Lars (1956) Nilsson Sold at Auction Prices

Installation Artist, Mixed media Artist

  • LARS NILSSON född 1956 Utan titel (Dandy) - 2 st
    May. 05, 2011

    LARS NILSSON född 1956 Utan titel (Dandy) - 2 st

    Est: kr12,000 - kr15,000

    LARS NILSSON född 1956 Utan titel (Dandy) - 2 st Signerad och daterad på baksidan Lars Nilsson 88/89. Blandteknik på duk fäst på pannå, vardera 69 x 49 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 2007, nr 1388 LITTERATUR: Lars Nilsson, Magasin 3, 2002, jämför uppslag sidorna 46-47

    Stockholms Auktionsverket
    May. 05, 2011

    Est: kr10,000 - kr12,000

    LARS NILSSON född 1956 Utan titel (Dandy) - 2 st Blandteknik på duk fäst på pannå, vardera 69 x 49 cm. LITTERATUR: Lars Nilsson, Magasin 3, 2002, jämför uppslag sid 46-47.

    Stockholms Auktionsverket
  • LARS NILSSON född 1956 Utan titel (Hustler)
    May. 05, 2011

    LARS NILSSON född 1956 Utan titel (Hustler)

    Est: kr6,000 - kr8,000

    LARS NILSSON född 1956 Utan titel (Hustler) Signerad och daterad på baksidan Lars Nilsson -87. Blandteknik på duk fäst på pannå, 50 x 50 cm. LITTERATUR: Lars Nittve: Ritual ecstasies, Art Forum, mars 1989 Daniel Birnbaum, Erik van der Heeg, Sven-Olov Wallenstein, Hype magazine, 1 1989 Lars Nilsson, Magasin 3, 2002, jämför uppslag...

    Stockholms Auktionsverket
  • LARS NILSSON född 1956 Go to Prison Screen, 129 x
    Oct. 27, 2009

    LARS NILSSON född 1956 Go to Prison Screen, 129 x

    Est: kr25,000 - kr30,000

    LARS NILSSON född 1956 Go to Prison Screen, 129 x 128,5 cm. Edition 3 PROVENIENS: Galleri Leger, Malmö Utställning på Rooseum, Malmö 1996 This abhorrent mutilation was staged with the help of artisans who work for Madame Tussaud s, and the result was at once shockingly real and fantastical, as if one had entered a horror movie...

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 29, 2009

    Est: kr6,000 - kr8,000

    LARS NILSSON född 1956 Utan titel (Hustler) Signerad och daterad på baksidan Lars Nilsson -87. Blandteknik på duk fäst på pannå, 50 x 50 cm. PROVENIENS: Galleri Leger, Malmö LITTERATUR: Lars Nittve: Ritual ecstasies, Art Forum, mars 1989 Daniel Birnbaum, Erik van der Heeg, Sven-Olov Wallenstein, Hype magazine, 1 1989 Lars Nils...

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 29, 2009

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Stockholms Auktionsverket
  • LARS NILSSON fodd 1956 Utan titel (Dandy) 2 st
    Nov. 02, 2007

    LARS NILSSON fodd 1956 Utan titel (Dandy) 2 st

    Est: kr8,000 - kr10,000

    LARS NILSSON fodd 1956 Utan titel (Dandy) 2 st Signerad och daterad a tergo Lars Nilsson 88/89. Blandteknik pa duk fost pa panna, vardera 69 x 49 cm. LITTERATUR: Lars Nilsson, Magasin 3, 2002, jomfor uppslag i forg sidorna 46-47

    Stockholms Auktionsverket
  • LARS NILSSON fodd 1956 Utan titel (Dandy) 8 delar
    Nov. 02, 2007

    LARS NILSSON fodd 1956 Utan titel (Dandy) 8 delar

    Est: kr50,000 - kr60,000

    LARS NILSSON fodd 1956 Utan titel (Dandy) 8 delar Signerade och daterade a tergo Lars Nilsson 88/89. Blandteknik pa duk fost pa panna, vardera 69 x 49 cm. PROVENIENS: Fredrik Roos nordiska samling, Rooseum, Malmo UTSToLLDA: Konstfeminism, Dunkers kulturhus, Helsingborg 2005 Konstfeminism, Liljevalchs Konsthall, Stockholm Kons...

    Stockholms Auktionsverket