Piet Hein Sold at Auction Prices

          • Piet Hein, 4 bar stools
            Nov. 16, 2024

            Piet Hein, 4 bar stools

            Est: €1,000 - €2,000

            Designed in 1961. Executed by Fritz Hansen in 1976. Chrome-plated steel rods, cast aluminum, black leather. H. 81, D. 35 cm. Sticker FH 19/76 on the underside.

            Kunst und Design Auktionshaus Schops Turowski
          • Piet Hein for Fritz Hansen Bar Stools, Ca. 1970s, H 31" Dia. 14" 3 pcs
            Nov. 14, 2024

            Piet Hein for Fritz Hansen Bar Stools, Ca. 1970s, H 31" Dia. 14" 3 pcs

            Est: $600 - $1,200

            Weighted aluminium bases with chromed metal rod supports. Leather upholstered wooden seats. Fritz Hansen label on the underside. Make in Denmark.

            DuMouchelles
          • PIET HEIN Y BRUNO MATHSON. Table.
            Oct. 23, 2024

            PIET HEIN Y BRUNO MATHSON. Table.

            Est: €350 - €400

            Laminated and polychrome wooden top and stainless steel legs. Edition for Fritz Hansen, around 1990. 75x160x79 cm.

            Balclis
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Oct. 05, 2024

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr500 - kr1,000

            Super-Ellipse dining table, white laminate top mounted with aluminium edge, manufactured by Fritz Hansen, a few scratches on edge moulding and stains in top, 135 x 90 x 70 cm.. Fremstår med aldersrelateret slid.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Oct. 05, 2024

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr3,000 - kr6,000

            Ellipse table with top of brown laminate and aluminium edge band, included 2 extension leaves of 50 cm. for mounting under the top, produced by Fritz Hansen in the 1970s, stamp and torn label under the base, some signs of wear and legs with tarnish, 150/250 x 100 x 71 cm.. Fremstår med aldersrelateret slid.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein Eek, Waste cabinet
            Sep. 18, 2024

            Piet Hein Eek, Waste cabinet

            Est: $6,000 - $8,000

            Piet Hein Eek Waste cabinet The Netherlands, c. 2005 laminated, lacquered, enameled, scorched, stained reclaimed wood, enameled steel 35.25 h x 61 w x 22 d in (90 x 155 x 56 cm) Cabinet features three drawers and one door concealing one adjustable shelf. Literature: Boek: Piet Hein Eek 1990-2006, Fraser, ppg. 226-229 illustrate series This work will ship from Lambertville, New Jersey.

            Wright
          • Piet Hein Eek, Single bed frame
            Sep. 18, 2024

            Piet Hein Eek, Single bed frame

            Est: $5,000 - $7,000

            Piet Hein Eek Single bed frame The Netherlands, c. 2005 lacquered, stained, and painted scrapwood, steel, casters 50 h x 83 w x 40.5 d in (127 x 211 x 103 cm) Literature: Boek: Piet Hein Eek 1990-2006, Fraser, ppg. 226-229 illustrate series This work will ship from Lambertville, New Jersey.

            Wright
          • Piet Hein Eek, Chunky Upholstered Beam sofa
            Jul. 30, 2024

            Piet Hein Eek, Chunky Upholstered Beam sofa

            Est: $2,500 - $3,500

            Piet Hein Eek Chunky Upholstered Beam sofa The Netherlands, c. 2015 reclaimed army fabric upholstery 30 h x 80 w x 40 d in (76 x 203 x 102 cm) Fabric manufacturer's label to reverse 'Piet Hein Eek'. Provenance: Acquired directly from the artist by the present owner This work will ship from Los Angeles, California.

            Wright
            Jul. 03, 2024

            Piet Hein, Bruno Mathsson and Arne Jacobsen for Fritz Hansen, 1968. Superellipse table with elliptical black lacquered top and steel structure. Measurements: 72 x 120 x 180 cm

            Subastas Segre
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Jun. 16, 2024

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr1,500 - kr3,000

            Superellipse konferencebord, plade af hvid laminat med kantbånd af aluminium, produceret hos Fritz Hansen i 1998, med mærkat herfra, fremstår med brugsspor, 420 x 140 x 72,5 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein Eek, Chunky Upholstered Beam armchair
            May. 23, 2024

            Piet Hein Eek, Chunky Upholstered Beam armchair

            Piet Hein Eek Chunky Upholstered Beam armchair The Netherlands, 2012 reclaimed army fabric upholstery 30 h x 50.5 w x 37 d in (76 x 128 x 94 cm) Provenance: Acquired directly from the artist by the present owner This work will ship from Los Angeles, California.

