William Hansen Sold at Auction Prices

Landscape painter, Portrait painter, Painter

    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 05, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr300 - kr600

      The blue bird, signed in monogram, watercolour on paper, 48 x 68/CD. Fremstår med aldersrelateret slid.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 05, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      7 Works, signed and unsigned, oil on canvas, all removed from frames, with cracks and damage, 45 x 65 - 70 x 185/CD. Fremstår med kraftige brugsspor.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 05, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Brickworks with person and bird, oil on canvas, signed in monogram, dated 1970, 61 x 80/CD. Fremstår med aldersrelateret slid.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 05, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr600 - kr1,200

      12 Small motifs, landscapes, birds, boats etc., oil on wood, signed in monogram, 122 x 15/CD. Fremstår med aldersrelateret slid.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 05, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr500 - kr1,000

      4 Paintings, signed and unsigned, oil on board and wood, some with sketches on the back, 28 x 13 - 73 x 11/CD. Fremstår med aldersrelateret slid.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 05, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr750 - kr1,500

      Birds and people, oil on board, signed in monogram, dedicated to Malene, poem on the back, 72 x 29/CD. Appears with some traces of use.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 05, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr750 - kr1,500

      Coastal scene with boat, oil on board, signed in monogram and dated 75, sketch on reverse, 50 x 60/CD. Appears with some traces of use.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 05, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr1,500 - kr3,000

      Composition with bare wood, oil on board, signed in monogram, dated 66, 149 x 44/CD. Fremstår med aldersrelateret slid.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 05, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Portrait of Frank Hammershøj, oil on canvas mounted on board, signed in monogram, unclear date, 119 x 69/CD. Fremstår med aldersrelateret slid.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 05, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr500 - kr1,000

      Composition, titled on back Garden meadow, unsigned, 38 x 67/CD. Appears with some traces of use.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Mar. 24, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr500 - kr1,000

      Landsbymotiv med kirke, olie på plade, signeret med fuglefødder samt dateret 1978, 95 x 31/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Mar. 02, 2024

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr750 - kr1,500

      Landskab med 2 flasker samt fugle, olie på plade, signeret i monogram '58, 54 x 65/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Dec. 09, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr750 - kr1,500

      Kystparti med både og flyvende fugl. Signeret med monogram og dateret 1972. Olie på lærred. 60 x 67/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Nov. 05, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr300 - kr600

      Kystparti med fugle, olie på plade, signeret med fuglefødder og dateret 1978, 40 x 48/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 14, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr500 - kr1,000

      Poppeltræer og fugl, olie på plade, bagside bemalet med kystparti og klitter, 49 x 129/ CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 14, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr500 - kr1,000

      Kystparti med fugl og huse, olie på plade, 20 x 113/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 14, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr600 - kr1,200

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 14, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Solen står op over vinterlandskab med talrige fugle, olie på plade, bagside bemalet med person i hestevogn, 91 x 122/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 14, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr600 - kr1,200

      Komposition med fugle, olie på plade, signeret med fuglefødder og dateret 1972, med historie og dedikation på bagside, 89 x 18/ CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 14, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr750 - kr1,500

      Solsort og opstilling med flasker, olie på plade, bagside bemalet med aftenparti, 79 x 58/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 14, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr400 - kr800

      Parti fra Svendborg Sund mod Skt. Jørgens Kirke, olie på plade, usigneret, med bemalet bagside, 27 x 33/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 14, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr500 - kr1,000

      Opstilling med kande og solsikker, olie på lærred, 100 x 35/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 14, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Fugle på gren, olie på plade, 183 x 28,5/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 14, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Fugle ved foderbræt, olie på lærred, 124 x 72/ CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Aug. 26, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr750 - kr1,500

      Fugle, signeret og dateret 1965, olie på lærred, 37 x 65/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Aug. 26, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr750 - kr1,500

      Fugle, signeret og dateret 1963, olie på plade, 100 x 22/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Mar. 04, 2023

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr750 - kr1,500

      Opstilling med blomster på bord, olie på lærred, fremstår med enkelte afskalninger, 88 x 92/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen Danish, 1908-1991 Winter III, 1970
      Feb. 08, 2023

      William Hansen Danish, 1908-1991 Winter III, 1970

      William Hansen Danish, 1908-1991 Winter III, 1970 Signed with artist's mark and dated 70 (lr) Oil on Masonite 13 3/4 x 19 3/4 inches (34.9 x 50.2 cm) Provenance: Galerie Internationale, New York Thence by descent to the present owner C

      DOYLE Auctioneers & Appraisers
    • William Hansen (1908-1991)
      Dec. 10, 2022

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr1,250 - kr2,500

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Dec. 10, 2022

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr500 - kr1,000

      Landskab fra Nordfyn, signeret med monogram, dateret 1955, olie på lærred, 46 x 73/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 15, 2022

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr500 - kr1,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1977)
      Oct. 15, 2022

      William Hansen (1908-1977)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Pumpe og fugle, olie på lærred, signeret med monogram, 111 x 36/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Oct. 15, 2022

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Kystlandskab med skure, både og bil, olie på plade, fremstår med enkelte afskalninger, 41 x 150/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen, Danish 1909-1991 - First Light, 1956;
      Oct. 11, 2022

      William Hansen, Danish 1909-1991 - First Light, 1956;

      Est: £400 - £600

      William Hansen, Danish 1909-1991 - First Light, 1956; oil on canvas, signed with monogram and dated '56', 46.3 x 86.7 cm: together with another work by the same artist, 'Frosty Day seen through a Window, 1955', oil on canvas, signed with monogram and dated '55', 38 x 41 cm (2) (ARR) Please refer to department for condition report

      Roseberys
    • William Hansen (1908-1991)
      Aug. 27, 2022

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Kystparti, olie på lærred, 74 x 82/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)
      Aug. 27, 2022

      William Hansen (1908-1991)

      Est: kr750 - kr1,500

      Kystparti ved måneskin med træer og fugl, olie på plade, 62 x 122/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      May. 21, 2022

      Est: kr1,500 -

      William Hansen (1908-1991)# Havet, betitlet og dateret 1947, olie på lærred, fremstår med lille reparation på lærred, 74 x 100 / CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      May. 21, 2022

      Est: kr1,000 -

      William Hansen (1908-1991)# Kystparti, olie på lærred, 25 x 44/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991) Gadeparti med person, olie på lærred, 82 x 92/ CD
      Mar. 05, 2022

      William Hansen (1908-1991) Gadeparti med person, olie på lærred, 82 x 92/ CD

      Est: kr500 - kr1,000

      Svendborg Auktionerne ApS
      Dec. 11, 2021

      Est: kr300 - kr600

      William Hansen (1908-1991)# Opstilling med æbler, stage og kaffekop, olie på papir, i ramme, 29 x 23/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)# Litografi Fugle omkring balje signeret og dater
      Oct. 09, 2021

      William Hansen (1908-1991)# Litografi Fugle omkring balje signeret og dater

      Est: kr250 - kr500

      William Hansen (1908-1991)# Litografi Fugle omkring balje signeret og dateret 1957/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Aug. 28, 2021

      Est: kr1,500 -

      William Hansen (1908-1991)# Kystparti med hus, olie på plade, signeret med fuglefødder og dateret 1971, 30 x 71/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Aug. 28, 2021

      Est: kr1,500 -

      William Hansen (1908-1991)# Kystparti med nøgent træ, olie på plade, fremstår med bemaling på bagside, signeret med fuglefødder, 74 x 19/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      May. 15, 2021

      Est: kr800 -

      William Hansen (1908-1991)# Vinterlandskab med fugle og foderbræt, olie på serveringsplade, usign., 53 x 65/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Dec. 05, 2020

      Est: kr500 - kr1,000

      William Hansen (1908-1991)# Havneparti med fiskerhuse, fugle og vindmølle i horisont, olie på plade, 67 x 95/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Oct. 10, 2020

      Est: kr400 - kr800

      William Hansen (1908-1991)# Landskab fra Nordfyn, olie på lærred, 78 x 102/ CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991)# Landskab med fugl og ko, olie på plade, 24,5 x 34/CD
      Aug. 15, 2020

      William Hansen (1908-1991)# Landskab med fugl og ko, olie på plade, 24,5 x 34/CD

      Est: kr500 - kr1,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • William Hansen (1908-1991) Landskab med å
      Mar. 07, 2020

      William Hansen (1908-1991) Landskab med å

      Est: kr250 - kr500

      William Hansen (1908-1991) Landskab med å olie på plade 18 x 49/CD

      Svendborg Auktionerne ApS