Rudolf Janda Sold at Auction Prices

b. 1907 - d. 2000

    • Rudolf Janda (1907-2000)
      Mar. 12, 2020

      Rudolf Janda (1907-2000)

      DŘEVO 1967 Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 233x124 mm. Verso tužkou podpis autora, datace a další poznámky. Stav A/B. Český amatérský fotograf - krajinář. Roku 1926 absolvoval Carnotovo lyceum v Dijonu, poté Právnickou fakultu Univerzity Karlovy (1926–1931). Působil v různých profesích, převážně na Ostravsku jako doktor práv. Fotografoval od konce 20. let, po vzoru spolužáka J. Voskovce, ovlivněn byl avantgardními myšlenkami W. Graeffa a estetikou nové věcnosti. Inspirován K. Plickou, jako vůbec první fotograf ve 30. letech objevil pro veřejnost prales Mionší, který později fotografoval také J. Sudek. Velmi rád fotografoval také řeky, hlavně Odru, dále se zabýval krajinou zpustošenou průmyslem a městy, především Ostravou. Jeho kniha Prales v Beskydách (1943) významně ovlivnila lékaře a fotografa P. Helbicha. Ten se s R. Jandou seznámil během vysokoškolských studií a doprovázel ho pak při práci na Slovensku. WOOD 1967 Vintage gelatin silver print on ferrotyped paper. 233x124 mm. Signed, dated and annotated in pencil on the verso. HOLZ 1967 Silbergelatineabzug auf Glanzpapier, vintage. 233x124 mm. Verso in Bleistift signiert, datiert und andere Notizen.

      Auction House Zezula