Niels Hansen Sold at Auction Prices

    • Niels Hansen (1880-1946)
      Oct. 03, 2024

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr1,500 - kr3,000

      Copy after Diego Velázquez's Los Borrachos (The Triumph of Bacchus), oil on half-arch-shaped wooden panel. Signed Velazques, Niels Hansen 1941. 128 x 180 cm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Aug. 29, 2024

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr2,000 - kr4,000

      Kopi efter Diego Velázquez's Los Borrachos (The Triumph of Bacchus), olie på halvbue-formet træpanel. Signeret Velazques, Niels Hansen 1941. 128 x 180 cm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Jun. 16, 2024

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr400 - kr800

      Parti fra Svendborg Sund, olie på lærred, signeret og dateret 1926, erhvervet i forbindelse med Svendborgs 700-års Jubilæum i 1953, med mærkat herfra, 70 x 80 cm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      May. 18, 2024

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr2,500 - kr5,000

      Marine i høj sø, olie på lærred, signeret og dateret 1929, 102 x 142 cm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Mar. 02, 2024

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr2,500 - kr5,000

      Kopi efter Diego Velázquez's Los Borrachos (The Triumph of Bacchus), olie på halvbue-formet træpanel. Signeret Velazques, Niels Hansen 1941. 128 x 180

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Mar. 02, 2024

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr500 - kr1,000

      Portræt af snedkermester fra Svendborg, olie på lærred, 61 x 50

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Dec. 09, 2023

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr750 - kr1,500

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Aug. 26, 2023

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Selvportræt, olie på malepap, 40 x 35

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Aug. 26, 2023

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr750 - kr1,500

      Opstilling med tulipaner, signeret og dateret 1916, olie på lærred, 80 x 61

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Oct. 15, 2022

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr3,000 - kr6,000

      Oprørt hav med klippe ud for Helgoland, olie på lærred, fremstår med enkelte reparationer, 135 x 245

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Oct. 15, 2022

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr4,000 - kr8,000

      Skibsportræt af skibet Moore-McCormak ved Stige Ø og indsejlingen til Odense Havn, olie på lærred, signeret og dateret 1932, malet til Fynsk Erhverv på Albani Torv, Odense, nedtaget grundet flytning, fremstår uden blindramme, 211 x 391 (buet top)

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Aug. 27, 2022

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr3,000 - kr6,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Aug. 27, 2022

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr500 - kr1,000

      Parti fra Thurø Bund, olie på lærred, 43 x 49

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)
      Aug. 27, 2022

      Niels Hansen (1880-1946)

      Est: kr750 - kr1,500

      Parti fra Vejlen ved Tåsinge, olie på plade, 32 x 61

      Svendborg Auktionerne ApS
      May. 21, 2022

      Est: kr8,000 -

      Niels Hansen (1880-1946)# Oprørt hav ved klippe, olie på lærred, fremstår med enkelte reparationer, 135 x 245

      Svendborg Auktionerne ApS
      Dec. 11, 2021

      Est: kr400 - kr800

      Niels Hansen (1880-1946)# Gadeparti med huse og personer, olie på lærred, 70 x 100

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)# Landsbymotiv olie på lærred dat. 1926 120 x 130
      Oct. 09, 2021

      Niels Hansen (1880-1946)# Landsbymotiv olie på lærred dat. 1926 120 x 130

      Est: kr750 - kr1,500

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (Danish, 1880-1946), Large Maritime Scene
      Jun. 12, 2021

      Niels Hansen (Danish, 1880-1946), Large Maritime Scene

      Est: $1,000 - $3,000

      Niels Hansen (Danish, 1880-1946), Large Maritime Scene oil on canvas, signed and dated 1925 at lower right, presented in a period gilt frame. Stretcher size 50 x 74 1/2 in.; Frame dimensions 60 1/2 x 85 in. Additional high-resolution photos are available at www.lelandlittle.com

      Leland Little Auctions
    • Hansen, Niels (Nørre Vornæs, Thurø 1880-1946)
      Mar. 25, 2021

      Hansen, Niels (Nørre Vornæs, Thurø 1880-1946)

      Est: €280 - €336

      Norwegischer Fjord mit roter Fischerhütte, Segelbooten und Dampfer Sign. Öl auf Lwd. 73,5×100 cm. (Kl. Retuschen, zwei kl. Besch. rücks. rep.) R.

