Victor Isbrand Sold at Auction Prices

    • Victor ISBRAND (1897-1988) (attrib.)
      Sep. 29, 2024

      Victor ISBRAND (1897-1988) (attrib.)

      Est: €400 - €800

      Victor ISBRAND (1897-1988) (attrib.) " belebter Platz " Gemälde- Öl auf Karton, 48 cm x 41 cm, verso bezeichnet Victor ISBRAND (1897-1988) (attrib.) ‘ animated square ’ Painting- oil on cardboard, 48 cm x 41 cm, verso inscribed

      Auktionshaus Kloss
    • VICTOR BAGLEY ICE BRAND. JAVANESE MARKET. (CD)
      Jun. 06, 2024

      VICTOR BAGLEY ICE BRAND. JAVANESE MARKET. (CD)

      Est: - kr18,000

      Automatic translation from Danish.Victor Bagley Isbrand (1897-1989). Javanese market from the 1920s. Sign. V. Ice fire. Oil on canvas. 64.5 x 80 cm (74.5 x 89.5) Literature: Bent Juul Nielsen 'Victor Isbrand, painter and educator' from 1987

      Auktionshuset.com
    • Victor Isbrand (1897-1989) Javanesisk marked. (CD)
      Mar. 14, 2024

      Victor Isbrand (1897-1989) Javanesisk marked. (CD)

      Est: - kr20,000

      Victor Isbrand (1897-1989) Javanesisk marked fra 1920'erne. Sign. V. Isbrand. Olie på lærred. 64,5 x 80 cm (74,5 x 89,5) Litteratur: Bent Juul Nielsen 'Victor Isbrand, maler og pædagog' fra 1987 Proveniens: Stammer fra kunst- og antikvitetshandler Jørgen L. Dalgaards samling og bo.

      Auktionshuset.com
    • Victor Isbrand (1897-1989) Javanesisk marked.
      Dec. 14, 2023

      Victor Isbrand (1897-1989) Javanesisk marked.

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Auktionshuset.com
    • Victor Isbrand (1897-1989): Javanesisk marked.
      Dec. 14, 2023

      Victor Isbrand (1897-1989): Javanesisk marked.

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Victor Isbrand (1897-1989) Javanesisk marked fra 1920'erne. Olie på lærred. Sign V. Isbrand og på blændrammen: Poerworedio Java 1921. Litteratur: Bent Juul Nielsen 'Victor Isbrand, maler og pædagog' fra 1987, gengivet s. 109 53,5 x 72 cm (60,5 x 79) Proveniens: Stammer fra kunst- og antikvitetshandler Jørgen L. Dalgaards samling og bo.

      Auktionshuset.com
    • Victor Isbrand (1897-1989) 'Indisk danserinde' fra 1923.
      Dec. 14, 2023

      Victor Isbrand (1897-1989) 'Indisk danserinde' fra 1923.

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Victor Isbrand (1897-1989) 'Indisk danserinde' fra 1923. Olie på plade. Sign V. Isbrand 23 Litteratur: Bent Juul Nielsen 'Victor Isbrand, maler og pædagog' fra 1987, gengivet s. 24 og omtalt s. 22. 72,5 x 40 cm ( 79,5 x 47 cm) NB! Stammer fra kunst- og antikvitetshandler Jørgen L. Dalgaards samling og bo.

      Auktionshuset.com
    • VÍCTOR ISBRAND (Copenhagen, 1897-1988). "Self-portrait", 1923. Oil on panel. Signed in the upper right corner. Exhibition: Charlottenborg May 1975, no. 27. Illustrated in Bernt Irve: "Victor Isbrand - painter and educator", page 45.
      Dec. 12, 2023

      VÍCTOR ISBRAND (Copenhagen, 1897-1988). "Self-portrait", 1923. Oil on panel. Signed in the upper right corner. Exhibition: Charlottenborg May 1975, no. 27. Illustrated in Bernt Irve: "Victor Isbrand - painter and educator", page 45.

      Est: €2,500 - €3,000

      VÍCTOR ISBRAND (Copenhagen, 1897-1988). "Self-portrait", 1923. Oil on panel. Signed in the upper right corner. Exhibition: Charlottenborg May 1975, no. 27. Illustrated in Bernt Irve: "Victor Isbrand - painter and educator", page 45. Measurements: 35 x 28 cm; 45 x 38 x 7 cm (frame). Trained at the Academy of Fine Arts in Conpenhague, between 1930 and 1967 Victor Isbrand taught drawing at the Copenhagen School of Applied Arts. His language is clearly inspired by the Cubist movement, although on this occasion he gives us his own self-portrait in a classical manner, smoking a pipe. From 1916 to 1987, his works were exhibited at the Museum of Contemporary Art of the Royal Danish Academy of Fine Arts: Kunsthal Charlottenborg.