            Wright
          • Piet Hein Eek, Custom Bag chair
            May. 23, 2024

            Piet Hein Eek, Custom Bag chair

            Piet Hein Eek Custom Bag chair The Netherlands, 2019 reclaimed army fabric upholstery 28.5 h x 72 w x 40 d in (72 x 183 x 102 cm) Fabric manufacturer's label to base cushion 'Piet Hein Eek'. Provenance: Acquired directly from the artist by the present owner This work will ship from Los Angeles, California.

            Wright
          • Piet Hein, Anniversary Edition Sinus pendant chandelier
            May. 23, 2024

            Piet Hein, Anniversary Edition Sinus pendant chandelier

            Piet Hein Anniversary Edition Sinus pendant chandelier Holmegaard Denmark, c. 2000 opal glass, brass 3 h x 21.75 dia in (8 x 55 cm) Impressed manufacturer's mark to top 'Piet Hein 100 Years No. 262 of 500'. This example is number 262 from the edition of 500. This work will ship from Los Angeles, California.

            Wright
          • Piet Hein Eek, Chunky Upholstered Beam bench
            May. 23, 2024

            Piet Hein Eek, Chunky Upholstered Beam bench

            Piet Hein Eek Chunky Upholstered Beam bench The Netherlands, 2012 reclaimed army fabric upholstery 30 h x 118.5 w x 35.5 d in (76 x 301 x 90 cm) Fabric manufacturer's label to reverse 'Piet Hein Eek'. Provenance: Acquired directly from the artist by the present owner This work will ship from Los Angeles, California.

            Wright
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            May. 18, 2024

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr2,500 - kr5,000

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            May. 18, 2024

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr1,500 - kr3,000

            Superellipse spisebord, plade af laminat monteret med aluminiumsbånd, ben af forkromet fjederstål, fremstår med minimale brugsspor, fremstillet hos Fritz Hansen i 2006, med label herfra, 150 x 100 x 72 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            May. 18, 2024

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr3,000 - kr6,000

            Superelipse bord med plade af teaktræ, ben af forkomet stål, fremstår med minimale brugsspor samt lille reparation i plade yderst ved sarg, produceret hos Fritz Hansen, 180 x 120 x 71 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • PIET HEIN / BRUNO MATHSSON / ARNE JACOBSEN COFFEE TABLE FOR FRITZ HANSEN
            Apr. 24, 2024

            PIET HEIN / BRUNO MATHSSON / ARNE JACOBSEN COFFEE TABLE FOR FRITZ HANSEN

            Est: $300 - $400

            PIET HEIN / BRUNO MATHSSON / ARNE JACOBSEN COFFEE TABLE FOR FRITZ HANSEN Circular white laminate top on four point pedestal base. Denmark / Sweden Designed 1968 47h x 75d

            Leonard Joel
            Apr. 24, 2024

            PIET HEIN / BRUNO MATHSSON / ARNE JACOBSEN COFFEE TABLE FOR FRITZ HANSEN Rounded edge square form white laminate top on four point pedestal base. Denmark / Sweden Designed 1968 47h x 76w x 76d

            Leonard Joel
          • PIET HEIN PEDESTAL BASE BAR STOOL.
            Apr. 09, 2024

            PIET HEIN PEDESTAL BASE BAR STOOL.

