Bror Hjorth Sold at Auction Prices

Sculptor, Painter, b. 1894 - d. 1968

    • Bror Hjorth, "Skön Anna"
      May. 22, 2018

      Bror Hjorth, "Skön Anna"

      Est: kr1,500,000 - kr1,800,000

      Signed Bror Hjorth. Executed in 1936. Canvas 99.5 x 99.5 cm.

      Bukowskis
    • Bror Hjorth, A woman by a table
      May. 22, 2018

      Bror Hjorth, A woman by a table

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Signed Bror Hjorth Paris. Executed in the 1920s. Pencil drawing 14 x 9.5 cm.

      Bukowskis
    • Bror Hjorth, Lion
      May. 22, 2018

      Bror Hjorth, Lion

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Signed Bror Hjorth. Executed in Paris, 1920s. Pencil drawing 11 x 13.5 cm.

      Bukowskis
    • Bror Hjorth, Margareta
      May. 22, 2018

      Bror Hjorth, Margareta

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Signed Bror Hjorth and numbered 2/6. Casted 1952. Foundry marks E. Pettersson Fud. Bronze, dark patina. Heigth 25 cm.

      Bukowskis
    • Bror Hjorth 1894-1968. "Månsken-Flickan och
      Jun. 12, 2013

      Bror Hjorth 1894-1968. "Månsken-Flickan och

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Bror Hjorth 1894-1968. "Månsken-Flickan och sjömannen". Signerad med blyerts Bror Hjorth. Gouache, 16 x 19 (dagermått). English Text: Signed in pencil Bror Hjorth. Gouache, 16 x 19 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Bror Hjorth, Siljan från Österviken II BROR HJORTH
      Apr. 25, 2013

      Bror Hjorth, Siljan från Österviken II BROR HJORTH

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Bror Hjorth, Siljan från Österviken II BROR HJORTH 1894-1968 Siljan från Österviken II Signerad Bror Hjorth samt daterad på baksidan 1948. Olja på duk, 27,5 x 35,5 cm. PROVENIENS

      Stockholms Auktionsverket
    • Bror Hjorth, Liggande kvinna BROR HJORTH 1894-1968
      Apr. 25, 2013

      Bror Hjorth, Liggande kvinna BROR HJORTH 1894-1968

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Bror Hjorth, Liggande kvinna BROR HJORTH 1894-1968 Liggande kvinna Signerad Bror Hjorth och numrerad 2. Bemålad terracotta, längd 18,5 cm. PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Moderna, auktion 525, hösten 2002

      Stockholms Auktionsverket
    • Bror Hjorth, Kärlekspar BROR HJORTH 1894-1968
      Apr. 25, 2013

      Bror Hjorth, Kärlekspar BROR HJORTH 1894-1968

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Bror Hjorth, Kärlekspar BROR HJORTH 1894-1968 Kärlekspar Signerad under basen Bror Hjorth och numrerad 8/9. Bemålad terracotta, längd 17 cm. Troligtvis utförd 1950, en del av upplagan

      Stockholms Auktionsverket
    • Bror Hjorth, Rodin och hans musa BROR HJORTH
      Apr. 25, 2013

      Bror Hjorth, Rodin och hans musa BROR HJORTH

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Bror Hjorth, Rodin och hans musa BROR HJORTH 1894-1968 Rodin och hans musa Signerad Bror Hjorth. Bemålad gips, höjd 46 cm. Utförd 1936 i tre exemplar: Ett exemplar i Bror Hjorths

      Stockholms Auktionsverket
    • Bror Hjorth, Margit på blomsteräng BROR HJORTH
      Apr. 25, 2013

      Bror Hjorth, Margit på blomsteräng BROR HJORTH

      Est: kr400,000 - kr600,000

      Bror Hjorth, Margit på blomsteräng BROR HJORTH 1894-1968 Margit på blomsteräng Polykromt bemålad trärelief, 24 x 65,5 cm. Skulpterad 1943 PROVENIENS Doktor Henry Pihl Gunvor och Arne Johnsons samling