    • NIELS HANSEN (1880 - 1946, Dänemark)
      Dec. 12, 2020

      NIELS HANSEN (1880 - 1946, Dänemark)

      Öl auf Leinwand, ¨Baumlandschaft, im Hintergrund ein Gewässer¨, unten rechts signiert ¨Niels H.¨ und datiert ¨[18]99¨, Rahmen mit Künstlerplakette, ca. 44x51,5cm, gerahmt (66x72cm), Leinwand 2x gerissen, oben rechts minimal fleckig, leichter Farbabrieb

      Oct. 10, 2020

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Niels Hansen (1880-1946)# Parti fra Vornæs, olie på lærred, 51 x 84

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)# Udsigt over Svendborg ved aftentide, olie på lærred , 27,5 x 37
      Aug. 18, 2020

      Niels Hansen (1880-1946)# Udsigt over Svendborg ved aftentide, olie på lærred , 27,5 x 37

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946) # Opstilling, olie på lærred, 60 x 70/CD
      Dec. 07, 2019

      Niels Hansen (1880-1946) # Opstilling, olie på lærred, 60 x 70/CD

      Est: kr3,000 -

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)# Parti fra Tåsinge med sejlskib, olie på lærred, 65 x 80
      Oct. 12, 2019

      Niels Hansen (1880-1946)# Parti fra Tåsinge med sejlskib, olie på lærred, 65 x 80

      Est: kr2,000 - kr4,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Hansen (1880-1946)# Bro over kløft, olie på plade, 101 x 93
      Mar. 02, 2019

      Niels Hansen (1880-1946)# Bro over kløft, olie på plade, 101 x 93

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Seascape w/Storm & Fishing Boat- Niels Hansen
      Jan. 01, 2015

      Seascape w/Storm & Fishing Boat- Niels Hansen

      Est: $600 - $1,000

      Niels Hansen (1880-1946), seascape with storm and fishing boat, oil on canvas. 15 1/2" H x 28 1/2" W, very good condition.

      Greenwich Auction
    • Seascape w/Storm & Fishing Boat- Niels Hansen- O/C
      Oct. 08, 2014

      Seascape w/Storm & Fishing Boat- Niels Hansen- O/C

      Est: $600 - $1,000

      Greenwich Auction
    • Niels Hansen: Seascape with ships at anchor.
      Oct. 26, 2010

      Niels Hansen: Seascape with ships at anchor.

      Est: - €535

      Niels Hansen: Seascape with ships at anchor. Signed Niels Hansen, 1941. Oil on canvas. 60 x 80 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Hansen, Mountain and Seascape, O/C
      Aug. 29, 2010

      Niels Hansen, Mountain and Seascape, O/C

      Est: $650 - $850

      Niels Hansen (Danish, 1880-1946), mountain and seascape, o/c, signed lower right, 21" x 30 1/2" in gold carved frame measuring 27" x 37 1/2"w. Repaired and recently restored.

      Kaminski Auctions
    • Niels Hansen: Scenery from the coast at Thurø.
      May. 04, 2010

      Niels Hansen: Scenery from the coast at Thurø.

      Est: €535 - €670

      Niels Hansen: Scenery from the coast at Thurø. Signed Niels Hansen 1940. Oil on canvas. 102 x 125 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Hansen: Marine, sunset. Signed Niels Hansen.
      May. 04, 2010

      Niels Hansen: Marine, sunset. Signed Niels Hansen.

      Est: - €405

      Niels Hansen: Marine, sunset. Signed Niels Hansen. Oil on canvas. 95 x 105 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Hansen: Portrait of a woman. Signed Niels
      Aug. 25, 2009

      Niels Hansen: Portrait of a woman. Signed Niels

      Est: - €270

      Niels Hansen: Portrait of a woman. Signed Niels Hansen 1937. Oil on canvas. 81 x 65 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Hansen (Danish, 1880-1946) "Gedinge," 1931,
      Mar. 08, 2009

      Niels Hansen (Danish, 1880-1946) "Gedinge," 1931,

      Est: $600 - $900

      Niels Hansen (Danish, 1880-1946) "Gedinge," 1931, oil on canvas, 19" x 19.5", signed, dated and titled lower right, framed

      Toomey & Co. Auctioneers