Carl Wilhelm Jaensson Sold at Auction Prices

Landscape painter, Painter

    • Carl Wilhelm Jaensson, Gripsholm Castle
      Apr. 11, 2024

      Carl Wilhelm Jaensson, Gripsholm Castle

      oil on cardboard, 30 x 47.5, signed and dated lower left, by scratching, "C. W. Jaensson, (18)88"

      A10 by Artmark
    • JAENSSON Carl William (Suède 1853-1931) Paysage le
      Feb. 23, 2011

      JAENSSON Carl William (Suède 1853-1931) Paysage le

      Est: €1,000 - €1,200

      JAENSSON Carl William (Suède 1853-1931) Paysage le soir Huile sur panneau 34 x 25 cm Signé en bas à gauche C.W Jaensson

    • Jaensson, Carl Wilhelm, olja, Båtbyggare,
      Feb. 25, 2010

      Jaensson, Carl Wilhelm, olja, Båtbyggare,

      Jaensson, Carl Wilhelm, olja, Båtbyggare, Bryggholmen, sign, 80 x 56 cm, utst Östgöta Konstförenings utst 1929

      Hallands Auktionsverk
    • Carl Wilhelm Jaensson 1853-1931. Bjärka Säby
      Dec. 02, 2008

      Carl Wilhelm Jaensson 1853-1931. Bjärka Säby

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Carl Wilhelm Jaensson 1853-1931. Bjärka Säby slott, Östergötland - Insjölandskap. Signerad J.W. Jaensson. Olja på duk lagd på pannå, 30 x 46. Obetydliga retuscher.

      Auktionskammare Uppsala