Sven Jonson Sold at Auction Prices

      • GUSTAVSBERG SWEDISH CHRISTMAS PLATE SET 1971-73
        Sep. 30, 2024

        GUSTAVSBERG SWEDISH CHRISTMAS PLATE SET 1971-73

        Est: $20 - $40

        PORCELAIN GUSTAVSBERG SWEDISH CHRISTMAS PLATE SET DESIGNED BY SVEN JONSON STIG LINDBER 1971, 1972, 1973 8.5" DIAMETER VERY GOOD PREOWNED CONDITION KK 817#14

        DejaVu Estate Sales & Auctions
      • SVEN JONSON (1902-1981) "GUL FORM".
        Mar. 07, 2024

        SVEN JONSON (1902-1981) "GUL FORM".

        Est: $3,000 - $6,000

        SVEN JONSON (1902-1981) "GUL FORM". European (Denmark), 20th Century. Oil on artist's board, framed. Abstract view of the coast, with arches in the foreground and sailboats on the water. Signed on verso. 9"h. 11.5"w. (sight). Frame 13.25"h. 16"w.

        Amelia Jeffers
      • SVEN JONSON "NIGHT SCENE" HAND SIGNED LITHOGRAPH
        Apr. 11, 2021

        SVEN JONSON "NIGHT SCENE" HAND SIGNED LITHOGRAPH

        Sven Jonson (1902 - 1981) "Night Scene" Lithograph. Artist hand signed and numbered 149/200. Artist: Sven Jonson Title: "Night Scene" Medium: Lithograph Signature Type: Pencil Signature Location: Lower Right Edition: 149/200 Site Measurement: 10.5x13.75 in. Keywords: Mid Century Modern Artwork, Art; Ref: BD1000

        Bradford's
      • Sven Jonson (Swedish, 1902–1981) Blad (Leaf)
        Aug. 20, 2020

        Sven Jonson (Swedish, 1902–1981) Blad (Leaf)

        Est: $5,000 - $7,000

      • Sven Jonson (1902-1981): Horisontell Komposition
        Jul. 16, 2020

        Sven Jonson (1902-1981): Horisontell Komposition

        Gouache on paper mounted on paperboard, 1930, signed 'S. Jonson' and dated lower left, with label from Folkrurelsernas Konstframjande Utstallning. 6 1/4 x 12 1/2 in. (sheet), 16 1/4 x 22 in. (frame).

        STAIR
      • Sven Jonson (Swedish, 1902-1981) Landscape view,
        Nov. 27, 2014

        Sven Jonson (Swedish, 1902-1981) Landscape view,

        Est: £40 - £60

        Sven Jonson (Swedish, 1902-1981) Landscape view, signed and numbered with Roman numerals in pencil XV/LX, coloured lithograph, 68cm x 98cm

        Mallams
      • Sven Jonson
        Aug. 27, 2013

        Sven Jonson

        Est: kr3,000 - kr4,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Sven Jonson, Patetiskt landskap SVEN JONSON
        Apr. 25, 2013

        Sven Jonson, Patetiskt landskap SVEN JONSON

        Est: kr600,000 - kr800,000

        Sven Jonson, Patetiskt landskap SVEN JONSON 1902-1981 Patetiskt landskap Signerad och daterad Sven Jonson -37. Olja på pannå, 94 x 124 cm. PROVENIENS Utrikesrådet Eric von Post, Stockholm UTSTÄLLD

        Stockholms Auktionsverket
      • Sven Jonson, Oktober SVEN JONSON 1902-1981 Oktober
        Apr. 25, 2013

        Sven Jonson, Oktober SVEN JONSON 1902-1981 Oktober

        Est: kr40,000 - kr50,000

        Sven Jonson, Oktober SVEN JONSON 1902-1981 Oktober Signerad och daterad Sven Jonson -36. Olja på pannå, 46 x 61 cm. PROVENIENS: Stiftelsen Pharmacias konstsamling Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén

        Stockholms Auktionsverket
      • Sven Jonson, Rekviem SVEN JONSON 1902-1981 Rekviem
        Apr. 25, 2013

        Sven Jonson, Rekviem SVEN JONSON 1902-1981 Rekviem

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Sven Jonson, Rekviem SVEN JONSON 1902-1981 Rekviem Signerad och daterad Sven Jonson -45. Olja på duk, 75,5 x 85,5 cm. PROVENIENS: Direktör Dani Liebenfelds samling, Norrköping

        Stockholms Auktionsverket
      • Sven Jonson, Komposition med man och kvinna SVEN
        Apr. 25, 2013

        Sven Jonson, Komposition med man och kvinna SVEN

        Est: kr10,000 - kr12,000

        Sven Jonson, Komposition med man och kvinna SVEN JONSON 1902-1981 Komposition med man och kvinna Signerad S. Jonson. Akvarell på papper, 22,5 x 28,5 cm. Utförd på 1930-talet PROVENIENS: Nordic

        Stockholms Auktionsverket
      • Sven Jonson, Komposition med hand SVEN JONSON
        Apr. 25, 2013

        Sven Jonson, Komposition med hand SVEN JONSON

        Est: kr30,000 - kr40,000

        Sven Jonson, Komposition med hand SVEN JONSON 1902-1981 Komposition med hand Signerad och daterad S. Jonson -32. Olja på pannå, 15 x 14,5 cm. PROVENIENS: Nordic Fine Art, Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • Sven Jonson, Figur i landskap IV SVEN JONSON
        Apr. 25, 2013

        Sven Jonson, Figur i landskap IV SVEN JONSON

        Est: kr40,000 - kr50,000

        Sven Jonson, Figur i landskap IV SVEN JONSON 1902-1981 Figur i landskap IV Signerad och daterad Sven Jonson -32. Olja på pannå, 31 x 36,5 cm. PROVENIENS: Direktör Pehr Berggren

        Stockholms Auktionsverket
      • Sven Jonson, Harmoni SVEN JONSON 1902-1981 Harmoni
        Apr. 25, 2013

        Sven Jonson, Harmoni SVEN JONSON 1902-1981 Harmoni

        Est: kr40,000 - kr50,000

        Sven Jonson, Harmoni SVEN JONSON 1902-1981 Harmoni Signerad och daterad Sven Jonson -47. Olja på duk, 46 x 55 cm. PROVENIENS: Stiftelsen Pharmacias konstsamling

        Stockholms Auktionsverket
      • JONSON, SVEN, 1902-1981. "'Gryning'. Signerad.
        Dec. 01, 2012

        JONSON, SVEN, 1902-1981. "'Gryning'. Signerad.

        Est: - kr8,000

        JONSON, SVEN, 1902-1981. "'Gryning'. Signerad. Duk, 24,5x33 cm. (D)"

        Crafoord Auktioner
      • Sven Jonson, Komposition med figurer SVEN JONSON
        Apr. 25, 2012

        Sven Jonson, Komposition med figurer SVEN JONSON

        Est: kr10,000 - kr12,000

        Sven Jonson, Komposition med figurer SVEN JONSON 1902-1981 Komposition med figurer Signerad och daterad Sven Jonson -44. Pastell på papper, 27 x 35 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • D - SVEN JONSON 1902-1981 Kvällssol Signerad och
        Apr. 13, 2011

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Kvällssol Signerad och

        Est: kr20,000 - kr25,000

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Kvällssol Signerad och daterad Sven Jonson -55. Olja på duk, 22 x 27 cm. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 1989, nr 7082

        Stockholms Auktionsverket
      • D - SVEN JONSON 1902-1981 Fragment Signerad och
        Apr. 13, 2011

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Fragment Signerad och

        Est: kr15,000 - kr20,000

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Fragment Signerad och daterad Sven Jonson -46. Pastell på papper, 31,5 x 39,5 cm. PROVENIENS: Konstnären Esaias Thorén

        Stockholms Auktionsverket
      • Jonson, Sven, färglito, Nocturne, sign o numr
        Dec. 16, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Nocturne, sign o numr

        Jonson, Sven, färglito, Nocturne, sign o numr 74/310, 36 x 54 cm, ur mappen 1967-68

        Hallands Auktionsverk
      • Jonson, Sven, färglito, Gryning, sign o numr
        Nov. 25, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Gryning, sign o numr

        Jonson, Sven, färglito, Gryning, sign o numr 136/300, 38 x 46 cm

        Hallands Auktionsverk
      • JONSON, SVEN, 1902-1981 'Nattens horisont'.
        Nov. 20, 2010

        JONSON, SVEN, 1902-1981 'Nattens horisont'.

        Est: - kr1,630

        JONSON, SVEN, 1902-1981 'Nattens horisont'. Signerad och daterad -47. Duk, 24x33. (D).

        Crafoord Auktioner
      • JONSON, SVEN, 1902-1981 'Landskap med ruiner'.
        Nov. 20, 2010

        JONSON, SVEN, 1902-1981 'Landskap med ruiner'.

        Est: - kr870

        JONSON, SVEN, 1902-1981 'Landskap med ruiner'. Signerad. Duk, 18x23. (D).

        Crafoord Auktioner
      • JONSON, SVEN, 1902-1981 'Nattbild'. Signerad. Duk,
        Nov. 20, 2010

        JONSON, SVEN, 1902-1981 'Nattbild'. Signerad. Duk,

        Est: - kr1,090

        JONSON, SVEN, 1902-1981 'Nattbild'. Signerad. Duk, 21x26. (D).

        Crafoord Auktioner
      • Jonson, Sven, färglito, Stenbrottet, signerad och
        Oct. 28, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Stenbrottet, signerad och

        Jonson, Sven, färglito, Stenbrottet, signerad och numrerad 45/260, 33 x 43 cm

        Hallands Auktionsverk
      • Jonson, Sven, färglito, Portalen, sign o numr
        Oct. 28, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Portalen, sign o numr

        Jonson, Sven, färglito, Portalen, sign o numr 8/260, 46 x 26 cm

        Hallands Auktionsverk
      • SVEN JONSON 1902-1981 Vallgatan Signerad S.
        Oct. 28, 2010

        SVEN JONSON 1902-1981 Vallgatan Signerad S.

        Est: kr18,000 - kr20,000

        SVEN JONSON 1902-1981 Vallgatan Signerad S. Jonson. Olja på duk fäst på papp, 32 x 37 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • SVEN JONSON 1902-1981 Sommarnatt vid havet
        Oct. 28, 2010

        SVEN JONSON 1902-1981 Sommarnatt vid havet

        Est: kr15,000 - kr18,000

        SVEN JONSON 1902-1981 Sommarnatt vid havet Signerad Sven Jonson. Olja på duk, 24 x 33 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Målning, Sven Jonson, Gustavsberg, silver på
        Oct. 16, 2010

        Målning, Sven Jonson, Gustavsberg, silver på

        Målning, Sven Jonson, Gustavsberg, silver på stengods.42X31cm.

        Crafoord Auktioner
      • Jonson, Sven, färglito, Portaler, sign o numr
        Aug. 28, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Portaler, sign o numr

        Jonson, Sven, färglito, Portaler, sign o numr 37/300, 30 x 40 cm, ur Halmstadmappen från 1952

        Hallands Auktionsverk
      • Jonson, Sven, färglito, Cassiopeja, ur mappen
        Aug. 28, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Cassiopeja, ur mappen

        Jonson, Sven, färglito, Cassiopeja, ur mappen 'Aniara', sign o numr 93/390, 33 x 40 cm.

        Hallands Auktionsverk
      • Jonson, Sven, olja, Vallgatan Halmstad, sign o dat
        Aug. 28, 2010

        Jonson, Sven, olja, Vallgatan Halmstad, sign o dat

        Jonson, Sven, olja, Vallgatan Halmstad, sign o dat 1923, 21 x 29 cm, vykort med tavlan från Mjellby Konstgård medf

        Hallands Auktionsverk
      • Jonson, Sven, olja, Marin, sign o dat 1922, 29 x
        Aug. 28, 2010

        Jonson, Sven, olja, Marin, sign o dat 1922, 29 x

        Jonson, Sven, olja, Marin, sign o dat 1922, 29 x 21 cm, vykort med tavlan från Mjellby Konstgård medf

        Hallands Auktionsverk
      • Jonson, Sven, färglito, Daléns fyr, sign,
        Aug. 28, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Daléns fyr, sign,

        Jonson, Sven, färglito, Daléns fyr, sign, provtryck, 39 x 60 cm

        Hallands Auktionsverk
      • Swedish ceramic bottle vase by Gustavsberg
        Jul. 17, 2010

        Swedish ceramic bottle vase by Gustavsberg

        Est: $60 - $100

        Swedish ceramic bottle vase by Gustavsberg designer is Sven Jonson, fish decoration on a brown ground

        Bargain Hunt Auctions
        Jun. 24, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Portalen, sign o numr 34/360, 40 x 50 cm

        Hallands Auktionsverk
      • Jonson, Sven, färglito, Vattentornet, sign o numr
        Jun. 24, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Vattentornet, sign o numr

        Jonson, Sven, färglito, Vattentornet, sign o numr Ea, 38 x 41 cm

        Hallands Auktionsverk
        May. 27, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Portalen, sign o numr 12/260, 46 x 26 cm

        Hallands Auktionsverk
      • Jonson, Sven, olja, Skuggspel 1, sign o dat -47,
        May. 27, 2010

        Jonson, Sven, olja, Skuggspel 1, sign o dat -47,

        Jonson, Sven, olja, Skuggspel 1, sign o dat -47, 22 x 27 cm

        Hallands Auktionsverk
      • Jonson, Sven, färglito, Daléns fyr, ur Nobelmappen
        May. 27, 2010

        Jonson, Sven, färglito, Daléns fyr, ur Nobelmappen

        Jonson, Sven, färglito, Daléns fyr, ur Nobelmappen från 1976, sign o numr 68/100, 39 x 60 cm

        Hallands Auktionsverk
      • D - SVEN JONSON 1902-1981 Månskenskvällen Signerad
        May. 06, 2010

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Månskenskvällen Signerad

        Est: kr30,000 - kr40,000

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Månskenskvällen Signerad Sven Jonson. Olja på duk, 60 x 72,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • D - SVEN JONSON 1902-1981 Stilleben med fisk
        May. 06, 2010

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Stilleben med fisk

        Est: kr80,000 - kr100,000

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Stilleben med fisk Signerad och daterad S. Johnson Germund -26. Olja på pannå, 45 x 50 cm. På baksidan fragment av skiss 1926 reser målarkamraterna Sven Jonson och Esaias Thorén till Paris "för att bli riktiga konstnärer"; de tecknar modell för Otte Sköld och utforskar museer och konstsalonger. Sven Jonsons måln...

        Stockholms Auktionsverket
      • D - SVEN JONSON 1902-1981 Ruiner Signerad och
        May. 06, 2010

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Ruiner Signerad och

        Est: kr80,000 - kr100,000

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Ruiner Signerad och daterad Sven Jonson -38. Olja på duk, 50 x 50 cm. UTSTÄLLD Halmstads Konstsalong Halmstadgruppen, SAK, Konstakademien, Stockholm 1968, katalognr 11

        Stockholms Auktionsverket
      • D - SVEN JONSON 1902-1981 Figurer i skugga
        May. 06, 2010

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Figurer i skugga

        Est: kr10,000 - kr12,000

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Figurer i skugga Signerad och daterad Sven Jonson -53. Olja på duk, 22,5 x 33 cm. PROVENIENS: Civilingengör Hans Filipson, Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • D - SVEN JONSON 1902-1981 Motljus Signerad och
        May. 06, 2010

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Motljus Signerad och

        Est: kr10,000 - kr15,000

        D - SVEN JONSON 1902-1981 Motljus Signerad och daterad Sven Jonson -49. Olja på duk, 19 x 24 cm. PROVENIENS: Ingengör Hans Filipson, Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • SVEN JONSON, "Längtan". (d)
        May. 04, 2010

        SVEN JONSON, "Längtan". (d)

        Est: kr40,000 - kr50,000

        SVEN JONSON, "Längtan". (d)

        Bukowskis
      • SVEN JONSON, "Figur i landskap IV". (d)
        May. 04, 2010

        SVEN JONSON, "Figur i landskap IV". (d)

        Est: kr80,000 - kr100,000

        Bukowskis
      • SVEN JONSON, Komposition med fönster. (d)
        May. 04, 2010

        SVEN JONSON, Komposition med fönster. (d)

        Est: kr30,000 - kr35,000

        Bukowskis
      • SVEN JONSON, Pråm på Seine. (d)
        May. 04, 2010

        SVEN JONSON, Pråm på Seine. (d)

        Est: kr15,000 - kr20,000

        Bukowskis