Carl Otto Hultén Sold at Auction Prices

Painter, b. 1916 -

    • Composition à 4 mains au texte incertain.
      Oct. 11, 2024

      Composition à 4 mains au texte incertain.

      Est: €300 - €400

      Encre noire et vernis, 23,7 x 35,8 cm, papier vélin, signé. - Certains mots sont déchiffrables, le texte semble ainsi commencer par : "J'écris [...]".

      Arenberg Auctions
    • Carl Otto Hultén (1916-2015): Komposition med fugl og liggende model, 1951.
      Mar. 14, 2024

      Carl Otto Hultén (1916-2015): Komposition med fugl og liggende model, 1951.

      Est: - kr10,000

      Sign. C. O. Hultén 51. 34 x 54 cm. Olie på papir monteret på lærred.

      Auktionshuset.com
      Jun. 07, 2020

      Est: €1,000 - €1,200

      HULTÉN CARL OTTO (1916 - 2015) (Zweden) aquarel met een Cobra-compositie - 25 x 55 op verso en gedateerd 1946 20th Cent. Swedish "Carl Otto Hultén" aquarelle signed and dated 1946

      DVC
    • HULTÉN CARL OTTO (1916 - 2005) & OVERBEEKE AERNOUT (° 1951) werk in gemengde techniek (gouache op fo
      Nov. 18, 2019

      HULTÉN CARL OTTO (1916 - 2005) & OVERBEEKE AERNOUT (° 1951) werk in gemengde techniek (gouache op fo

      Est: €1,000 - €1,200

      HULTÉN CARL OTTO (1916 - 2005) & OVERBEEKE AERNOUT (° 1951) werk in gemengde techniek (gouache op foto van Overbeeke) uit de serie "Portraits des artistes du mouvement CoBrA" : "Portret van Carl Otto Hultén" - 110 x 75 getekend en gedateerd 1996>br>20th Cent. Swedish "Carl Otto Hultén & Aernout Overbeke" mixed media (gouache on photograph by Overbeeke) - signed and dated 1996>br>HULTÉN CARL OTTO (1916 - 2005) & OVERBEEKE AERNOUT (° 1951) werk in gemengde techniek (gouache op foto van Overbeeke) uit de serie "Portraits des artistes du mouvement CoBrA" : "Portret van Carl Otto Hultén" - 110 x 75 getekend en gedateerd 1996||20th Cent. Swedish "Carl Otto Hultén & Aernout Overbeke" mixed media (gouache on photograph by Overbeeke) - signed and dated 1996

      DVC
    • HULTÉN CARL OTTO (1916 - 2015) (Zweden) aquarel met een Cobra-compositie - 25 x 55 op verso en ged
      Nov. 18, 2019

      HULTÉN CARL OTTO (1916 - 2015) (Zweden) aquarel met een Cobra-compositie - 25 x 55 op verso en ged

      Est: €1,000 - €1,200

      HULTÉN CARL OTTO (1916 - 2015) (Zweden) aquarel met een Cobra-compositie - 25 x 55 op verso en gedateerd 1946>br>20th Cent. Swedish "Carl Otto Hultén" aquarelle signed and dated 1946>br>HULTÉN CARL OTTO (1916 - 2015) (Zweden) aquarel met een Cobra-compositie - 25 x 55 op verso en gedateerd 1946||20th Cent. Swedish "Carl Otto Hultén" aquarelle signed and dated 1946

      DVC
    • Carl Otto Hultén, "Imagination"
      May. 22, 2018

      Carl Otto Hultén, "Imagination"

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Signed CO Hultén. Executed in 1950. Canvas 33 x 43.5cm.

      Bukowskis
    • Carl Otto Hultén, Komposition CARL OTTO HULTÉN
      Apr. 25, 2013

      Carl Otto Hultén, Komposition CARL OTTO HULTÉN

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Carl Otto Hultén, Komposition CARL OTTO HULTÉN född 1916 Komposition Signerad CO Hultén. Blandteknik på papper, 34,5 x 71 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Carl Otto Hultén, Utan titel CARL OTTO HULTÉN född
      Apr. 25, 2013

      Carl Otto Hultén, Utan titel CARL OTTO HULTÉN född

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Carl Otto Hultén, Utan titel CARL OTTO HULTÉN född 1916 Utan titel Signerad C O Hultén. Olja på duk, 46 x 38 cm. PROVENIENS: Art & Form, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Carl Otto Hultén, Krokodil CARL OTTO HULTÉN född
      Apr. 25, 2013

