Hadar Jönzén Sold at Auction Prices

  • Town by a River
    May. 10, 2014

    Town by a River

    Est: €900 - €1,080

    Jönzén Hadar, Tyresö 1885 - Stockholm 1977, Town by a River, Oil/masonite, 46 x 55 cm, lo. ri. sign. H. Jönzen, min. dam. - Swedish painter. J. studied at the Stockholm art school a. under H. Matisse in Paris. He exhibited among others in the Göteborg art museum as well as at the Salon des Independants in Paris. - Mus.: Stockholm (Nat.-Mus.). - Lit.: Vollmer.

  • Hadar Jönzén 1885-1977. Sydländsk vy. Signerad H
    Jun. 12, 2013

    Hadar Jönzén 1885-1977. Sydländsk vy. Signerad H

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Hadar Jönzén 1885-1977. Sydländsk vy. Signerad H Jönzén. Olja på duk, 50 x 65. English Text: Signed H Jönzén. Oil on canvas, 50 x 65 cm.

    Auktionskammare Uppsala
  • Hadar Jönzén 1885-1977. Stockhomsmotiv. Signerad H
    Aug. 27, 2012

    Hadar Jönzén 1885-1977. Stockhomsmotiv. Signerad H

    Est: kr800 - kr1,000

    Auktionskammare Uppsala
    Mar. 27, 2012

    Est: kr1,500 - kr2,000

    Auktionskammare Uppsala
  • HADAR JÖNZÉN 1885-1977 Stilleben Signerad och
    Oct. 29, 2009

    HADAR JÖNZÉN 1885-1977 Stilleben Signerad och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HADAR JÖNZÉN 1885-1977 Stilleben Signerad och daterad Hadar Jönzén 1912. Olja på duk, 54,5 x 43 cm. Utförd under konstnärens vistelse i Paris 1910-12

    Stockholms Auktionsverket