Olle Ohlsson Sold at Auction Prices

  • BORDSUR - OLLE OHLSSON Trä med urtavla i silver.
    Nov. 20, 2010

    BORDSUR - OLLE OHLSSON Trä med urtavla i silver.

    Est: - kr270

    BORDSUR - OLLE OHLSSON Trä med urtavla i silver. Stämplar Olle Ohlsson Stockholm 1977, 925 samt signatur. Höjd 15 cm. Torrspricka. (D).

    Crafoord Auktioner
  • OLLE OHLSSON, burk med lock, Stockholm 1976,
    Oct. 28, 2009

    OLLE OHLSSON, burk med lock, Stockholm 1976,

    Est: kr7,000 - kr8,000

    OLLE OHLSSON, burk med lock, Stockholm 1976, sterlingsilver, cylindrisk, plant lock med knopp i form av naturformad gren, svag reliefdekor av fantasiskapelser samt ordet "Viska", höjd 15,5 cm, diameter 6,5 cm, vikt 290 g

    Stockholms Auktionsverket
  • FAT - OLLE OHLSSON Midsommar. Signerat 149/350 och
    Apr. 26, 2008

    FAT - OLLE OHLSSON Midsommar. Signerat 149/350 och

    FAT - OLLE OHLSSON Midsommar. Signerat 149/350 och daterat 1978. Utfört och stämplat Silvergillet Malmö 1978. Längd 16,5 cm. (D). 1500 (€160)

    Crafoord Auktioner
  • OLLE OHLSSON, fat, Silvergillet , Malmö 1978,
    Apr. 23, 2008

    OLLE OHLSSON, fat, Silvergillet , Malmö 1978,

    Est: kr3,000 - kr4,000

    OLLE OHLSSON, fat, Silvergillet , Malmö 1978, upplaga 124/350, signerat Olle Ohlsson 1978, ellipsformat, dans kring midsommarstång och fullmåne, 15,5x14,5 cm, vikt 234 g

    Stockholms Auktionsverket
  • OLLE OHLSSON, skal, sterlingsilver, Stockholm
    Oct. 31, 2007

    OLLE OHLSSON, skal, sterlingsilver, Stockholm

    Est: kr10,000 - kr12,000

    OLLE OHLSSON, skal, sterlingsilver, Stockholm 1979, rund form med drivna bucklor, pa livet ett punsat ansikte och ett forgyllt ornament, hojd 9,5 cm, vikt 311 g

    Stockholms Auktionsverket