Marinus Nielsen Sold at Auction Prices

b. 1889 - d. 1960

    • Marinus Nielsen (1882-1971)
      Mar. 02, 2024

      Marinus Nielsen (1882-1971)

      Est: kr750 - kr1,500

      Opstilling med blomster, olie på lærred, signeret med monogram, 45 x 35/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Marinus Nielsen (1882-1971)
      Mar. 02, 2024

      Marinus Nielsen (1882-1971)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Interiør med kvinde, olie på lærred, signeret med monogram, 54 x 65/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Marinus Nielsen (1882-1971) Sejlskibe ud for København, olie på lærred, 32 x 42/CD
      Mar. 05, 2022

      Marinus Nielsen (1882-1971) Sejlskibe ud for København, olie på lærred, 32 x 42/CD

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Marinus Nielsen (1882-1971) Fiskekuttere, olie på lærred, 32 x 43/CD
      Mar. 05, 2022

      Marinus Nielsen (1882-1971) Fiskekuttere, olie på lærred, 32 x 43/CD

      Est: kr500 - kr1,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Marinus Nielsen, An Interior Still Life.
      Apr. 18, 2018

      Marinus Nielsen, An Interior Still Life.

      Est: $10 - $1,000

      Nielsen, Marinus (Danish, 1889-1960). An Interior Still Life. Oil on canvas. Signed l.r. 19" x 17". Frame: 25" x 22 3/4". Condition: Canvas is crackling upper left hand corner and is loose in the upper right hand corner.

      Quinn's Auction Galleries
      Jan. 27, 2018

      Quinn's Auction Galleries