Theodor Jönsson Sold at Auction Prices

    • Theodor Jönsson.
      Jun. 18, 2016

      Theodor Jönsson.

      Est: - kr400

      Theodor Jönsson. Kustlandskap, signerad och daterad 1942, olja på pannå, 43x45 cm.

      Crafoord Auktioner
    • JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Hönsmatning, motiv
      Nov. 29, 2008

      JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Hönsmatning, motiv

      JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Hönsmatning, motiv från Håkan Hardenbergs hus i Esarp. Signerad och daterad 1914. Duk, 56x46. (D).

      Crafoord Auktioner
    • JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Blommande fuchsia på
      Mar. 01, 2008

      JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Blommande fuchsia på

      Est: - kr4,000

      JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Blommande fuchsia på kors. Signerad och daterad 1921. Duk, 53x65. Duken med flera skotthål.

      Crafoord Auktioner
    • JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Kärvbinderskor, i
      Mar. 01, 2008

      JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Kärvbinderskor, i

      Est: - kr15,000

      JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Kärvbinderskor, i bakgrunden Dalby. Signerad 1921. Duk, 80x103. (D).

      Crafoord Auktioner
    • JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Badande kvinnor och
      Mar. 01, 2008

      JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Badande kvinnor och

      Est: - kr20,000

      JÖNSSON, THEODOR, 1888-1966 Badande kvinnor och barn, motiv från Höje å. Signerad och daterad 1926. Duk, 96x115. (D).

      Crafoord Auktioner