Erik Heide Sold at Auction Prices

    • Erik Heide (f. 1934)
      May. 18, 2024

      Erik Heide (f. 1934)

      Est: kr1,500 - kr3,000

      Relief af støbejern, prydet med person i relief, udarbejdet i flamingo og støbejern i sand, 24 x 18 x 3 cm./CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Erik Heide
      Nov. 05, 2023

      Erik Heide

      Est: kr250 - kr500

      Selvportræt med kunstneren ulvehund, offset tryk, signeret og dateret 1967 med blyant, arkstørrelse 35 x 41

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Erik Heide (f. 1934)
      Jun. 18, 2023

      Erik Heide (f. 1934)

      Fårekranier, litografisk tryk, signeret i trykket, 1972, lysmål 29 x 42/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Erik Heide (f. 1934)
      May. 20, 2023

      Erik Heide (f. 1934)

      Est: kr250 - kr500

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Erik Heide (f. 1934)
      May. 20, 2023

      Erik Heide (f. 1934)

      Est: kr750 - kr1,500

      Irske ulvehunde i leg, relief af støbejern, støbt hos A/S Tasso Odense, 1969, 30,5 x 42, /CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Erik Heide (f. 1934) fugl på løs sokkel, granit, totalh. 28 cm./CD
      Mar. 05, 2022

      Erik Heide (f. 1934) fugl på løs sokkel, granit, totalh. 28 cm./CD

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Erik Heide (f. 1934) Skulptur i form af sejlbåd, antagelig Håbet, base af sortpoleret granit o
      Mar. 05, 2022

      Erik Heide (f. 1934) Skulptur i form af sejlbåd, antagelig Håbet, base af sortpoleret granit o

      Est: kr2,500 - kr5,000

      Erik Heide (f. 1934) Skulptur i form af sejlbåd, antagelig Håbet, base af sortpoleret granit og med sejl af patineret jern, signeret og dateret 1995 i bund, 38 x 16 x 46 cm./CD, fremstår med enkelte små afslag

      Svendborg Auktionerne ApS
      May. 15, 2021

      Erik Heide (f. 1934)# Komposition, litografi, nr. 479/500, 1989

      Svendborg Auktionerne ApS
      May. 15, 2021

      Est: kr800 -

      Erik Heide (f. 1934)# Irske ulvehunde, 2 litografier i 1 ramme, signeret, nummereret og dateret 45/86, 1973, hver 59/40/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Erik Heide: Landscape with a cow. Signed EH. Oil
      Oct. 26, 2010

      Erik Heide: Landscape with a cow. Signed EH. Oil

      Est: €135 - €200

      Erik Heide: Landscape with a cow. Signed EH. Oil on canvas. 46 x 65.5 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Erik Heide: Two iron and bronze sculptures, one on
      Oct. 19, 2010

      Erik Heide: Two iron and bronze sculptures, one on

      Est: - €670

      Erik Heide: Two iron and bronze sculptures, one on af black stone base. Signed Erik heide 2000. H. 23 cm. (2)

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Erik Heide: "Irske ulvehunde i leg". Unsigned,
      Aug. 31, 2010

      Erik Heide: "Irske ulvehunde i leg". Unsigned,

      Est: - €135

      Erik Heide: "Irske ulvehunde i leg". Unsigned, indicated on the reverse. A patinated cast iron relief. Casted at A/S Tasso Odense 1969. 30 x 42 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Erik Heide: "En ble". Signed Erik Heide, 1970 and
      May. 04, 2010

      Erik Heide: "En ble". Signed Erik Heide, 1970 and

      Est: - €270

      Erik Heide: "En ble". Signed Erik Heide, 1970 and on the reverse. Oil on panel. 97 x 83 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers