Place Auction Galleries
      Aug. 27, 2023

      Est: $2,500 - $3,500

      Untitled Abstract, gouache on paper, signed lower right, in gold stick frame, matted under plexiglass, OS: 17" x 14", SS: 10 3/4" x 7 3/4".

    • Pierre Olofsson (1921-1996): Komposition
      Jul. 16, 2020

      Pierre Olofsson (1921-1996): Komposition

      Est: $600 - $900

      Mixed media on paper, signed 'Olofsson' lower right. 10 x 27 in. (sheet), 14 1/2 x 32 in. (frame). Sold Bukowskis, Stockholm, April 27, 1998, Lot 106.

      STAIR
    • Pierre Olofsson, Untitled.
      May. 22, 2018

      Pierre Olofsson, Untitled.

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Signed olofsson. Painted iron. Height 103 cm including base.

      Bukowskis
    • Pierre Olofsson, "Circus"
      May. 22, 2018

      Pierre Olofsson, "Circus"

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Signed Olofsson and numbered 1/5. Sculpture, painted iron, height 38 cm

      Bukowskis
    • Pierre Olofsson, Komposition PIERRE OLOFSSON
      Apr. 25, 2013

      Pierre Olofsson, Komposition PIERRE OLOFSSON

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Pierre Olofsson, Komposition PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Signerad Olofsson. Blandteknik på papper, 45 x 31 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Pierre Olofsson 1921-1996. Komposition. Signerad,
      Aug. 28, 2012

      Pierre Olofsson 1921-1996. Komposition. Signerad,

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • Pierre Olofsson, Runt tema PIERRE OLOFSSON
      Apr. 25, 2012

      Pierre Olofsson, Runt tema PIERRE OLOFSSON

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Pierre Olofsson, Runt tema PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Runt tema Pastell på papper, 46 x 55 cm. Utförd 1949 PROVENIENS: Hans Eklunds Samling, Stockholms Auktionsverk, 2006, katalognr 18 UTSTÄLLD: Riksförbundet ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Pierre Olofsson, Pas de Deux PIERRE OLOFSSON
      Apr. 25, 2012

      Pierre Olofsson, Pas de Deux PIERRE OLOFSSON

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
    • D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Signerad Olofsson. Gouache på skrappapper, 15 x 38,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Pierre Olofsson 1921-1996. "Polka för elefanter".
      Jan. 31, 2011

      Pierre Olofsson 1921-1996. "Polka för elefanter".

      Est: - kr1,000

      Auktionskammare Uppsala
    • OLOFSSON, PIERRE, 1921-1996 Utan titel. Signerad.
      Nov. 20, 2010

      OLOFSSON, PIERRE, 1921-1996 Utan titel. Signerad.

      Est: - kr2,170

      OLOFSSON, PIERRE, 1921-1996 Utan titel. Signerad. Pannå, 100x69. (D). Proveniens: Birgitta Crafoords samling.

      Crafoord Auktioner
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Blå öppningar Signerad
      Oct. 28, 2010

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Blå öppningar Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Blå öppningar Signerad Olofsson. Gouache på skrappapper, 20 x 37 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Ny realtitet - Hans Eklunds samling, våren 2006, katalognr 36

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 De små rundlarna (Fridas
      Oct. 28, 2010

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 De små rundlarna (Fridas

      Est: kr15,000 - kr18,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 De små rundlarna (Fridas visor) Signerad PO. Tempera på kartong, 24 x 19 cm. PROVENIENS: Stockholm Auktionsverk, Ny realtitet - Hans Eklunds samling, våren 2006, katalognr 17

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Croquis Signerad och
      Oct. 28, 2010

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Croquis Signerad och

      Est: kr6,000 - kr8,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Croquis Signerad och numrerad Olofsson 7/8. Armeringsjärn monterad på järnplatta, höjd 55 cm. LITTERATUR: Thomas Millroth: Pierre Olofsson, SAK 1992, sidan 148

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 01, 2010

      Est: - kr100,000

      OLOFSSON, PIERRE, 1921-1996 Utan titel. Signerad. Pannå, 100x69. (D).

      Crafoord Auktioner
    • D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Torgdag -
      May. 06, 2010

      D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Torgdag -

      Est: kr12,000 - kr15,000

      D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Torgdag - Östermalmshallen Signerad Olofsson. Olja på duk, 62,5 x 69,5 cm. PROVENIENS: Konstnärens familj LITTERATUR: Thomas Millroth: Pierre Olofsson, Höganäs 1992, jämför bild sidan 20

      Stockholms Auktionsverket
    • D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Rock and roll
      May. 06, 2010

      D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Rock and roll

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Rock and roll Signerad Olofsson. Cerra colla på pannå, 61 x 70 cm. PROVENIENS: Galleri Astley, Uttersberg UTSTÄLLD: Pierre Olofsson, Dansande punkt, Norrköpings Konstmuseum 2005

      Stockholms Auktionsverket
    • D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Piruett för två
      May. 06, 2010

      D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Piruett för två

      Est: kr125,000 - kr150,000

      D - PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Piruett för två linjer - Rött tema II Signerad Olofsson. Tempera på pannå, 86,5 x 61 cm. PROVENIENS Åmells Konsthandel, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON Sweden 1921-1996 Citta Vecchia
      Mar. 17, 2010

      PIERRE OLOFSSON Sweden 1921-1996 Citta Vecchia

      Est: kr1,500 - kr2,000

      PIERRE OLOFSSON Sweden 1921-1996 Citta Vecchia Signed and numbered Olofsson 25/90. Linoleum cut, 33 x 27 cm. Executed 1949

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOFSSON, PIERRE, 1921-1996 Förlaga till
      Nov. 28, 2009

      OLOFSSON, PIERRE, 1921-1996 Förlaga till

      Est: - kr3,000

      OLOFSSON, PIERRE, 1921-1996 Förlaga till väggmålning. Färgkrita mm. Signerad. 16x59. (D).

      Crafoord Auktioner
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Polykrom sfär Signerad
      Oct. 29, 2009

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Polykrom sfär Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Polykrom sfär Signerad och numrerad Olofsson 1/3. Polykromt bemålad metall, höjd 44 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Polykrom komposition
      Oct. 29, 2009

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Polykrom komposition

      Est: kr6,000 - kr8,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Polykrom komposition Signerad och numrerad Olofsson 4/8. Polykromt bemålad metall, höjd 43 cm. UTSTÄLLD: Konkret rörelser i nordisk konst under 1900-talet, Dansmuseet, Stockholm 2001, nr 62

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Utan titel Signerad
      Oct. 29, 2009

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Utan titel Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Utan titel Signerad Olofsson. Tempera på kartong, 134 x 33 cm. Sannolikt utförd i mitten av 1950-talet då Olofsson arbetade med stuccolustromålningar till Astras matsal i Södertälje. Olofsson komponerade en liten krumbukt som gör en volt över kraftlinjer organiserade som rutor. Tyngd vägs mot luft, en plastisk ...

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Svart magi/Lyrisk
      Oct. 29, 2009

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Svart magi/Lyrisk

      Est: kr150,000 - kr175,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Svart magi/Lyrisk passage Signerad Olofsson. Tempera på pannå, 80 x 50 cm. Utförd 1954 Så var det 1947. På våren debuterade en ny generation konstnärer med utställningen Ung Konst på Färg och Form i Stockholm. De skulle bland annat komma att representera och utveckla konkretismen i Sverige med sina nonfi...

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Tempera på
      Oct. 29, 2009

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Tempera på

      Est: kr10,000 - kr12,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Tempera på pannå, 48 x 37,5 cm. Sale room notice Skall vara Pierre Olofsson

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Signerad
      Oct. 29, 2009

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Signerad Olofsson. Blandteknik på pannå, 38,5 x 35 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 11, 2009

      [ PRINTS ]

      Est: kr5,000 - kr6,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Popgala Portfölj med fem färgserigrafier, 1988, signerade och numrerade Olofsson 27/100. Editerad av Ingvar Landberg. S. 29,5 x 21 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Delfinen Signerad och
      Apr. 28, 2009

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Delfinen Signerad och

      Est: kr15,000 - kr18,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Delfinen Signerad och numrerad Olofsson 5/5. Patinerad metall, höjd 56, längd 65 cm. Vitlackerad sockel medföljer, höjd 95, 52 x 32 cm. Utförd på 1980-talet PROVENIENS: Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar LITTERATUR: Thomas Millroth: Pierre Olofsson, Höganäs 1992, jämför bild på sidan 149 Säljes...

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 28, 2009

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Signerad Olofsson. Blandteknik på pannå, 63,5 x 108,5 cm. PROVENIENS: Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar Säljes till förmån för Läkare Utan Gränser och Frälsningsarmén

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON Sweden 1921-1996 Untitled Signed
      Mar. 11, 2009

      PIERRE OLOFSSON Sweden 1921-1996 Untitled Signed

      Est: kr2,000 - kr3,000

      PIERRE OLOFSSON Sweden 1921-1996 Untitled Signed Olofsson, proof, with dedication "Till Eva från Pierre". Woodcut and lithograph in colours, 30 x 19,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Mar. 11, 2009

      Est: kr12,000 - kr15,000

      PIERRE OLOFSSON Sweden 1921-1996 Untitled Signed Olofsson. Mixed media on paper, 16 x 39 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 liten volt signerad
      Apr. 24, 2008

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 liten volt signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 liten volt signerad Olofsson. Gouache/vax på papper i originalmontering, 17 x 5,5 cm. utförd 1955, 1:a skiss till fris i Astra, Södertälje pROVENIENS: Fil. dr. Thomas Millroths samling, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Pierre Olofsson 1921-1996. Komposition. Signerad
      Feb. 25, 2008

      Pierre Olofsson 1921-1996. Komposition. Signerad

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Pierre Olofsson 1921-1996. Komposition. Signerad och numrerad 140/300. Färglitografi, 28 x 24.

      Auktionskammare Uppsala
      Nov. 01, 2007

      Est: kr5,000 - kr6,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Signerad Olofsson. Blandteknik, 33,5 x 39 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Nov. 01, 2007

      Est: kr10,000 - kr12,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Komposition Signerad Olofsson. Blandteknik, 41,5 x 59,5 cm. PROVENIENS: InKOpt direkt av konstnoren under sent 1980-tal.

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Randigt tema Signerad
      Nov. 01, 2007

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Randigt tema Signerad

      Est: kr15,000 - kr20,000

      PIERRE OLOFSSON 1921-1996 Randigt tema Signerad Olofsson. Pastell, 51x 33,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PIERRE OLOFSSON, orh„ngen, 1 par, sterlingsilver,
      Oct. 31, 2007

      PIERRE OLOFSSON, orh„ngen, 1 par, sterlingsilver,

      Est: kr3,000 - kr4,000

      PIERRE OLOFSSON, orh„ngen, 1 par, sterlingsilver, Silversmide Ingemar Eklund, Stockholm 1989, en med ristade initialer PO No 1, tredelad geometrisk figur, hojd utan kedja 4 cm

      Stockholms Auktionsverket