      Carl Otto Hultén, Krokodil CARL OTTO HULTÉN född

      Est: kr20,000 - kr30,000

      Carl Otto Hultén, Krokodil CARL OTTO HULTÉN född 1916 Krokodil Signerad och daterad CO Hultén -88. Tempera på duk, 170,5 x 200 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Carl Otto Hultén född 1916. "Till Edgar Allan
      Apr. 09, 2013

      Carl Otto Hultén född 1916. "Till Edgar Allan

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Carl Otto Hultén född 1916. "Till Edgar Allan Poe". Signerad CO Hultén. Blandteknik, 25,5 x 21,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Otto Hultén född 1916. Handen för ögat.
      Jan. 29, 2013

      Carl Otto Hultén född 1916. Handen för ögat.

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Carl Otto Hultén född 1916. Handen för ögat. Signerad CO Hultén. Gouache, 31,5 x 41 (dagermått), (totalt 44 x 53,5).

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Otto Hultén född 1916. Komposition med fågel.
      Aug. 29, 2011

      Carl Otto Hultén född 1916. Komposition med fågel.

      Est: kr800 - kr1,000

      Auktionskammare Uppsala
    • D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Tal om den blå
      Apr. 13, 2011

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Tal om den blå

      Est: kr35,000 - kr40,000

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Tal om den blå timmen Signerad CO Hultén. Olja på duk, 150 x 134 cm. Utförd 1988-2003

      Stockholms Auktionsverket
    • D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Utan titel Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Utan titel Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Utan titel Signerad och daterad CO Hultén -88. Akryl på duk, 65 x 81,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Himmelstecken över
      Apr. 13, 2011

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Himmelstecken över

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Himmelstecken över oroat landskap Signerad CO Hultén. Olja på duk, 114 x 134 cm. Utförd 1999 LITTERATUR: Rückschau auf das Malerische Werk, Galerie C, Köln 2003, avbildad sidan 100

      Stockholms Auktionsverket
    • D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Krokodil Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Krokodil Signerad

      Est: kr40,000 - kr50,000

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Krokodil Signerad och daterad CO Hultén -88. Tempera på duk, 170,5 x 200 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Dag utan gräns Signerad
      Oct. 28, 2010

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Dag utan gräns Signerad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Dag utan gräns Signerad CO Hultén. Akryl på duk, 81 x 100 cm. Utförd 1996 UTSTÄLLD: Galerie C, Köln, avbildad i utställningskatalogen

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Övervunna minnen
      Oct. 28, 2010

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Övervunna minnen

      Est: kr40,000 - kr50,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Övervunna minnen Signerad och daterad CO Hultén 89. Akryl på duk, 200 x 134 cm. PROVENIENS: Boibrino Gallery, Stockholm Bukowski Auktioner, Moderna Kvalitén, våren 1991

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Se genom muren Signerad
      Oct. 28, 2010

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Se genom muren Signerad

      Est: kr5,000 - kr6,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Se genom muren Signerad CO Hultén. Tusch på papper, 49 x 59 cm. PROVENIENS: Galerie Bel´Art, Stockholm UTSTÄLLD: CO Hultén, Malmö Konsthall 1982, katalognr 48

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Styrbord och babords
      Oct. 28, 2010

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Styrbord och babords

      Est: kr20,000 - kr25,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Styrbord och babords andar Signerad och daterad C.O Hultén -51. Olja på duk, 65 x 81 cm. PROVENIENS: Professorskan Käthie Ask-Upmark, Uppsala

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Ristning på natur
      Oct. 28, 2010

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Ristning på natur

      Est: kr20,000 - kr25,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Ristning på natur Signerad CO Hultén. Olja på duk, 93 x 64 cm. UTSTÄLLD: Vandra och förvandla, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1979, katalognr 275 Malmö Konsthall 1982

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Tecken drar förbi
      Oct. 28, 2010

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Tecken drar förbi

      Est: kr20,000 - kr25,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Tecken drar förbi Signerad och daterad CO Hultén -89. Olja på duk, 81 x 100 cm. UTSTÄLLD: Boibrino Gallery, Stockholm 1989

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Lyssna och lär Signerad
      Oct. 27, 2010

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Lyssna och lär Signerad

      Est: kr4,000 - kr5,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Lyssna och lär Signerad CO Hultén. Olja på duk, 22 x 27 cm. PROVENIENS Galleri Klippan, Göteborg 1967

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Regnby Signerad och
      Oct. 27, 2010

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Regnby Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Regnby Signerad och daterad CO Hultén -63. Olja på duk, 67 x 51 cm. PROVENIENS Galleri 69, Göteborg 1973

      Stockholms Auktionsverket
    • HULTEN, C.O, född 1916 'Metamorfos'. Gouache.
      May. 08, 2010

      HULTEN, C.O, född 1916 'Metamorfos'. Gouache.

      Est: - kr8,000

      HULTEN, C.O, född 1916 'Metamorfos'. Gouache. Signerad.35,5x48. (D). Utställd: Liljevalchs, Vandra och Förvandla, 17/11.78-7/1.79. Katalog 56. Malmö Konsthall, C.O Hultén 1982. Litt: Artur Lundkvist, CO Hultén fågelsyner och urskogshot, SAK 1983, Avbildad s. 44-45.

      Crafoord Auktioner
    • D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Förändrad horisont
      May. 06, 2010

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Förändrad horisont

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Förändrad horisont Signerad och daterad CO Hultén -63. Olja på duk, 73 x 54 cm. UTSTÄLLD Gummesons Konstgalleri, Stockholm 1964, katalognr 282

      Stockholms Auktionsverket
    • D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Imaginär interiör
      May. 06, 2010

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Imaginär interiör

      Est: kr4,000 - kr6,000

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Imaginär interiör Signerad CO Hultén. Tusch på papper, 17,5 x 21,5 cm. PROVENIENS: Galerie Bel´Art, Stockholm UTSTÄLLD: CO Hultén - arbeten 1938-68, Lunds Konsthall 1968 Konsthallen Göteborg 1968 Konstakademien, Stockholm 1939

      Stockholms Auktionsverket
    • D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Jonglörens hand
      May. 06, 2010

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Jonglörens hand

      Est: kr6,000 - kr8,000

      D - CARL OTTO HULTÉN född 1916 Jonglörens hand Signerad CO Hultén samt daterad på baksidan 1948. Blandteknik på guldpapper, 25,5 x 16,5 cm. PROVENIENS: Galerie Bel´Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN Sweden born 1916 J´accuse Signed
      Mar. 17, 2010

      CARL OTTO HULTÉN Sweden born 1916 J´accuse Signed

      Est: kr3,000 - kr4,000

      CARL OTTO HULTÉN Sweden born 1916 J´accuse Signed C.O. Hultén. Frottage and pencil, 34 x 22,5 cm. Executed 1947 LITERATURE: Ragnar von Holten: Surrealismen i svensk konst, SAK 1969, illustrated page 154

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Komposition Signerad CO
      Oct. 29, 2009

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Komposition Signerad CO

      Est: kr10,000 - kr12,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Komposition Signerad CO Hultén. Blandteknik, 34,5 x 71 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Lek Signerad CO Hultén.
      Oct. 29, 2009

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Lek Signerad CO Hultén.

      Est: kr10,000 - kr12,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Lek Signerad CO Hultén. Blandteknik, 35 x 43 cm. Utförd 1946

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Dialog med landskap
      Oct. 29, 2009

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Dialog med landskap

      Est: kr25,000 - kr30,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Dialog med landskap Signerad CO Hultén. Olja på duk, 82 x 100 cm. UTSTÄLLD: Vandra och förvandla, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1978-79, nr 346 CO Hultén, Malmö Konsthall, Malmö 1982

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Överstäderska i spanska
      Apr. 28, 2009

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Överstäderska i spanska

      Est: kr8,000 - kr10,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Överstäderska i spanska trappan Signerad C.O. Hultén. Blandteknik, 63 x 45,5 cm. Utförd 1947 PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel Art, Stockholm UTSTÄLLD: C.O. Hultén - abstrakta verk från 40-talet, Galerie Bel Art, Stockholm 2003, katalognr 19, avbildad i katalogen

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 28, 2009

      Est: kr6,000 - kr8,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Komposition Signerad CO Hultén. Gouache på papper, 63 x 48 cm. Utförd 1960 PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 Komposition Signerad
      Apr. 28, 2009

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Komposition Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 Komposition Signerad och daterad CO Hultén -62. Olja på duk, 45,5 x 55 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 komposition signerad
      Apr. 24, 2008

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 komposition signerad

      Est: kr12,000 - kr15,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 komposition signerad och daterad CO Hultén -49. Gouache, 31 x 42 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL OTTO HULTÉN född 1916 spontan reflexion
      Apr. 24, 2008

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 spontan reflexion

      Est: kr50,000 - kr60,000

      CARL OTTO HULTÉN född 1916 spontan reflexion signerad och daterad CO Hultén 56. Olja på duk, 75 x 124 cm. uTSTÄLLD: Vandra och förvandla, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1978-1979, katalognr 187

      Stockholms Auktionsverket