Vera Nilsson Sold at Auction Prices

    • Vera Nilsson, "Snöyra"
      May. 22, 2018

      Vera Nilsson, "Snöyra"

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Signed VN. Executed in 1942. Canvas 81 x 68.5 cm.

      Bukowskis
    • Vera Nilsson, Motiv från Broddarp - Torekov VERA
      Apr. 25, 2013

      Vera Nilsson, Motiv från Broddarp - Torekov VERA

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Vera Nilsson, Motiv från Broddarp - Torekov VERA NILSSON 1888-1979 Motiv från Broddarp - Torekov Signerad VN. Olja på duk fäst på pannå, 49,5 x 61 cm. Utförd 1939 PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk

      Stockholms Auktionsverket
    • Vera Nilsson 1888-1979. Porträtt föreställande
      Apr. 09, 2013

      Vera Nilsson 1888-1979. Porträtt föreställande

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Vera Nilsson 1888-1979. Porträtt föreställande Ivar Ivarson. Signerad Vera. Olja på pannå, 40,5 x 33.

      Auktionskammare Uppsala
    • Vera Nilsson, Maj VERA NILSSON 1888-1979 Maj Olja
      Apr. 25, 2012

      Vera Nilsson, Maj VERA NILSSON 1888-1979 Maj Olja

      Est: kr45,000 - kr50,000

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 1888-1979 Vid drejskivan Signerad på
      Sep. 21, 2011

      VERA NILSSON 1888-1979 Vid drejskivan Signerad på

      Est: kr8,000 - kr10,000

      VERA NILSSON 1888-1979 Vid drejskivan Signerad på baksidan V.N. Polykromt bemålad puts på gipspannå, 65 x 49 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 1888-1979 Stockholmsutsikt med
      Sep. 21, 2011

      VERA NILSSON 1888-1979 Stockholmsutsikt med

      Est: kr25,000 - kr30,000

      VERA NILSSON 1888-1979 Stockholmsutsikt med hyacint Signerad VN. Olja på pannå, 67 x 42,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 188-1979 Porträtt - Edith Santesson
      Sep. 21, 2011

      VERA NILSSON 188-1979 Porträtt - Edith Santesson

      Est: kr2,000 - kr3,000

      VERA NILSSON 188-1979 Porträtt - Edith Santesson Signerad med monogram VN. Blyerts på papper, 29,5 x 21,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - VERA NILSSON 1888-1979 By på Öland Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - VERA NILSSON 1888-1979 By på Öland Signerad

      Est: kr40,000 - kr50,000

      D - VERA NILSSON 1888-1979 By på Öland Signerad och daterad VN 1930. Olja på duk, 73 x 88 cm. PROVENIENS Svensk Franska Konstgalleriet, Stockholm. Bukowski Auktioner, Moderna, hösten 1985, nr 274 UTSTÄLLD Unionalen, Köpenhamn 1931

      Stockholms Auktionsverket
    • D - VERA NILSSON 1888-1979 Fönstret Signerad V.N.
      Apr. 13, 2011

      D - VERA NILSSON 1888-1979 Fönstret Signerad V.N.

      Est: kr60,000 - kr80,000

      D - VERA NILSSON 1888-1979 Fönstret Signerad V.N. Olja på duk, 73 x 54 cm. PROVENIENS Bukowski Auktioner, Moderna, våren 2004, nr 84

      Stockholms Auktionsverket
    • D - VERA NILSSON 1888-1979 Blommor och snö Söder,
      Apr. 13, 2011

      D - VERA NILSSON 1888-1979 Blommor och snö Söder,

      Est: kr15,000 - kr18,000

      D - VERA NILSSON 1888-1979 Blommor och snö Söder, Stockholm Signerad och daterad VN 1934. Olja på duk, 80 x 56,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - VERA NILSSON 1888-1979 Stilleben Olja på
      Apr. 13, 2011

      D - VERA NILSSON 1888-1979 Stilleben Olja på

      Est: kr12,000 - kr15,000

      D - VERA NILSSON 1888-1979 Stilleben Olja på papper fäst på kartong, 42 x 33 cm. PROVENIENS: Professor Einar Utzon-Franks samling Göteborgs Auktionsverk, november 1982

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 1888-1979 Blommor och snö - Söder,
      Oct. 28, 2010

      VERA NILSSON 1888-1979 Blommor och snö - Söder,

      Est: kr40,000 - kr50,000

      VERA NILSSON 1888-1979 Blommor och snö - Söder, Stockholm Signerad och daterad VN 1934. Olja på duk, 80 x 56,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 1888-1979 Flickan i fönstret - utsikt
      Oct. 28, 2010

      VERA NILSSON 1888-1979 Flickan i fönstret - utsikt

      Est: kr40,000 - kr50,000

      VERA NILSSON 1888-1979 Flickan i fönstret - utsikt från Högbergsgatan 12, Stockholm Signerad VN. Olja på duk, 81 x 67,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 1888-1979 Stilleben Olja på papper
      Oct. 27, 2010

      VERA NILSSON 1888-1979 Stilleben Olja på papper

      Est: kr25,000 - kr30,000

      VERA NILSSON 1888-1979 Stilleben Olja på papper uppklistrat på kartong, 42 x 33 cm. PROVENIENS Professor Einar Utzon-Franks samling Göteborgs Auktionsverk november 1982

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 1888-1979 Parisergata Signerad Vera
      Oct. 27, 2010

      VERA NILSSON 1888-1979 Parisergata Signerad Vera

      Est: kr20,000 - kr25,000

      VERA NILSSON 1888-1979 Parisergata Signerad Vera Nilsson. Olja på papper uppklistrat på pannå, 42 x 33 cm. Enligt uppgift från konstnärens dotter Catharina Nilsson är målningen utförd omkring 1948 då Vera Nilsson vistades ett år i Paris. Hon bodde på Hotell Pax på Rue Saint-André-des Arts varifrån motivet troligen är hämtat. PROVENI...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - VERA NILSSON 1888-1979 Flicka i röd klänning
      May. 06, 2010

      D - VERA NILSSON 1888-1979 Flicka i röd klänning

      Est: kr40,000 - kr45,000

      D - VERA NILSSON 1888-1979 Flicka i röd klänning Olja på papp-pannå 44 x 37 cm. På baksidan skiss i blyerts PROVENIENS Konstnärens familj. LITTERATUR Göran M. Silfverstolpe: Vera Nilsson, SAK 1986, jämför snarlik version utförd 1925, sidan 61. .

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 1888-1979 Snösmältning Stockholm
      Oct. 29, 2009

      VERA NILSSON 1888-1979 Snösmältning Stockholm

      Est: kr15,000 - kr18,000

      VERA NILSSON 1888-1979 Snösmältning Stockholm Signerad VN. Olja på duk, 62,5 x 50,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 1888-1979 Lilla Maj Signerad "Till
      Oct. 29, 2009

      VERA NILSSON 1888-1979 Lilla Maj Signerad "Till

      Est: kr8,000 - kr10,000

      VERA NILSSON 1888-1979 Lilla Maj Signerad "Till modellen från Vera". Olja på pannå, 35 x 26 cm. Utförd 1916 Skissbok med teckningsförlagor medföljer PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägarens familj Lilla Maj var Vera Nilssons brorsdotter

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 28, 2009

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 1888-1979 Barbro Signerad VN samt
      Nov. 01, 2007

      VERA NILSSON 1888-1979 Barbro Signerad VN samt

      Est: kr250,000 - kr275,000

      VERA NILSSON 1888-1979 Barbro Signerad VN samt daterad a tergo 1934. Olja pa duk, 92 x 65,5 cm. PROVENIENS InKOpt direkt av konstnoren UTSToLLD Konsthallen, GOteborg 1934 Vera Nilsson, retrospektiv utstollning i SAK:s regi 1975, nr 70; Konstakademien, Stockholm; Galleri F15, Moss, Norge; Kunstforeningen, KOpenhamn;<...

      Stockholms Auktionsverket
    • VERA NILSSON 1888-1979 Anna-Lisa Signerad och
      Nov. 01, 2007

      VERA NILSSON 1888-1979 Anna-Lisa Signerad och

      Est: kr18,000 - kr20,000

      VERA NILSSON 1888-1979 Anna-Lisa Signerad och daterad VN 1932. Olja pa panna, 41x 31,5 cm. Utford 1932-33 PROVENIENS: Direktor GOsta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm LITTERATUR: GORan M. Silfverstolpe: Vera Nilsson, SAK 1986, jomfor variant av malningen sidan 75

      Stockholms Auktionsverket