Manne Östlund Sold at Auction Prices

Decoration painter, Illustrator, Draft draughtsman, Painter, Sculptor

  • D - MANNE ÖSTLUND 1904-1957 S:t Göran och draken
    Apr. 13, 2011

    D - MANNE ÖSTLUND 1904-1957 S:t Göran och draken

    Est: kr30,000 - kr40,000

    D - MANNE ÖSTLUND 1904-1957 S:t Göran och draken Signerad och daterad Östlund -35. Olja på kontursågad pannå, 137,5 x 97 cm. PROVENIENS Direktör Birger Bellander, Villa Avan, Gävle LITTERATUR Lars-Erik Wretblad: Manne Östlund konstnär och hembygdsvårdare, Från Gästrikland 2010, Gävle 2010, avbildad och omnämnd sidan 245, jämför ...

    Stockholms Auktionsverket