Johannes (1757) Nilsson Sold at Auction Prices

  • BONADSMÅLNING, Halland, Brearedsskolan, Johannes
    Nov. 28, 2008

    BONADSMÅLNING, Halland, Brearedsskolan, Johannes

    Est: kr630 - kr840

    BONADSMÅLNING, Halland, Brearedsskolan, Johannes Nilsson (1757-1827), Gyltinge by, målad på väv, motiv föreställande scener ur Jesu liv, a tergo märkt PID i korssöm, 30 x 594 cm; smärre slitage och skador PROVENIENS: Anette och Zea Anderséns samlingar LITTERATUR: Nils-Arvid Bringéus, Sydsvenska bonadsmålningar, Lund 1982.

    Stockholms Auktionsverket
    May. 30, 2008

    Est: kr12,000 - kr15,000

    BONADSMÅLNING, Halland, Brearedsskolan, Johannes Nilsson (1757-1827), Gyltinge by, målad på väv, motiv "Den förlorade sonen", NT Lukas kap.15. 66 x 370 cm; smärre slitage och skador, senare uppfodring, a tergo märkt 6 PROVENIENS: Anette och Zea Anderséns samlingar UTSTÄLLD: Sydsvenskt Bygdemåleri, ur Anette och Zea Anderséns samlingar, Ri... Exportförbud/Not allowed for export

    Stockholms Auktionsverket
  • BONADSMÅLNING, del av, Halland, Brearedsskolan,
    May. 30, 2008

    BONADSMÅLNING, del av, Halland, Brearedsskolan,

    Est: kr8,000 - kr10,000

    BONADSMÅLNING, del av, Halland, Brearedsskolan, Johannes Nilsson (1757-1827), Gyltinge by, målad på väv, a tergo signerad INSF (Johannes Nilsson Fecit), 170 x 74 cm; slitage, skador, senare uppfodring, a tergo märkt 2. PROVENIENS: Anette och Zea Anderséns samlingar UTSTÄLLD: Sydsvenskt Bygdemåleri, ur Anette och Zea Anderséns samlingar, Riksf... Exportförbud/Not allowed for export

    Stockholms Auktionsverket