Johan Severin Nilson Sold at Auction Prices

Genre Painter, Landscape painter, Portrait painter, Painter

    • Johan Severin Nilson,  Swedish 1846-1918-  Rural scenes;  oil on canvas l
      Jul. 09, 2024

      Johan Severin Nilson,  Swedish 1846-1918-  Rural scenes;  oil on canvas l

      Est: £200 - £300

      Johan Severin Nilson,  Swedish 1846-1918-  Rural scenes;  oil on canvas laid down on panel, two signed 'Severin Nilson' (lower right), another signed 'Severin J Nilson' (lower left), two 17.1 x 10 cm., one 15.4 x 13 cm., three (3).  Provenance:  Private Collection, UK.

      Roseberys
    • Johan Severin Nilson (Swedish, 1846-1918), "Study of an Arm"
      Dec. 12, 2021

      Johan Severin Nilson (Swedish, 1846-1918), "Study of an Arm"

      Johan Severin Nilson (Swedish, 1846-1918) "Study of an Arm" oil on board signed lower right, remnant of old label en verso. Framed. 16-1/4" x 13", framed 19" x 16" Provenance: The Collection of Adam Lippes.

      New Orleans Auction Galleries
    • Johan Severin Nilsson O/B Landscape
      Mar. 31, 2018

      Johan Severin Nilsson O/B Landscape

      This lot features an original oil on board landscape by Johan Severin Nilsson (Swedish 1846 - 1918). Nilsson was a painter and photographer born in Halland in the south of Sweden. He studied at the Royal Swedish Academy of Arts in Stockholm 1865–1871 and then under Léon Bonnat in Paris for three years. Severin painted portraits, landscapes and genre pictures. A prolific artist, he participated in numerous exhibitions and left behind a large and diverse production of work. He was also one of the first Swedish documentary photographers. Inspired by Arthur Hazelius, he made photographic studies of public life, especially in the village Asige in Halland, where he was born. Signed "Severin Nilsson" lower left register. Measures 11.25" x 18.5". This piece comes from the Dickenson Estate of Knoxville, Tennessee. See Photos for Details. Shipping Available.

      JD's Auctions
    • Severin Nilson
      Aug. 27, 2013

      Severin Nilson

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Severin Nilson 1846-1918. Landskap med hus. Signerad Severin Nilson. Olja på duk, 38 x 68.

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Landskap med hus.
      Apr. 09, 2013

      Severin Nilson 1846-1918. Landskap med hus.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Severin Nilson 1846-1918. Landskap med hus. Signerad Severin Nilson. Olja på duk lagd på pannå, 20 x 13,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. "Motiv från
      Mar. 05, 2013

      Severin Nilson 1846-1918. "Motiv från

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Severin Nilson 1846-1918. "Motiv från Hallandskusten". Signerad Severin Nilsson. Olja på duk lagd på pannå, 25 x 60.

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Flicka med röd hätta.
      Jan. 29, 2013

      Severin Nilson 1846-1918. Flicka med röd hätta.

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Severin Nilson 1846-1918. Flicka med röd hätta. Signerad Severin Nilson. Olja på pannå, 31 x 22.

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. "Nocturne". Signerad
      Jan. 29, 2013

      Severin Nilson 1846-1918. "Nocturne". Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Severin Nilson 1846-1918. "Nocturne". Signerad Severin Nilsson. Olja på duk, 98,5 x 67.

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson, Lille Justus på egen hand SEVERIN
      Dec. 05, 2012

      Severin Nilson, Lille Justus på egen hand SEVERIN

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Severin Nilson, Lille Justus på egen hand SEVERIN NILSON 1846-1918 Lille Justus på egen hand Signerad Severin Nilson. Olja på duk, 90 x 69 cm. PROVENIENS: Birger Ripp, Bromölla

      Stockholms Auktionsverket
    • NILSSON, SEVERIN, 1846-1918. "Kvinna utanför hus,
      Dec. 01, 2012

      NILSSON, SEVERIN, 1846-1918. "Kvinna utanför hus,

      Est: - kr10,000

      NILSSON, SEVERIN, 1846-1918. "Kvinna utanför hus, i förgrunden vattendrag med uppdragen eka. Signerad. Olja på duk, 84x120. Samtida praktram."

      Crafoord Auktioner
    • Severin Nilson 1846-1918. Insjölandskap i
      Oct. 09, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. Insjölandskap i

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Insjölandskap med man i
      Oct. 09, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. Insjölandskap med man i

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Insjölandskap med
      Oct. 09, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. Insjölandskap med

      Est: kr1,200 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
      Aug. 28, 2012

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Insjölandskap med träd.
      Aug. 28, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. Insjölandskap med träd.

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
      Aug. 27, 2012

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Bränningar vid kust.
      Aug. 27, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. Bränningar vid kust.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Landskapsvy med
      Aug. 27, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. Landskapsvy med

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • NILSSON, SEVERIN, 1846-1918 Sommarlandskap med mor
      May. 05, 2012

      NILSSON, SEVERIN, 1846-1918 Sommarlandskap med mor

      Est: - kr560

      NILSSON, SEVERIN, 1846-1918 Sommarlandskap med mor och barn framför gård. Signerad. Pannå, 21x27.

      Crafoord Auktioner
    • NILSON, SEVERIN, 1846-1918 Vårlandskap från
      May. 05, 2012

      NILSON, SEVERIN, 1846-1918 Vårlandskap från

      Est: - kr670

      NILSON, SEVERIN, 1846-1918 Vårlandskap från Halland med röd stuga. Signerad och daterad 03(?). Duk, 65x76.

      Crafoord Auktioner
      Mar. 27, 2012

      Est: kr6,000 - kr7,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Landskap med hus vid
      Mar. 27, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. Landskap med hus vid

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. "Ingarå kyrka". Signerad
      Mar. 27, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. "Ingarå kyrka". Signerad

      Est: - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Träd. Signerad Severin
      Mar. 27, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. Träd. Signerad Severin

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
      Mar. 27, 2012

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Landskap med vattendrag.
      Mar. 26, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. Landskap med vattendrag.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 31, 2012

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 30, 2012

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 30, 2012

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Halländsk gårdsvy.
      Jan. 30, 2012

      Severin Nilson 1846-1918. Halländsk gårdsvy.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • SEVERIN NILSSON, 1846-1918, Barn på blomsteräng
      Dec. 07, 2011

      SEVERIN NILSSON, 1846-1918, Barn på blomsteräng

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Severin Nilsson, olja, landskap, 120X74 cm.
      Sep. 10, 2011

      Severin Nilsson, olja, landskap, 120X74 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Severin Nilson 1846-1918. Insjölandskap med stuga
      Aug. 29, 2011

      Severin Nilson 1846-1918. Insjölandskap med stuga

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
      Aug. 29, 2011

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilsson, olja, innergård, Troligen motiv
      Aug. 27, 2011

      Severin Nilsson, olja, innergård, Troligen motiv

      Severin Nilsson, olja, innergård, Troligen motiv från Storgatan i Halmstad (nr 18 i kvarteret Drottning Kristina) 60X41 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Severin Nilsson, olja, landskap, 39X57 cm.
      Aug. 27, 2011

      Severin Nilsson, olja, landskap, 39X57 cm.

      Crafoord Auktioner
    • SEVERIN NILSON 1846-1918 Flicka med blomsterbukett
      May. 25, 2011

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Flicka med blomsterbukett

      Est: kr12,000 - kr15,000

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Flicka med blomsterbukett Signerad Severin Nilson. Olja på pannå, 22 x 17 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • SEVERIN NILSON 1846-1918 Barn på skogspromenad
      May. 25, 2011

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Barn på skogspromenad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Barn på skogspromenad Signerad Severin Nilson. Olja på duk, 100 x 68 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • SEVERIN NILSON 1846-1918 Blomsterplockande flicka
      May. 25, 2011

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Blomsterplockande flicka

      Est: kr30,000 - kr40,000

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Blomsterplockande flicka Signerad och daterad Severin Nilson Slöinge 1887. Olja på pannå, 86,5 x 57 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • VISBY. NILSSON, SEVERIN (1846-1918), Swedish
      Apr. 04, 2011

      VISBY. NILSSON, SEVERIN (1846-1918), Swedish

      Est: kr1,500 - kr2,000

      VISBY. NILSSON, SEVERIN (1846-1918), Swedish painter and photographer. 11 vintage collodion prints, 75x110, mounted on stiff boards. Good condition. Motifs from the old Hanseatic city of Visby on the island if Gotland. Severin Nilsson was one of the first Swedish documentary photographers in a realistic style. Under his studies in France he ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Jean Nilsson (troligen Severin Nilsson), olja,
      Mar. 12, 2011

      Jean Nilsson (troligen Severin Nilsson), olja,

      Jean Nilsson (troligen Severin Nilsson), olja, porträtt av kvinna, 1895, 27X21 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Severin Nilson 1846-1918. Stuga i vinterlandskap.
      Jan. 31, 2011

      Severin Nilson 1846-1918. Stuga i vinterlandskap.

      Est: - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 31, 2011

      Est: - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Landskap. Signerad
      Jan. 31, 2011

      Severin Nilson 1846-1918. Landskap. Signerad

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Severin Nilson 1846-1918. Vårlandskap med bäck och
      Jan. 31, 2011

      Severin Nilson 1846-1918. Vårlandskap med bäck och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • SEVERIN NILSON 1846-1918 Lekande barn på sommaräng
      Dec. 08, 2010

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Lekande barn på sommaräng

      Est: kr12,000 - kr15,000

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Lekande barn på sommaräng Signerad Severin Nilson. Olja på pannå, 30 x 46,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • SEVERIN NILSON 1846-1918 Afton efter regn, Motiv
      Dec. 08, 2010

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Afton efter regn, Motiv

      Est: kr15,000 - kr20,000

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Afton efter regn, Motiv från Kolmården Signerad Severin Nilson. Olja på duk, 100 x 68 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • SEVERIN NILSON 1846-1918 Kvinna vid grind Signerad
      Jun. 03, 2010

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Kvinna vid grind Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      SEVERIN NILSON 1846-1918 Kvinna vid grind Signerad Severin Nilson. Olja på pannå, 52,5 x 36 cm.

      Stockholms Auktionsverket