Axel (1889) Nilsson Sold at Auction Prices

    • 20th Cent. oil on canvas - signed Axel Nillson and dated 1932
      Oct. 06, 2019

      20th Cent. oil on canvas - signed Axel Nillson and dated 1932

      Est: €500 - €1,000

      20th Cent. oil on canvas - signed Axel Nillson and dated 1932 NILSSON AXEL (1889 - 1981) olieverfschilderij op doek : "Vanitas" of "Stilleven met doodshoofd" - 25,5 x 30 getekend en gedateerd 1932

      DVC
    • Axel Nilsson 1889-1981. "Utsikt mot Karlberg,
      Jun. 12, 2013

      Axel Nilsson 1889-1981. "Utsikt mot Karlberg,

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Axel Nilsson 1889-1981. "Utsikt mot Karlberg, vinter". Signerad Axel Nilsson samt a tergo daterad 1934. Olja på duk, 38 x 61. English Text: Signed and dated Axel Nilsson 1934. Oil on canvas, 38 x 61 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Axel Nilsson 1889-1981. "Gata i snö". Signerad
      Apr. 09, 2013

      Axel Nilsson 1889-1981. "Gata i snö". Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Axel Nilsson 1889-1981. "Gata i snö". Signerad Axel Nilsson. Olja på duk, 54 x 37.

      Auktionskammare Uppsala
    • Axel Nilsson 1889-1981. Porträtt föreställande
      Aug. 27, 2012

      Axel Nilsson 1889-1981. Porträtt föreställande

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
      Mar. 26, 2012

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Axel Nilsson 1889-1981. "Utsikt, Öland". Signerad
      Jan. 31, 2012

      Axel Nilsson 1889-1981. "Utsikt, Öland". Signerad

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • D - AXEL NILSSON 1889-1981 Trädformer mot
      Apr. 13, 2011

      D - AXEL NILSSON 1889-1981 Trädformer mot

      Est: kr15,000 - kr18,000

      D - AXEL NILSSON 1889-1981 Trädformer mot vårhimmel Signerad Axel Nilsson. Olja på pannå, 46 x 54,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - AXEL NILSSON 1889-1981 Självporträtt interiör
      Apr. 13, 2011

      D - AXEL NILSSON 1889-1981 Självporträtt interiör

      Est: kr18,000 - kr20,000

      D - AXEL NILSSON 1889-1981 Självporträtt interiör från konstnärens ateljé Signerad och daterad Axel Nilsson -32. Olja på duk, 66 x 50,5 cm. LITTERATUR: Axel Elvin: Axel Nilsson, SAK 1970, jämför självporträtt fråm 1932 i Nationalmuseums samling, sidan 114

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL NILSSON 1889-1981 Blommor Signerad Axel
      Oct. 27, 2010

      AXEL NILSSON 1889-1981 Blommor Signerad Axel

      Est: kr12,000 - kr15,000

      AXEL NILSSON 1889-1981 Blommor Signerad Axel Nilsson. Olja på duk, 56 x 39 cm. Utförd omkring 1910-12

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL NILSSON 1889-1981 Bergssluttning - vinter
      Apr. 28, 2009

      AXEL NILSSON 1889-1981 Bergssluttning - vinter

      Est: kr8,000 - kr10,000

      AXEL NILSSON 1889-1981 Bergssluttning - vinter Signerad Axel Nilsson. Olja på duk, 65 x 54 cm. PROVENIENS: Gunnar Othzén, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL NILSSON 1889-1981 Terrassen - motiv från
      Apr. 28, 2009

      AXEL NILSSON 1889-1981 Terrassen - motiv från

      Est: kr15,000 - kr18,000

      AXEL NILSSON 1889-1981 Terrassen - motiv från Svarvargatan, Kungsholmen Signerad Axel Nilsson. Olja på duk, 50,5 x 34,5 cm. PROVENIENS: Direktör Carl Håkansson, Lund

      Stockholms Auktionsverket
    • Axel Nilsson 1889-1981. Äldre sittande par.
      Mar. 31, 2008

      Axel Nilsson 1889-1981. Äldre sittande par.

      Est: kr1,000 -

      Axel Nilsson 1889-1981. Äldre sittande par. Signerad och daterad axel nilsson 40. Pastell, 26,5 x 20.

      Auktionskammare Uppsala
    • AXEL NILSSON 1889-1981Fran Kungsholmsstrand
      Nov. 01, 2007

      AXEL NILSSON 1889-1981Fran Kungsholmsstrand

      Est: kr15,000 - kr18,000

      AXEL NILSSON 1889-1981Fran Kungsholmsstrand Signerad Axel Nilsson. Olja pa panna 19 x 24 cm. Malad omkring 1934 PROVENIENS: Konstnorens hustru Martha Nilsson UTSToLLD: Forg och Form, Stockholm 1936 LITTERATUR: Axel Elvin: Axel Nilsson, SAK 1970, jomfor illustrationer i kapitlet Kungsholmsstrand och Stadsgarden 1933-1947, sidan...

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL NILSSON 1889-1981Rosor i fonstret Signerad
      Nov. 01, 2007

      AXEL NILSSON 1889-1981Rosor i fonstret Signerad

      Est: kr12,000 - kr15,000

      AXEL NILSSON 1889-1981Rosor i fonstret Signerad Axel Nilsson. Olja pa panna, 46 x 38 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL NILSSON 1889-1981Astrar Signerad Axel
      Nov. 01, 2007

      AXEL NILSSON 1889-1981Astrar Signerad Axel

      Est: kr10,000 - kr12,000

      AXEL NILSSON 1889-1981Astrar Signerad Axel Nilsson. Olja pa panna, 38 x 46,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket