Jarl Ingvarsson Sold at Auction Prices

b. 1955 -

    • Jarl Ingvarsson (b. 1955): Untitled
      Oct. 19, 2023

      Jarl Ingvarsson (b. 1955): Untitled

      Acrylic on canvas, signed 'Jarl Ingvarsson' on the reverse. 27 x 36 in., unframed. Works from the Collection of Donald Baechler

      STAIR
    • Jarl Ingvarsson, Wilhelm Tells sista uppdrag
      May. 22, 2012

      Jarl Ingvarsson, Wilhelm Tells sista uppdrag

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Jarl Ingvarsson, Guds ljusblå hund
      May. 22, 2012

      Jarl Ingvarsson, Guds ljusblå hund

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Jarl Ingvarsson, Jordgubbsjimmy
      May. 22, 2012

      Jarl Ingvarsson, Jordgubbsjimmy

      Est: kr30,000 - kr35,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Jordgubbsjimmy Signerad och daterad JI -95. Olja på duk, 65 x 81 cm. PROVENIENS Galleri 1, Göteborg

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON, född 1955, Termos och kanna
      Nov. 15, 2011

      JARL INGVARSSON, född 1955, Termos och kanna

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON född 1955 De W Signerad och
      Sep. 21, 2011

      JARL INGVARSSON född 1955 De W Signerad och

      Est: kr15,000 - kr18,000

      JARL INGVARSSON född 1955 De W Signerad och daterad Jarl Ingvarsson 1990. Olja på duk, 73 x 60 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON född 1955 Alperna Signerad och
      Sep. 21, 2011

      JARL INGVARSSON född 1955 Alperna Signerad och

      Est: kr25,000 - kr30,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Alperna Signerad och daterad på baksidan Jarl Ingvarsson 1985. Olja på duk, 130 x 97 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON född 1955 Utan titel Signerad J.I.
      May. 05, 2011

      JARL INGVARSSON född 1955 Utan titel Signerad J.I.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Utan titel Signerad J.I. Blandteknik på papper, 52 x 49 cm. PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON född 1955 Björkvägen Signerad och
      May. 05, 2011

      JARL INGVARSSON född 1955 Björkvägen Signerad och

      Est: kr70,000 - kr80,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Björkvägen Signerad och daterad på baksidan Jarl Ingvarsson -95. Olja på duk, 190 x 140 cm. PROVENIENS Lars Bohman Gallery, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON född 1955 Ungdom vid landsväg
      Oct. 27, 2010

      JARL INGVARSSON född 1955 Ungdom vid landsväg

      Est: kr30,000 - kr35,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Ungdom vid landsväg Signerad och daterad J.I. -86. Olja på pannå, 50 x 99,5 cm. PROVENIENS Galleri 1, Göteborg, 1987 LITTERATUR Leif Nylén: Jarl Ingvarsson, Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr 11, 1994, avbildad Jarl Ingvarssons tidiga konst står nära 1980-talets italienska och tyska "vilda...

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON född 1955 Fria människor Signerad
      Oct. 27, 2010

      JARL INGVARSSON född 1955 Fria människor Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Fria människor Signerad JI. Även signerade och daterade på baksidan Jarl Ingvarsson 1990. Olja på duk/pannå, fyra delar, totalt 35 x 107 cm. PROVENIENS Galleri 1, Göteborg april 1990 LITTERATUR Leif Nylén: Jarl Ingvarsson, Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr 11, 1994, avbildad

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON född 1955 Madonnan och Janet Frame
      Oct. 27, 2010

      JARL INGVARSSON född 1955 Madonnan och Janet Frame

      Est: kr25,000 - kr30,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Madonnan och Janet Frame Signerad JI samt på baksidan signerad och daterad Jarl Ingvarsson -95. Olja på duk, 65 x 81 cm. PROVENIENS Galleri 1, Göteberg 1990

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON född 1955 Annandagspingstkaffe
      Oct. 27, 2009

      JARL INGVARSSON född 1955 Annandagspingstkaffe

      Est: kr6,000 - kr8,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Annandagspingstkaffe Signerad J.I. Blandteknik på papper, 36,5 x 26 cm. PROVENIENS: Vinst i Borås tidnings konstlotteri

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON född 1955 Stjärnskådare Signerad
      Oct. 27, 2009

      JARL INGVARSSON född 1955 Stjärnskådare Signerad

      Est: kr40,000 - kr50,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Stjärnskådare Signerad och daterad på baksidan Jarl Ingvarsson 2006. Olja på pannå, 82 x 122 cm. PROVENIENS: Galleri 1, Göteborg

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON född 1955 Sid Vicious Signerad och
      Oct. 27, 2009

      JARL INGVARSSON född 1955 Sid Vicious Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Sid Vicious Signerad och daterad J.I. 86 samt på baksidan Jarl Ingvarsson 86. Olja på pannå, 30 x 29 cm. PROVENIENS: Galerie du Nord, Borås

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 27, 2009

      Est: kr20,000 - kr25,000

      JARL INGVARSSON född 1955 Utan titel Signerad J.I. samt på baksidan Jarl Ingvarsson. Olja på duk, 100 x 75 cm. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON fodd 1955 Bjorken Signerad och
      Nov. 02, 2007

      JARL INGVARSSON fodd 1955 Bjorken Signerad och

      Est: kr25,000 - kr30,000

      JARL INGVARSSON fodd 1955 Bjorken Signerad och daterad a tergo Jarl Ingvarsson 93-94. Olja pa duk, 130 x 81 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JARL INGVARSSON fodd 1955 Man trodde inte att dom
      Nov. 02, 2007

      JARL INGVARSSON fodd 1955 Man trodde inte att dom

      Est: kr50,000 - kr60,000

      JARL INGVARSSON fodd 1955 Man trodde inte att dom gick a trimma Signerad och daterad a tergo J 88. Olja pa duk, 129,5 x 97 cm.

      Stockholms Auktionsverket