Carl (1863) Johansson Sold at Auction Prices

Landscape painter, Painter

    • Carl August Johansson (1863-1944) Winterlandschaft 'Hammerstrand Schweden'
      Jun. 13, 2020

      Carl August Johansson (1863-1944) Winterlandschaft 'Hammerstrand Schweden'

      Links unten signiert 'Carl Johansson' und datiert '1929', Öl auf Leinwand, gerahmt. 50 x 66 cm

      Auktionshaus Angerland GmbH
    • Carl Johansson
      Aug. 27, 2013

      Carl Johansson

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Carl Johansson 1863-1944. Eka vid vatten. Signerad och daterad Carl Johansson -93 alternativt -99. Olja på duk, 31,5 x 46,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Johansson 1863-1944. "Vinterkväll". Sinerad
      Apr. 09, 2013

      Carl Johansson 1863-1944. "Vinterkväll". Sinerad

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Carl Johansson 1863-1944. "Vinterkväll". Sinerad och daterad Carl Johansson-96. Olja på pannå, 12,5 x 24,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Johansson 1863-1944. Insjölandskap med hus.
      Mar. 27, 2012

      Carl Johansson 1863-1944. Insjölandskap med hus.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Johansson 1863-1944. Landskap. Signerad och
      Mar. 26, 2012

      Carl Johansson 1863-1944. Landskap. Signerad och

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL JOHANSSON (1863-1944), olja på duk
      Feb. 05, 2012

      CARL JOHANSSON (1863-1944), olja på duk

      CARL JOHANSSON (1863-1944), olja på duk Vintermotiv i begynnande skymning med kvinna längs upptrampad väg genom gles skog. Signerad och daterad 88. Krackelyrer. 30x45 (55x67 cm). Startpris 8.000 SEK

      Auktionshuset i Solna
      Jan. 30, 2012

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Johansson 1863-1944. Insjölandskap. Signerad
      Jan. 30, 2012

      Carl Johansson 1863-1944. Insjölandskap. Signerad

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Johansson 1863-1944. Motiv från Ramsele.
      Jan. 30, 2012

      Carl Johansson 1863-1944. Motiv från Ramsele.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Johansson 1863-1944. Norrländskt kustmotiv
      Jan. 31, 2011

      Carl Johansson 1863-1944. Norrländskt kustmotiv

      Est: - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Aftonsol, Ulfön Signerad
      Jun. 03, 2010

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Aftonsol, Ulfön Signerad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Aftonsol, Ulfön Signerad Carl Johansson. Olja på pannå, 24,5 x 35 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHANSSON, CARL, 1863-1944 Norrländskt
      May. 08, 2010

      JOHANSSON, CARL, 1863-1944 Norrländskt

      Est: - kr3,000

      JOHANSSON, CARL, 1863-1944 Norrländskt vinterlandskap. Signerad och daterad -03. Duk, 35x43. (D).

      Crafoord Auktioner
      Nov. 28, 2009

      Est: - kr5,000

      Crafoord Auktioner
    • - CARL JOHANSSON 1863-1944 Sommar i Lysekil
      Nov. 26, 2009

      - CARL JOHANSSON 1863-1944 Sommar i Lysekil

      Est: kr10,000 - kr12,000

      - CARL JOHANSSON 1863-1944 Sommar i Lysekil Signerad och daterad Carl Johansson Lysekil -94. Olja på kartong, 22 x 17,5 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterlandskap - motiv
      Nov. 26, 2009

      - CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterlandskap - motiv

      Est: - kr10,000

      - CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterlandskap - motiv från Bollnästrakten Signerad och daterad Carl Johansson -92. Olja på duk, 33 x 46 cm. PROVENIENS: Nuvarande ägarens morfars far som var jägmästare och bodde på Lenninge Herrgård i Bollnäs Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL JOHANSSON 1863-1944 Soldis över norrländskt
      Nov. 26, 2009

      - CARL JOHANSSON 1863-1944 Soldis över norrländskt

      Est: kr8,000 - kr10,000

      - CARL JOHANSSON 1863-1944 Soldis över norrländskt älvlandskap Signerad och daterad Carl Johansson 98. Olja på pannå, 31 x 47,5 cm. PROVENIENS: Nordéns Auktioner, auktion 22, katalognr 141 Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL JOHANSSON 1863-1944 Blånande berg -
      Nov. 26, 2009

      - CARL JOHANSSON 1863-1944 Blånande berg -

      Est: kr15,000 - kr18,000

      - CARL JOHANSSON 1863-1944 Blånande berg - norrländsk landskapsvy Signerad och daterad Carl Johansson 1924. Olja på duk, 53 x 81 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Landskapsvy Teneriffa
      May. 28, 2009

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Landskapsvy Teneriffa

      Est: kr8,000 - kr10,000

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Landskapsvy Teneriffa Signerad och daterad Carl Johansson Orotava Tenerife Jan -94. Olja på duk fäst på pannå, 46 x 31 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Landskapsvy från Medelpad
      May. 28, 2009

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Landskapsvy från Medelpad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Landskapsvy från Medelpad vinter Signerad och daterad Carl Johansson -98. Olja på pannå, 30 x 45,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Sjölandskap med björkar i
      Nov. 27, 2008

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Sjölandskap med björkar i

      Est: kr1,575 - kr1,900

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Sjölandskap med björkar i höstfärger Signerad Carl Johansson. Olja på duk, 52 x 65 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Strandlandskap i
      Nov. 27, 2008

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Strandlandskap i

      Est: kr1,050 - kr1,250

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Strandlandskap i aftonljus Signerad och daterad C. Johansson juni -83. Olja på duk, 24,5 x 33,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterlandskap med
      Nov. 27, 2008

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterlandskap med

      Est: kr3,150 - kr3,700

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterlandskap med vattendrag Signerad och daterad Carl Johansson 1910. Olja på duk, 72 x 106 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Morgondis över sjön
      Nov. 27, 2008

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Morgondis över sjön

      Est: kr2,100 - kr2,600

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Morgondis över sjön Signerad och daterad Carl Johansson -84. Olja på duk, 42 x 65 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Carl Johansson 1863-1944. Vinterlandskap med gård
      Jun. 03, 2008

      Carl Johansson 1863-1944. Vinterlandskap med gård

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Carl Johansson 1863-1944. Vinterlandskap med gård och fjäll. Signerad och daterad Carl Johansson 98. Olja på duk, 48,5 x 65.

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Vårlandskap Signerad och
      May. 29, 2008

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Vårlandskap Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Vårlandskap Signerad och daterad Carl Johansson -95. Olja på duk, 32 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Grönskande landskap
      May. 29, 2008

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Grönskande landskap

      Est: kr10,000 - kr12,000

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Grönskande landskap Bretagne Signerad Carl Johansson Finistère. Olja på duk, 31,5 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL (AUGUST) JOHANSSON (Swedish 1863-1944)
      Jan. 31, 2008

      CARL (AUGUST) JOHANSSON (Swedish 1863-1944)

      Est: $1,250 - $1,750

      CARL (AUGUST) JOHANSSON (Swedish, 1863-1944) VIEW OF STOCKHOLM, SWEDEN.Oil on canvas panoramic view as seen along the river. A series of large stone buildings with a promenade beside the river. Many pedestrians, trollies, and horse drawn vehicles are seen as well as river boats. Signed lower right "CL Johansson 1918". Housed in a molded wood frame. SIZE: 18-1/4" x 35-1/2". CONDITION: Several small slits or tiny losses to canvas, otherwise good. 9-91066

      James D. Julia
    • Carl Johansson 1863-1944. Vinterlandskap med
      Jan. 28, 2008

      Carl Johansson 1863-1944. Vinterlandskap med

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Carl Johansson 1863-1944. Vinterlandskap med granskog. Signerad och daterad. Carl Johansson -99. Olja pa duk. 64 x 80.

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Varlandskap med bck
      Nov. 29, 2007

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Varlandskap med bck

      Est: kr15,000 - kr18,000

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Varlandskap med bck Signerad och daterad Carl Johansson 1912. Olja pa duk, 81 x 116 cm. UTSTALLD: Internationale Kunstausstellung, Mnchen

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Varbacke med skator
      Nov. 29, 2007

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Varbacke med skator

      Est: kr50,000 - kr60,000

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Varbacke med skator Signerad Carl Johansson. Olja pa duk, 60,5 x 100,5 cm. Utfrd pa 1890-talet

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterlandskap Signerad
      Nov. 29, 2007

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterlandskap Signerad

      Est: kr12,000 - kr15,000

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterlandskap Signerad och daterad Carl Johansson -24. Olja pa duk, 60 x 81 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Norrländskt landskap med
      May. 31, 2007

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Norrländskt landskap med

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Norrländskt landskap med sågverk Signerad Carl Johansson. Olja på duk, 80,5 x 59 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Sommarlandskap
      May. 31, 2007

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Sommarlandskap

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterbild från Paris
      May. 31, 2007

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterbild från Paris

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Vinterbild från Paris Signerad och daterad Carl Johansson 4 januari 1894. Olja på duk fäst på pannå, 60 x 73 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Norrländsk vinterbild
      May. 31, 2007

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Norrländsk vinterbild

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Norrländsk vinterbild Signerad och daterad Carl Johansson 1921. Olja på duk, 65,5 x 92,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHANSSON 1863-1944 Teneriffa Signerad och
      May. 31, 2007

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Teneriffa Signerad och

      CARL JOHANSSON 1863-1944 Teneriffa Signerad och daterad Carl Johansson Oratara Tenerife Jan -94. Olja på duk, 16 x 45 cm.

      Stockholms Auktionsverket