Robert Högfeldt Sold at Auction Prices

Painter, b. 1894 - d. 1986

        • Robert HÖGFELDT (1894-1986)
          Jun. 19, 2024

          Robert HÖGFELDT (1894-1986)

          Est: €150 - €250

          Robert HÖGFELDT (1894-1986) Samouraï L'avare Deux dessins sur papier Samouraï signé en bas à droite, 26 x 20,5 cm L'avare signé en bas à gauche, 35,5 x 26,5 cm

          HVMC - Hôtel des Ventes de Monte-Carlo
        • ROBERT HOGFELDT
          Oct. 18, 2023

          ROBERT HOGFELDT

          Est: $60 - $100

          (1894-1986) Swedish illustrator, cartoonist, and caricaturist best known for his comic illustrations and paintings in the early 20th century. Featuring black Americana style print with small black children attempting to pull teeth with a mechanism. 11.75 x 13.25 in.

          Fairhill Auction LLC
        • Robert Högfeldt, Zwei urige Typen
          Aug. 27, 2022

          Robert Högfeldt, Zwei urige Typen

          Robert Högfeldt, Zwei urige Typen zwei ältere Männer, erstaunt und fragend den Betrachter anblickend, Mischtechnik, Mitte 20. Jh., rechts unten signiert "R. Högfeldt", leichte Altersspuren, unter Passepartout und hinter Glas gerahmt, Passepartoutausschnitt ca. 32 x 22,5 cm. Künstlerinfo: schwedischer Maler, Illustrator und Karikaturist (1894 Eindhoven bis 1986 Djursholm), 1911–13 Studium an der Kunstgewerbeschule in Düsseldorf und 1913–17 Studium an der Akademie in Stockholm und in Paris, Studienreisen nach Frankreich und Italien, war tätig in Stockholm, Quelle: Wikipedia.

        • Robert Hogfeldt, Chess Print
          Jun. 05, 2022

          Robert Hogfeldt, Chess Print

          Est: $80 - $150

          Checkmate With Personified Chessmen Print, Signed R Hogfeldt. Frame Approximately 18.125W x 14.125H x 1.0625D in. Sight Approximately 12.75 x 8.75 in.

          Clark's Auction Company
        • Gustav Robert Högfeldt, Checkmate, Lithograph
          Mar. 06, 2021

          Gustav Robert Högfeldt, Checkmate, Lithograph

          Est: $350 - $450

          Artist: Gustav Robert Högfeldt, Dutch (1894 - 1986) Title: Checkmate Year: circa 1940 Medium: Lithograph, signed in the plate >Size: Frame Size: 14.5 x 18 inches

          RoGallery
        • Gustav Robert Hogfeldt, Sweden, US, Netherlands (1894-1986)
          Oct. 21, 2017

          Gustav Robert Hogfeldt, Sweden, US, Netherlands (1894-1986)

          Est: $250 - $400

          Gustav Robert Hogfeldt, Sweden, US, Netherlands (1894-1986) Hand colored lithograph (21/50) titled "Diez Kamp", signed in pencil lower right "Robert Hogfeldt", 7 1/2" x 11 1/2" sight, matted and framed underglass.

          The Cobbs
        • ROBERT HÖGFELDT, Eindhoven 1894 - 1986 Djursrholm: Don Quichotte auf Rosinante reitend.
          Nov. 12, 2016

          ROBERT HÖGFELDT, Eindhoven 1894 - 1986 Djursrholm: Don Quichotte auf Rosinante reitend.

          Est: €140 - €200

          ROBERT HÖGFELDT Eindhoven 1894 - 1986 Djursrholm Don Quichotte auf Rosinante reitend. Lavierte Tuschpinselzeichnung über Bleistift, stellenweise mit Deckweißtekturen im Hintergrund. Signiert. Auf Vélin. 32 x 38,7 cm. Vereinzelt braunfleckig. Verso mit Kleberesten in den oberen Ecken. [bg]

        • Gustav Robert Hogfeldt, Checkmate, Lithograph
          Nov. 19, 2015

          Gustav Robert Hogfeldt, Checkmate, Lithograph

          Est: $350 - $450

          Artist: Gustav Robert Hogfeldt, Dutch (1894 - 1986) Title: Checkmate Year: circa 1940 Medium: Lithograph, signed in the plate Frame Size: 14.5 x 18 inches

          RoGallery
          Jul. 22, 2015

          Est: $350 - $450

          Artist: Gustav Robert Hogfeldt, Dutch (1894 - 1986) || Title: Checkmate || Year: circa 1940 || Medium: Lithograph, signed in the plate || Frame Size: 14.5 x 18 inches

          RoGallery
        • Robert Högfeldt
          Aug. 27, 2013

          Robert Högfeldt

          Est: kr1,000 - kr1,500

          Robert Högfeldt 1894-1986. Gubbe och tupp. Signerad R. Högfeldt. Blandteknik, 18 x 23.

          Auktionskammare Uppsala
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Akvarell och blyerts
          May. 11, 2013

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Akvarell och blyerts

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Akvarell och blyerts Lutaspelande gycklare Signerad 26 x 20 cm 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

          Skanes Action House
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Färgkrita, akvarell och
          May. 11, 2013

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Färgkrita, akvarell och

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Färgkrita, akvarell och tusch på papper Livsnjutaren med hatt Signerad 26 x 20 cm 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

          Skanes Action House
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Blandteknik
          May. 11, 2013

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Blandteknik

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Blandteknik "Trafikhinder" Signerad 26 x 34.5 cm 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

          Skanes Action House
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Ensam på restaurang.
          Apr. 09, 2013

          Robert Högfeldt 1894-1986. Ensam på restaurang.

          Est: kr3,000 - kr4,000

          Robert Högfeldt 1894-1986. Ensam på restaurang. Signerad R.Högfeldt. Akvarell, 28 x 39,5

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. "Riddaren och
          Apr. 09, 2013

          Robert Högfeldt 1894-1986. "Riddaren och

          Est: kr2,000 - kr3,000

          Robert Högfeldt 1894-1986. "Riddaren och jungfrun". Signerad Högfeldt. Olja på duk lagd på pannå, 37 x 45.

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Landskap. Signerad R.
          Mar. 05, 2013

          Robert Högfeldt 1894-1986. Landskap. Signerad R.

          Est: kr1,000 - kr1,500

          Robert Högfeldt 1894-1986. Landskap. Signerad R. Högfeldt. Olja på pannå, 45 x 53,5.

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Troll och pojke.
          Mar. 05, 2013

          Robert Högfeldt 1894-1986. Troll och pojke.

          Est: kr1,000 - kr1,500

          Robert Högfeldt 1894-1986. Troll och pojke. Signerad R. Högfeldt. Akvarell, 20 x 29,5 (dagermått).

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Gubbe med hat. Signerad
          Jan. 29, 2013

          Robert Högfeldt 1894-1986. Gubbe med hat. Signerad

          Est: kr1,500 - kr2,000

          Robert Högfeldt 1894-1986. Gubbe med hat. Signerad R. Högfeldt. Blandteknik, 26 x 20,5.

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Lillan matar katten.
          Jan. 29, 2013

          Robert Högfeldt 1894-1986. Lillan matar katten.

          Est: kr1,000 - kr2,000

          Robert Högfeldt 1894-1986. Lillan matar katten. Signerad R.Högfeldt. Blandteknik, 24 x 32 (dagermått).

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. "Frieri". Signerad
          Jan. 29, 2013

          Robert Högfeldt 1894-1986. "Frieri". Signerad

          Est: kr1,000 - kr2,000

          Robert Högfeldt 1894-1986. "Frieri". Signerad R.Högfeldt. Krita, 24 x 29 (dagermått). Tupp. Signerad Högfeldt. Krita, 28 x 20 (dagermått).

          Auktionskammare Uppsala
        • Zuschreibung: Högfeldt, Robert, 1894-1986, Die
          Nov. 24, 2012

          Zuschreibung: Högfeldt, Robert, 1894-1986, Die

          Est: €320 - €384

          Zuschreibung: Högfeldt, Robert, 1894-1986, Die besorgten Erben am Krankenbett, Aquarell/Gouache, wohl monogr. u. li., verso alt bez. "Högfeldt", ca. 29x23cm, unter Glas ger.

        • Zuschreibung: Högfeldt, Robert, 1894 - 1986, Die
          May. 26, 2012

          Zuschreibung: Högfeldt, Robert, 1894 - 1986, Die

          Est: €600 - €720

          Zuschreibung: Högfeldt, Robert, 1894 - 1986, Die besorgten Erben am Krankenbett, Aquarell/Gouache, wohl monogr. u. li., verso alt Bez. "Högfeldt", ca.29x23cm, unter Glas ger.

        • Robert Högfeldt 1894-1986. Insjölandskap. Signerad
          Mar. 26, 2012

          Robert Högfeldt 1894-1986. Insjölandskap. Signerad

          Est: kr1,000 - kr1,500

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Dansande troll.
          Mar. 26, 2012

          Robert Högfeldt 1894-1986. Dansande troll.

          Est: kr800 - kr1,000

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. "Fågelskådaren".
          Jan. 30, 2012

          Robert Högfeldt 1894-1986. "Fågelskådaren".

          Est: - kr800

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Trollgubbe med hatt och
          Aug. 29, 2011

          Robert Högfeldt 1894-1986. Trollgubbe med hatt och

          Est: kr1,000 - kr1,500

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt (Swedish, 1894-1986) Untitled,
          Jun. 22, 2011

          Robert Högfeldt (Swedish, 1894-1986) Untitled,

          Untitled, Christmas procession of elves. Published in Smalanningens, July, n.y. Signed lower right. Watercolor. 52.7 x 50.2cm (20 3/4 x 19 3/4in).

        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Fortuna Signerad R.
          May. 25, 2011

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Fortuna Signerad R.

          Est: kr10,000 - kr12,000

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Fortuna Signerad R. Högfeldt. Akvarell och täckvitt på papper, 41 x 46 cm.

          Stockholms Auktionsverket
        • HÖGFELDT, Robert (1894-1986):Landskap i månsken,
          Mar. 21, 2011

          HÖGFELDT, Robert (1894-1986):Landskap i månsken,

          Est: - kr2,000

          HÖGFELDT, Robert (1894-1986):Landskap i månsken, signerad Högfeldt, olja på pannå, 27x35

          Stockholms Auktionsverket
        • Robert Högfeldt 1894-1986. "Spegel, spegel..."
          Jan. 31, 2011

          Robert Högfeldt 1894-1986. "Spegel, spegel..."

          Est: kr800 - kr1,200

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. "Lyxvillan". Signerad
          Jan. 31, 2011

          Robert Högfeldt 1894-1986. "Lyxvillan". Signerad

          Est: kr2,000 - kr3,000

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Vila i gräset. Signerad
          Jan. 31, 2011

          Robert Högfeldt 1894-1986. Vila i gräset. Signerad

          Est: kr2,000 - kr3,000

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Susanna och gubbarna.
          Jan. 31, 2011

          Robert Högfeldt 1894-1986. Susanna och gubbarna.

          Est: kr2,000 - kr3,000

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Prinsessan och draken.
          Jan. 31, 2011

          Robert Högfeldt 1894-1986. Prinsessan och draken.

          Est: kr2,000 - kr3,000

          Auktionskammare Uppsala
        • HÖGFELDT, ROBERT, 1894-1986 'Fettisdagsbullar'.
          May. 08, 2010

          HÖGFELDT, ROBERT, 1894-1986 'Fettisdagsbullar'.

          Est: - kr2,000

          HÖGFELDT, ROBERT, 1894-1986 'Fettisdagsbullar'. Akvarell. Signerad. 20,5x23. (D).

          Crafoord Auktioner
        • Robert Högfeldt 1894-1986. "Min sommar" -
          Jan. 25, 2010

          Robert Högfeldt 1894-1986. "Min sommar" -

          Est: - kr1,500

          Robert Högfeldt 1894-1986. "Min sommar" - skogsparti. Signerad Högfeldt. Akvarell, 30 x 39.

          Auktionskammare Uppsala
        • Robert Högfeldt 1894-1986. Kvinna som hänger
          Jan. 25, 2010

          Robert Högfeldt 1894-1986. Kvinna som hänger

          Est: kr8,000 - kr10,000

          Robert Högfeldt 1894-1986. Kvinna som hänger tvätt. Signerad R. Högfeldt. Akvarell, krita samt täckvitt, 55 x 38,5.

          Auktionskammare Uppsala
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Prinsessan i tornet
          May. 28, 2009

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Prinsessan i tornet

          Est: kr10,000 - kr12,000

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Prinsessan i tornet Signerad R. Högfeldt. Akvarell/täckvitt på papper, 33 x 51 cm.

          Stockholms Auktionsverket
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Lånta fjädrar Signerad
          May. 28, 2009

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Lånta fjädrar Signerad

          Est: kr12,000 - kr15,000

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Lånta fjädrar Signerad R. Högfeldt. Akvarell/täckvitt på papper, 32,5 x 40,5 cm.

          Stockholms Auktionsverket
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Frieri Signerad R.
          May. 28, 2009

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Frieri Signerad R.

          Est: kr12,000 - kr15,000

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Frieri Signerad R. Högfeldt. Akvarell/täckvitt på papper, 28 x 22,5 cm.

          Stockholms Auktionsverket
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Prinsessan och
          May. 28, 2009

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Prinsessan och

          Est: kr10,000 - kr12,000

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Prinsessan och svinaherden Signerad R. Högfeldt. Akvarell/täckvitt på papper, 30 x 30 cm.

          Stockholms Auktionsverket
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Besök i lilleputtslandet
          May. 29, 2008

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Besök i lilleputtslandet

          Est: kr20,000 - kr25,000

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Besök i lilleputtslandet Signerad R. Högfeldt. Blandteknik på papper, 38 x 28 cm.

          Stockholms Auktionsverket
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Det goda livet Signerad
          May. 29, 2008

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Det goda livet Signerad

          Est: kr30,000 - kr35,000

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Det goda livet Signerad R. Högfeldt. Akvarell/täckvitt på papper, 36,5 x 46 cm.

          Stockholms Auktionsverket
          May. 29, 2008

          Est: kr30,000 - kr35,000

          Stockholms Auktionsverket
          May. 29, 2008

          Est: kr30,000 - kr35,000

          Stockholms Auktionsverket
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Slavgöra Signerad R.
          May. 29, 2008

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Slavgöra Signerad R.

          Est: kr18,000 - kr20,000

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Slavgöra Signerad R. Högfeldt. Akvarell/täckvitt på papper, 28,5 x 41 cm.

          Stockholms Auktionsverket
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Mars besöker Venus
          May. 29, 2008

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Mars besöker Venus

          Est: kr15,000 - kr20,000

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Mars besöker Venus Signerad R. Högfeldt. Akvarell/täckvitt på papper, 33,5 x 40,5 cm.

          Stockholms Auktionsverket
        • ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Lyckliga stunder
          May. 29, 2008

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Lyckliga stunder

          Est: kr15,000 - kr20,000

          ROBERT HÖGFELDT 1894-1986 Lyckliga stunder Signerad R. Högfeldt. Akvarell/täckvitt på papper, 26 x 37 cm.

          Stockholms Auktionsverket