Per Gustaf von Heideken Sold at Auction Prices

    • PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN (SWEDISH, 1781-1864) STADSBILD Oil on canvas: 12 x 10 1/4 in.
      Jan. 21, 2021

      PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN (SWEDISH, 1781-1864) STADSBILD Oil on canvas: 12 x 10 1/4 in.

      Est: $700 - $900

      PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN (SWEDISH, 1781-1864) STADSBILD Oil on canvas: 12 x 10 1/4 in. Verso inscribed on stretcher: Signed G. V. Heidecken / 1851

      Potomack Company
    • Pehr Gustaf von Heideken, Siggesta gård PEHR
      Dec. 05, 2012

      Pehr Gustaf von Heideken, Siggesta gård PEHR

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Pehr Gustaf von Heideken, Siggesta gård PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN 1781-1864 Utsikt över Siggesta gård Signerad och daterad v Heideken 1801 Olja på duk, 64 x 88 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Gustaf von Heideken 1781-1864. Landskap med
      Aug. 27, 2012

      Gustaf von Heideken 1781-1864. Landskap med

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN, 1781-1864, Utsigt af
      Dec. 07, 2011

      PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN, 1781-1864, Utsigt af

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN 1781-1864 Pastoralt
      May. 25, 2011

      PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN 1781-1864 Pastoralt

      Est: kr15,000 - kr20,000

      PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN 1781-1864 Pastoralt landskap Signerad och daterad GvH 1831. Olja på duk, 66 x 92 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN 1781-1864 Utsikt över
      May. 28, 2009

      PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN 1781-1864 Utsikt över

      Est: kr30,000 - kr35,000

      PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN 1781-1864 Utsikt över Fogelviks slott med herrskap i vagn Signerad G.v.H. Akvarell/pennteckning på papper, 37,5 x 54 cm. PROVENIENS: Fogelviks slott, Tryserums socken, Kalmar län Claes Fredrik Posse g.m. Fredrika Wilhelmina Lybecker Hornbergs herrgård, Tryserums socken, Kalmar län hans hustru Fredrika ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Per Gustav von Heideken (1781-1864)
      Oct. 24, 2002

      Per Gustav von Heideken (1781-1864)

      Est: $780 - $1,092

      A distraction from chores indistinctly signed (lower left) and inscribed with artist's name on a label (on the reverse) oil on panel 11 3/8 x 9 3/8 in. (28.9 x 23.8 cm.).