      Setdart Auction House
    • VÍCTOR ISBRAND (Copenhagen, 1897-1988). "The trio tunes instruments", 1918. Oil on panel. Signed and dated in the upper right corner.
      Dec. 12, 2023

      VÍCTOR ISBRAND (Copenhagen, 1897-1988). "The trio tunes instruments", 1918. Oil on panel. Signed and dated in the upper right corner.

      Est: €25,000 - €30,000

      VÍCTOR ISBRAND (Copenhagen, 1897-1988). "The trio tunes instruments", 1918. Oil on panel. Signed and dated in the upper right corner. Exhibitions: -Charlottenborg 1918 -Charlottenborg May 1975, no. 6 -Liljevalchs 1990, inv. 162 Measurements: 105 x 86 cm; 123 x 105 x 5 cm (frame). Trained at the Academy of Fine Arts in Conpenhague, between 1930 and 1967 Victor Isbrand taught drawing at the Copenhagen School of Applied Arts. His language is clearly inspired by the Cubist movement, as attested by the work on tender. From 1916 to 1987, his works were exhibited at the Museum of Contemporary Art of the Royal Danish Academy of Fine Arts : Kunsthal Charlottenborg. We see in this work a direct homage to the cubism of the early twentieth century, to the plastic and aesthetic research of Braque and Picasso, the result being an analytical representation, which breaks down space and objects into planes.

      Setdart Auction House
    • Victor Isbrand (1897-1988): Kubistisk opstilling med gummiplante, 1917
      Sep. 21, 2023

      Victor Isbrand (1897-1988): Kubistisk opstilling med gummiplante, 1917

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Sign. V.I. Olie på plade. 70 x 50 cm. Litteratur: Virtus Schade i Samvirke s. 14: "60 år som maler: "... Han begyndte som vidunderbarn. Kun seksten år gammel, så langt tilbage som i okt. 1913, blev han optaget på Det Kongelige Akademi for de skønne Kunster på slottet Charlottenborg i København. Efter kun fire år kunne han forlade Akademiet med "fuldført Afgangsprøve". Det var simpelthen rekord. Samme år udstillede han et billede af en gummiplante (dette auktionslot), et pænt billede, som var med på den store udstilling i 1975 på Charlottenborg. Den gang var det en sensation. Ikke bare den måde, han malede planten på, men selve valget af motivet vakte opsigt, i de næste år malede flere andre danske kunstnere gummiplanter.- Vidunderbarnet debuterede på Charlottenborg atten år gammel. Da han var 22, gav Akademiet ham sin "mindre guldmedalje" for det billede..." Udstillet, Charlottenborg 1917, etiket herfor på bagsiden. Udstillet Charlottenborg 1975. Proveniens: Kunstnerens familie, har ikke tidligere været udbudt i offentligt salg.

      Auktionshuset.com
    • Victor Isbrand (1897-1988): "Trioen stemmer instrumenterne", Kubistisk figurkompostion, 1918.
      Sep. 21, 2023

      Victor Isbrand (1897-1988): "Trioen stemmer instrumenterne", Kubistisk figurkompostion, 1918.

      Est: kr100,000 - kr125,000

      Sign. V.I. 18. Olie på plade. 106 x 89 cm. Litteratur: Bent Juul Nielsen, "Victor Isbrand, maler og pædagog", gengivet s. 37 & s. 154, omtalt s. 153: "1918 var billedet af de tre unge musikanter udstillet på Charlottenborg. Det er et flot og dristigt billede, hvor ansigterne er malet i den "spidsnæsede" stil, der karakteriserer de malere fra Grønningen, der var påvirket af kubismen..." Udstillet: Charlottenborg 1918. Liljevalchs, 1990, kat. nr. 162. Proveniens: Kunstnerens familie, har ikke tidligere været udbudt i offentligt salg.

      Auktionshuset.com
    • Victor Isbrand (1897-1988): "Selvportræt", ca. 1920-21.
      Sep. 21, 2023

      Victor Isbrand (1897-1988): "Selvportræt", ca. 1920-21.

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Sign. V. Isbrand. Olie på plade. 35 x 28 cm. Proveniens: Kunstnerens familie, har ikke tidligere været udbudt i offentligt salg.

      Auktionshuset.com
    • Victor Isbrand (1897-1988): "Opstilling med buddha og Agave", 1926. 1920-21.
      Sep. 21, 2023

      Victor Isbrand (1897-1988): "Opstilling med buddha og Agave", 1926. 1920-21.

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Sign. V. Isbrand 26. 74 x 53 cm. Olie på lærred. Litteratur: Bent Juul Nielsen, "Victor Isbrand, maler og pædagog", gengivet i farver s. 29, omtalt s. 30. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling 1928. Proveniens: Kunstnerens familie, har ikke tidligere været udbudt i offentligt salg.

      Auktionshuset.com
    • Victor Isbrand (1897-1988): "Javapige", figur af patineret bronze, ca. 1920
      Sep. 21, 2023

      Victor Isbrand (1897-1988): "Javapige", figur af patineret bronze, ca. 1920

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Sign. Victor, H. 38 cm. Proveniens: Kunstnerens familie, har ikke tidligere været udbudt i offentligt salg.

      Auktionshuset.com
    • Victor Isbrand (1897-1988), Danish
      Aug. 29, 2022

      Victor Isbrand (1897-1988), Danish

      Victor Isbrand (1897-1988), Danish painter and university teacher, expressive view of St. Martin Boulevard in Paris, oil on canvas, signed and inscribed lower right and dated (19)64, 65 x 54 cm

      Aug. 29, 2022

      Victor Isbrand (1897-1988), Danish painter and university teacher, expressive view of Paris '' Pont de l'Archevêché '', oil on canvas, signed lower left, inscribed on verso, 58 x 67 cm

    • Victor Isbrand (1897-1988), Da
      Jun. 20, 2022

      Victor Isbrand (1897-1988), Da

      Jun. 20, 2022

      Victor Isbrand (1897-1988), Danish painter and university lecturer, expressive view of St. Martin Boulevard in Paris, oil on canvas, signed and inscribed lower right, and dated (19)64, 65 x 54 cm

    • Painting, Victor Isbrand
      Mar. 19, 2016

      Painting, Victor Isbrand

      Victor Isbrand (Danish, 1897-1989), Figures by the Seine, Notre Dame, oil on board, signed lower right, overall (with frame): 29"h x 37"w

      Clars Auctions
    • Victor Isbrand: City street. Signed V. Isbrand.
      Aug. 17, 2010

      Victor Isbrand: City street. Signed V. Isbrand.

      Est: €270 - €405

      Victor Isbrand: City street. Signed V. Isbrand. Oil on canvas. 65 x 54 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Victor Isbrand: Still life, Menton. Signed V. Isbrand. Oil on canvas. 78 x 68 cm.
      Jun. 08, 2010

      Victor Isbrand: Still life, Menton. Signed V. Isbrand. Oil on canvas. 78 x 68 cm.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Still life, Menton. Signed V. Isbrand. Oil on canvas. 78 x 68 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Victor Isbrand: "Ramløsebakken pr. Helsinge".
      May. 11, 2010

      Victor Isbrand: "Ramløsebakken pr. Helsinge".

      Est: - €405

      Victor Isbrand: "Ramløsebakken pr. Helsinge". Signed V. Isbrand. Oil on canvas. 52,5 x 65 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Victor Isbrand: Street scene. Signed V. Isbrand.
      Oct. 06, 2009

      Victor Isbrand: Street scene. Signed V. Isbrand.

      Est: €200 - €270

      Victor Isbrand: Street scene. Signed V. Isbrand. Oil on canvas. 39 x 51 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Victor Isbrand: Udsigt fra Vindue Menton (View
      Jun. 30, 2009

      Victor Isbrand: Udsigt fra Vindue Menton (View

      Est: - €535

      Victor Isbrand: Udsigt fra Vindue Menton (View from a window, Menton). Signed V. Isbrand. Oil on canvas. 65 x 54 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Victor Isbrand: An Inuit. Signed and dated V.
      May. 20, 2009

      Victor Isbrand: An Inuit. Signed and dated V.

      Est: - €535

      Victor Isbrand: An Inuit. Signed and dated V. Isbrand 27/7-35. Lead and watercolour on paper. Visible size 17 x 17 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Victor Isbrand: Java Girl riding on the donkey.
      May. 19, 2009

      Victor Isbrand: Java Girl riding on the donkey.

      Est: - €535

      Victor Isbrand: Java Girl riding on the donkey. Signed V. Isbrand. Oil on canvas. 86 x 69 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Victor Isbrand: Scenery from Paris with Notre Dame
      May. 19, 2009

      Victor Isbrand: Scenery from Paris with Notre Dame

      Est: €270 - €405

      Victor Isbrand: Scenery from Paris with Notre Dame in the background. Signed V. Isbrand. Oil on canvas. 55 x 65 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Victor Isbrand Study of roses. Signed V. Isbrand
      Nov. 18, 2008

      Victor Isbrand Study of roses. Signed V. Isbrand

      Est: €400 - €535

      Victor Isbrand Study of roses. Signed V. Isbrand 57. Oil on canvas. 65 x 52 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Victor Isbrand Men standing on the quay. Signed V.
      Nov. 18, 2008

      Victor Isbrand Men standing on the quay. Signed V.

      Est: €670 - €940

      Victor Isbrand Men standing on the quay. Signed V. Isbrand. Oil on canvas. 67 x 85 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Victor Isbrand Scene from Java. Sign. V. Isbrand.
      Oct. 14, 2008

      Victor Isbrand Scene from Java. Sign. V. Isbrand.

      Est: - €535

      Victor Isbrand Scene from Java. Sign. V. Isbrand. Oil on canvas. 64,5 x 80 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers