Christian (1865) Hansen Sold at Auction Prices

          • Christian Hansen for Fritz Hansen
            Oct. 05, 2024

            Christian Hansen for Fritz Hansen

            Est: kr500 - kr1,000

            Pair of Canada chairs, later black painted beech wood, appears with some peeling, produced by Fritz Hansen. Plade fremstår med brugsspor og slid.

            Svendborg Auktionerne ApS
            Aug. 31, 2024

            Est: kr600 - kr1,200

            Par Canada-stole, senere sortmalet bøgetræ, fremstår med enkelte afskalninger, produceret hos Fritz Hansen Plade fremstår med brugsspor og slid.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Christian Peter Hansen m.m.
            Jan. 28, 2024

            Christian Peter Hansen m.m.

            Est: kr300 - kr600

            2 malerier, opstillinger, olie på lærred, fremstår med kraftige brugsspor, afskalninger samt enkelte huller i lærreder, 53 x 64 - 79 x 53

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Christian E. Hansen
            Jun. 18, 2023

            Christian E. Hansen

            Canada-stolen, produceret hos Fritz Hansen, bøgetræ

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Christian Knudsen Hansen
            Jun. 18, 2023

            Christian Knudsen Hansen

            6 middagsknive af sølv, stemplet tretårnet samt sterling, fremstår med brugsspor, total l. 21,7 cm.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Christian E. Hansen
            Mar. 26, 2023

            Christian E. Hansen

            Par Canada stole af hvidlakeret bøgetræ, fremstår med lakafskalninger samt brugsspor, produceret hos Fritz Hansen.

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Christian E. Hansen for Fritz Hansen Par Canada stole, bejdset bøgetræ
            Mar. 05, 2022

            Christian E. Hansen for Fritz Hansen Par Canada stole, bejdset bøgetræ

            Est: kr750 - kr1,500

            Svendborg Auktionerne ApS
            May. 15, 2021

            Est: kr1,500 -

            Christian E. Hansen for Fritz Hansen# Par Canadastole, senere grønlakeret bøgetræ

            Svendborg Auktionerne ApS
          • Christian E. Hansen for Fritz Hansen# Armstol Canada stolen lakeret bøgetræ
            Sep. 06, 2020

            Christian E. Hansen for Fritz Hansen# Armstol Canada stolen lakeret bøgetræ

            Christian E. Hansen for Fritz Hansen# Armstol Canada stolen lakeret bøgetræ sæde af uld

            Svendborg Auktionerne ApS
          • HANSEN CHRISTIAN
            Oct. 24, 2018

            HANSEN CHRISTIAN

            Est: €600 - €700

            CHRISTIAN HANSEN Due poltrone per FRITZ HANSEN anni '40. Legno di teak. Altezza cm 82 larghezza 61 profondità 66.

            Aste Boetto SRL
          • CHRISTIAN HANSEN - Current Bid: $80.00
            Aug. 23, 2016

            CHRISTIAN HANSEN - Current Bid: $80.00

            Est: $150 - $200

            CHRISTIAN HANSEN (1885 - 1972) German general and recipient of the Knights Cross. Hansen was an artillery commander who also led the 16th Army. Partly-printed D.S., 1p. 8vo., [n.p.], Mar. 23, 1942, the award an Iron Cross, First Class to a man in his command. Signed in indelible pencil. File holes at both margins, marginal soil and wear. With a second award to the same recipient.

            Alexander Historical Auctions LLC
          • Hansen, Christian: Blick auf Neapel mit Ausbruch des Vesuvs bei Nacht im Jahre 1824
            Nov. 29, 2013

            Hansen, Christian: Blick auf Neapel mit Ausbruch des Vesuvs bei Nacht im Jahre 1824

            Est: €1,200 - €1,800

            Blick auf Neapel mit Ausbruch des Vesuvs bei Nacht im Jahre 1824. Gouache. 38 x 21,5 cm. Unten links bez. "Vesuv/ Eruz. del 1824", verso auf einem alten Klebeetikett "Pastelmaleri/Vesuves Udbrud i 1824./ Kjobt [...]/. Professor [...]Christian Hansen."