            Est: $100 - $150

            Piet Hein Pedestal Base Bar Stool. Dimensions: Height: 25 inches, Width: 13 inches, Depth: 13 inches. --- - - We offer curbside delivery to NYC, Manhattan, Close Brooklyn, Hoboken about a week after the auction at reasonable rates. See details at our website. https://www.uniquesandantiques.com/nyc/

            Uniques & Antiques
          • Piet Hein og Bruno Mathsson
            Mar. 24, 2024

            Piet Hein og Bruno Mathsson

            Est: kr1,000 - kr2,000

            Elipsebord, plade af hvid laminat, ben af fjederstål, fremstår med brugsspor, 115 x 115 x 71 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Mar. 02, 2024

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr2,000 - kr4,000

            Superelipse bord med plade af hvid laminat monteret med kantbånd af aluminium, ben af forkomet stål, fremstår med brugsspor, produceret hos Fritz Hansen, 180 x 120 x 71 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Mar. 02, 2024

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr1,000 - kr2,000

            Spisebord med plade af hvid laminat, model 603, monteret på firpasfod af stål og aluminium, fremstår med enkelte brugsspor, produceret hos Fritz Hansen i 1989, 100 x 100 x 70 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Mar. 02, 2024

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr5,000 - kr10,000

            Superelipse bord med plade af teaktræ, ben af forkomet stål, fremstår med minimale brugsspor samt reperation i plade, produceret hos Fritz Hansen, 180 x 120 x 71 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein Eek, Waste Tile Cube cabinet
            Jan. 11, 2024

            Piet Hein Eek, Waste Tile Cube cabinet

            Piet Hein Eek Waste Tile Cube cabinet The Netherlands, c. 2000 lacquered plywood, steel 32 h x 28.75 w x 28.75 d in (81 x 73 x 73 cm) Cabinet features three drawers with hidden pulls. Branded manufacturer's mark to underside 'Piet Hein Eek Made in the Netherlands'. This work will ship from Los Angeles, California.

            Wright
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Dec. 09, 2023

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr1,750 - kr3,500

            Elipsebord, plade med hvid laminat, med følgende 2 tillægsplader, fremstår med brugsspor, 150/250 x 100 x 71 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Dec. 09, 2023

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr1,500 - kr3,000

            Superelipse spisebord, plade med hvid laminat, med sarg af aluminium, ben af forkromet metal. Plade med lidt brugsspor. Produceret hos Fritz Hansen i 1933 med mærkat herfra. 180 x 120 x 72 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein
            Dec. 09, 2023

            Piet Hein

            Est: kr2,000 - kr4,000

            Par barstole, model 50650, stel af forkromet stål, monteret på trompetformet fod af aluminium, sæder med cognacfarvet skind, designet i 1961, produceret hos Fritz Hansen 1986, h. 79 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • PIET HEIN FOUR STOOLS FOR FRITZ HANSEN
            Nov. 13, 2023

            PIET HEIN FOUR STOOLS FOR FRITZ HANSEN

            PIET HEIN FOUR STOOLS FOR FRITZ HANSEN Polished chrome plated steel frames with black leather upholstered seats. Stickers present to undersides. Denmark Produced 2000 80h x 38d

            Leonard Joel
          • Piet Hein
            Oct. 14, 2023

            Piet Hein

            Est: kr2,000 - kr4,000

            Par barstole, model 50650, stel af forkromet stål, monteret på trompetformet fod af aluminium, sæder med cognacfarvet skind, designet i 1961, produceret hos Fritz Hansen 1982, h. 79 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein
            Oct. 14, 2023

            Piet Hein

            Est: kr2,500 - kr5,000

            Svendborg Auktionerne ApS
            Sep. 25, 2023

            Est: €50 - €100

            Piet Hein Eek, steel men's watch, model Tube, ref. 1484, diameter. 38 mm, in original box

            Venduehuis Dickhaut Maastricht
          • Piet Hein
            Sep. 17, 2023

            Piet Hein

            3 lysestager, stål, h. 21 - 30 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Aug. 26, 2023

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr600 - kr1,200

            Superellipsebord, plade med hvid laminat, sarg af aluminium, opsat på ben af forkromet stål, produceret hos Fritz Hansen i 1982, med mærkat herfra, fremstår med brugsspor, 150 x 100 x 64,5 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Aug. 26, 2023

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr1,500 - kr3,000

            Superellipse spisebord, plade af hvidt laminat med kantbånd af aluminium, ben af forkromet fjederstål, produceret hos Fritz Hansen 1991 med mærkat herfra, fremstår med lette brugsspor, 150 x 100 x 71 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Aug. 26, 2023

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr1,500 - kr3,000

            Spisebord med plade af palisander, ben af forkromet stål, fremstår med brugsspor samt enkelte løse monteringer til ben, produceret hos Fritz Hansen med mærkat herfra, 100 x 100 x 70 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein for Kgl.
            Jun. 18, 2023

            Piet Hein for Kgl.

            Salt- og peberstrø, h. 5-7 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            May. 20, 2023

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr2,000 - kr4,000

            Superelipsebord, plade af sort laminat, med aluminiumskant, ben af forkromet stål, fremstår med enkelte ridser og brugsspor, produceret hos Fritz Hansen i 2007, 170 x 100 x 72 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein Rosewood SOMA Cube Puzzle.
            May. 06, 2023

            Piet Hein Rosewood SOMA Cube Puzzle.

            Est: $150 - $250

            Geometric puzzle pieces stacked on a square base, Denmark c. 1950’s, signed on bottom “Skjode of Skiern, Denmark, Design: Piet Hein”. Height 3 5/8 inches.

            Casco Bay Auctions
          • Piet Hein, Hjorth, Søholm m.m.
            Apr. 30, 2023

            Piet Hein, Hjorth, Søholm m.m.

            Samling retro effekter, kasse diverse.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein "Eiken Stoel" Reclaimed Wood Chair
            Apr. 19, 2023

            Piet Hein "Eiken Stoel" Reclaimed Wood Chair

            Piet Hein "Eiken Stoel" Reclaimed Wood Chair With paper label and brand to underside marked Piet Hein Eek Made in The Netherlands. Height 32 3/4 inches, width 15 inches, depth of seat 16 1/4 inches. Provenance: The Future Perfect, New York C The Collection of Whitney Robinson & Marc Karimzadeh

            DOYLE Auctioneers & Appraisers
          • PIET HEIN, ARNE JACOBSEN AND BRUNO MATHSSON FOR FRITZ HANSEN Preview: Colville Road
            Mar. 29, 2023

            PIET HEIN, ARNE JACOBSEN AND BRUNO MATHSSON FOR FRITZ HANSEN Preview: Colville Road

            Est: £100 - £200

            PIET HEIN, ARNE JACOBSEN AND BRUNO MATHSSON FOR FRITZ HANSEN Preview: Colville Road PIET HEIN, ARNE JACOBSEN AND BRUNO MATHSSON FOR FRITZ HANSEN: a 2000 'Super-Elliptical' office table, designed 1968, on chromed legs, labelled to underside. 71cm high x 180cm long x 120cm deep

            Chiswick Auctions
          • PIET HEIN 'GREAT BEAR' MINI CANDELABRA
            Mar. 28, 2023

            PIET HEIN 'GREAT BEAR' MINI CANDELABRA

            Est: $50 - $1,000

            Exceptionally beautiful candelabra by Danish Modernist designer, poet, mathematician & architect Piet Hein. Great Bear mini seven-armed candelabra. In original box with the original candles. Dimensions: (In box) H 17.25" x W 13.25" x D 3.75" Condition: Still in original packaging. Box has minor scratches and scuffs.

            Westport Auction
          • Piet Hein og Bruno Mathsson
            Mar. 04, 2023

            Piet Hein og Bruno Mathsson

            Est: kr500 - kr1,000

            Superellipse spisebord, hvidlaminat med metalbånd, ben af forkromet metal, 2 tillægsplader, fremstår med kraftige brugsspor samt kraftigt anløbent ben, produceret hos Fritz Hansen, 180/300 x 120 x 72 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Mar. 04, 2023

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr500 - kr1,000

            Superellipsebord, plade af hvid laminat, ben af stål, produceret hos Fritz Hansen, senere omlakereret, mærkat mangler, 150 x 75 x 70 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Mar. 04, 2023

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr1,000 - kr2,000

            Superellipsebord, plade af hvid laminat, model 7009, ben af stål, 180 x 120 x 70 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein & Bruno Mathsson
            Mar. 04, 2023

            Piet Hein & Bruno Mathsson

            Est: kr600 - kr1,200

            Elipsebord, plade af røget egetræ, ben af forkromet metal, produceret hos Fritz Hansen i 1978, fremstår med brugsspor samt enkelte hakker i sarg, 150 x 100 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Piet Hein
            Mar. 04, 2023

            Piet Hein

            Est: kr750 - kr1,500

            4 mega/maxi lysestager til bloklys, Mars, Venus, Jupiter og Saturn, fremstår med brugsspor, børstet rustfrit stål, h. 33 - 81 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS