Anders Johan Hansson Sold at Auction Prices

Painter, Historical-scenes painter, Porträtmaler

  • MINIATYRMÅLNING, tillskriven Anders Johan Hansson
    May. 29, 2009

    MINIATYRMÅLNING, tillskriven Anders Johan Hansson

    Est: kr2,000 - kr3,000

    MINIATYRMÅLNING, tillskriven Anders Johan Hansson (1769-1833), porträtt av friherre Fleming, gouache på elfenben, monterad i 18 k guld med otydlig mästarstämpel 1843, oval 7 x 5,5 cm; mindre kantskador PROVENIENS: Nobelpristagaren (1982) i medicin, professor Sune Bergström (1916-2004), Stockholm

    Stockholms Auktionsverket