Olof (1868) Nilsson Sold at Auction Prices

    • Nilsson, Olof Walfried
      Apr. 19, 2024

      Nilsson, Olof Walfried

      Est: €600 -

      1868 Norra Rada/Värmland - 1956 Karlstad. Öl/Lw. Partie bei Värmland. Verso auf dem Rahmen 'Tidig Junimorgen vid baeken' bez. U.l. sign. u. 1919 dat. 74 x 85 cm. (90 x 105 cm). R.ÿ Lit.: 1,14.

      Peege Auktionshaus
    • Olof Walfrid Nilsson 1868-1956. "Motiv från
      Oct. 09, 2012

      Olof Walfrid Nilsson 1868-1956. "Motiv från

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Walfrid Nilsson 1868-1956. "Sommarkväll vid
      Mar. 27, 2012

      Olof Walfrid Nilsson 1868-1956. "Sommarkväll vid

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 30, 2012

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Auktionskammare Uppsala
    • OLOF WALFRID NILSSON 1868-1956 Vinterlandskap
      Dec. 08, 2010

      OLOF WALFRID NILSSON 1868-1956 Vinterlandskap

      Est: kr40,000 - kr50,000

      OLOF WALFRID NILSSON 1868-1956 Vinterlandskap Signerad och daterad Olof W Nilsson 1914. Olja på duk, 73,5 x 100,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket