Joseph Petterson Helin Sold at Auction Prices

  • - JOSEPH PETTERSON HELIN 1745-1809 Utsikt från
    Nov. 26, 2009

    - JOSEPH PETTERSON HELIN 1745-1809 Utsikt från

    - JOSEPH PETTERSON HELIN 1745-1809 Utsikt från Galärvalvet mot Skeppsholmen och Gamla Stan Signerad och otydligt daterad H.P:n: 178?. Olja på duk, 69,5 x 93 cm. LITTERATUR: Svenskt Konstnärslexikon, del III, Malmö 1957, sidan 93 År 1722 upplät kung Fredri

    Stockholms Auktionsverket