      Stockholms Auktionsverket
    • Bror Hjorth, Man på soffa BROR HJORTH 1894-1968
      Apr. 25, 2013

      Bror Hjorth, Man på soffa BROR HJORTH 1894-1968

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Bror Hjorth, Man på soffa BROR HJORTH 1894-1968 Man på soffa Olja på duk, 38 x 55 cm. PROVENIENS Gåva från Bror Hjorth i Paris under mitten av 1920-talet Därefter

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 25, 2012

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Bror Hjorth, Sittande modell BROR HJORTH 1894-1968
      Apr. 25, 2012

      Bror Hjorth, Sittande modell BROR HJORTH 1894-1968

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Bror Hjorth, Sittande modell BROR HJORTH 1894-1968 Sittande modell Signerad Bror Hjorth. Blyerts på papper, 43 x 28 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Bror Hjorth, Från Arild I BROR HJORTH 1894-1968
      Apr. 25, 2012

      Bror Hjorth, Från Arild I BROR HJORTH 1894-1968

      Est: kr1,000,000 - kr1,200,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Bror Hjorth 1894-1968. Landskap med björkar.
      Jan. 31, 2012

      Bror Hjorth 1894-1968. Landskap med björkar.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Bror Hjorth: "Far og mor med hund" (Father and Mother with Dog), 1928. Signed Bror Hjorth. Foundry stamp: C. Valsuani cire perdue. Bronze. H. 17 cm.
      Dec. 07, 2010

      Bror Hjorth: "Far og mor med hund" (Father and Mother with Dog), 1928. Signed Bror Hjorth. Foundry stamp: C. Valsuani cire perdue. Bronze. H. 17 cm.

      Est: kr20,000 - kr24,000

      "Far og mor med hund" (Father and Mother with Dog), 1928. Signed Bror Hjorth. Foundry stamp: C. Valsuani cire perdue. Bronze. H. 17 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • BROR HJORTH 1894-1968 Rodin och hans musa Signerad
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Rodin och hans musa Signerad

      Est: kr50,000 - kr60,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Rodin och hans musa Signerad Bror Hjorth. Bemålad gips, höjd 46 cm. Utförd 1936 i tre exemplar: Ett exemplar i Bror Hjorths Hus, Uppsala Detta exemplar Det tredje exemplaret med okänd ägare En stor variant, 100 cm hög, huggen i granit från 1937, inköptes till Nasjonalgalleriet i Oslo 1939 LITTERATUR<...

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Modell med fiol Signerad och
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Modell med fiol Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Modell med fiol Signerad och daterad Bror Hjorth Paris 23. Blyerts på papper, 20,5 x 15,5 cm. PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 72 Ulf Linde m.fl.: Möte med Bror Hjorth, Stockholm 1986, avbildad sidan 100

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Gossen Signerad B. Hj.
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Gossen Signerad B. Hj.

      Est: kr5,000 - kr7,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Gossen Signerad B. Hj. Blyerts på papper, 17,5 x 11 cm. Utförd omkring 1924 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 123

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Liggande lejon Signerad Bror
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Liggande lejon Signerad Bror

      Est: kr10,000 - kr12,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Liggande lejon Signerad Bror Hjorth. Blyerts på papper, 17 x 22,5 cm. Utförd 1935 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 17

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Noëmi Signerad Bror Hjorth
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Noëmi Signerad Bror Hjorth

      Est: kr5,000 - kr7,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Noëmi Signerad Bror Hjorth Paris. Blyerts på papper, 27,5 x 19,5 cm. Utförd 1925 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 90

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Kvinna med hatt Signerad
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Kvinna med hatt Signerad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Kvinna med hatt Signerad Bror Hjorth. Blyerts på papper, 23 x 19 cm. Utförd omkring 1922 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm Galerie Bel´Art, Stockholm UTSTÄLLD: Hjorth/Giacometti, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2006 LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad s...

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Flicka på stol Signerad Bror
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Flicka på stol Signerad Bror

      Est: kr4,000 - kr6,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Flicka på stol Signerad Bror Hjorth. Blyerts på papper, 17 x 11 cm. Utförd omkring 1922 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 85

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Lejoninna Signerad Bror
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Lejoninna Signerad Bror

      Est: kr5,000 - kr7,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Lejoninna Signerad Bror Hjorth. Blyerts på papper, 12,5 x 8,5 cm. Utförd omkring 1922 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 43

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Den amerikanska skulptrisen
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Den amerikanska skulptrisen

      Est: kr4,000 - kr6,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Den amerikanska skulptrisen Signerad och daterad Bror Hjorth 25. Tusch på papper, 17 x 9 cm. PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 101

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Ole Signerad Bror Hjorth.
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Ole Signerad Bror Hjorth.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Ole Signerad Bror Hjorth. Blyerts på papper, 40,5 x 26,5 cm. Utförd omkring 1947 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 12

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Jeune fille Signerad Bror
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Jeune fille Signerad Bror

      Est: kr6,000 - kr8,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Jeune fille Signerad Bror Hjorth samt daterad på baksidan Paris 1925. Tusch på papper, 19 x 12 cm. PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 105

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Tennisspelerska Signerad
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Tennisspelerska Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Tennisspelerska Signerad Bror Hjorth. Blyerts på papper, 21 x 17 cm. Utförd omkring 1923 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 88

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Mansstudie Signerad och
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Mansstudie Signerad och

      Est: kr4,000 - kr6,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Mansstudie Signerad och daterad Bror Hjorth Paris 1924. Blyerts på papper, 15,5 x 10,5 cm. PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm Galerie Bel´Art, Stockholm UTSTÄLLD: Hjorth & Giacometti, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2006 LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad ...

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 28, 2010

      Est: kr6,000 - kr8,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Ole Signerad Bror Hjorth. Tusch på papper, 41,5 x 33 cm. Utförd omkring 1948 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 15

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Man och kvinna vid
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Man och kvinna vid

      Est: kr6,000 - kr8,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Man och kvinna vid cafébordet Signerad och daterad BH Paris 1921. Tusch och blyerts på papper, 24,5 x 19 cm. PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 149

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Speleman Signerad och
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Speleman Signerad och

      Est: kr6,000 - kr8,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Speleman Signerad och daterad Bror Hjorth 23. Tusch på papper, 21 x 17,5 cm. Utförd 1923 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 122

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Tiger Signerad Bror Hjorth.
      Oct. 28, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Tiger Signerad Bror Hjorth.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Tiger Signerad Bror Hjorth. Blyerts på papper, 28,5 x 40,5 cm. Utförd omkring 1956 PROVENIENS: Ole Hjorth, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: Bror Hjorth och hans teckningar, Stockholm 2006, avbildad sidan 48

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Vilande flicka Signerad,
      Oct. 27, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Vilande flicka Signerad,

      Est: kr8,000 - kr10,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Vilande flicka Signerad, daterad och numrerad Bror Hjorth 1951, 44/85. Patinerad gips, höjd 17, längd 25 cm. PROVENIENS Inköpt på konstauktion november 1983

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Margareta med slägga
      Jun. 03, 2010

      BROR HJORTH 1894-1968 Margareta med slägga

      Est: kr30,000 - kr40,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Margareta med slägga Signerad, daterad och numrerad Bror Hjorth 1952, 1/6. Mörkpatinerad brons, höjd 20 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - BROR HJORTH 1894-1968 Ole med violin Signerad
      May. 06, 2010

      D - BROR HJORTH 1894-1968 Ole med violin Signerad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      D - BROR HJORTH 1894-1968 Ole med violin Signerad Bror Hjorth. Blyerts på papper, 47 x 30 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Målaren och modellen
      Oct. 29, 2009

      BROR HJORTH 1894-1968 Målaren och modellen

      Est: kr1,800,000 - kr2,000,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Målaren och modellen Signerad Bror Hjorth. Olja på duk, 115 x 89 cm. Utförd 1942-44 Med av konstnären skulpterad och signerad ram PROVENIENS Tidigare i dr Marcus Diamants samling, Halmstad LITTERATUR Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, förtecknad under år 1943, sidan 201 År 1943 ställ...

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 29, 2009

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Charlie Chaplin stående
      Oct. 29, 2009

      BROR HJORTH 1894-1968 Charlie Chaplin stående

      Est: kr8,000 - kr10,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Charlie Chaplin stående helfigur Signerad Bror Hjorth. Patinerad gips, höjd 26 cm. Med silverplakett med inskription: "Aftontidningens Filmtrofé 1945. Martin Bodin för bästa foto i svensk film säsongen 1944 1945" Ett bemålat bronsexemplar från 1942 finns i Bror Hjorths Hus i Uppsala LITTERATUR: Ulf Li...

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Impromptu Signerad och
      Oct. 29, 2009

      BROR HJORTH 1894-1968 Impromptu Signerad och

      Est: kr600,000 - kr800,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Impromptu Signerad och daterad Bror Hjorth Paris 1922, på baksidan betitlad, signerad och daterad Bror Hjorth Paris 1922. Olja på pannå, 40 x 32 cm. LITTERATUR Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, katalogiserad under år 1922 Bror Hjorth hade visserligen kommit till Paris, Europas konstmetropol, fö...

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Flicka med fruktkorg
      Apr. 28, 2009

      BROR HJORTH 1894-1968 Flicka med fruktkorg

      Est: kr8,000 - kr10,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Flicka med fruktkorg Signerad Bror Hjorth samt signerad, daterad och numrerad under basen Bror Hjorth 1951, No 18. Patinerad gips, höjd 39 cm. Modellerad 1949 LITTERATUR: Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, jämför katalogisering under år 1949, sidan 199 Hans-Olof Boström: Bror Hjorth, SAK 1994, ...

      Stockholms Auktionsverket
    • BROR HJORTH 1894-1968 Badliv på Öland Signerad
      Apr. 28, 2009

      BROR HJORTH 1894-1968 Badliv på Öland Signerad

      Est: kr1,500,000 - kr2,000,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Badliv på Öland Signerad Bror Hjorth, även signerad och daterad på baksidan Bror Hjorth 1946. Olja på duk, 54 x 84 cm. Med av konstnären skulpterad ram, totalt mått 72 x 102 cm. Målad sommaren 1946 då Bror Hjorth besökte Öland tillsammans med sonen Ole. De bodde på Boo pensionat i Vickleby PROVENIENS För...

      Stockholms Auktionsverket
    • Bror Hjorth 1894-1968. "Ingela i mors famn".
      Dec. 07, 2007

      Bror Hjorth 1894-1968. "Ingela i mors famn".

      Est: kr75,000 - kr100,000

      Bror Hjorth 1894-1968. "Ingela i mors famn". Monogramsignerad BH. Olja på duk, 35 x 20. Signed with monogram BH. O. Oil on canvas, 35 x 20 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • BROR HJORTH 1894-1968 Vilande flicka Signerad och
      Nov. 01, 2007

      BROR HJORTH 1894-1968 Vilande flicka Signerad och

      Est: kr10,000 - kr15,000

      BROR HJORTH 1894-1968 Vilande flicka Signerad och daterad Bror Hjorth 1951. Patinerad gips, hojd 17, longd 26 cm. Upplaga 85

      Stockholms Auktionsverket
    • Bror Hjorth (Swedish, 1894-1968)
      Oct. 31, 2006

      Bror Hjorth (Swedish, 1894-1968)

      Est: £30,000 - £50,000

      Landskap fran Vettakollen (Landscape from Vettakollen) signed 'Bror Hjorth' (lower right) oil on board with hand-carved frame by the artist 20 1/4 x 25 3/4 in. (51.4 x 65.4 cm.) Painted in 1947