Carl Hammoud Sold at Auction Prices

b. 1976 -

  • Carl Hammoud Born 1976 D.B.O. (d) Signed Carl
    May. 14, 2013

    Carl Hammoud Born 1976 D.B.O. (d) Signed Carl

    Est: kr50,000 - kr60,000

    Carl Hammoud Born 1976 D.B.O. (d) Signed Carl Hammoud and dated 2013 on verso. Canvas 50 x 50 cm.

    Bukowskis
  • Carl Hammoud Born 1976 Announcement. (d)
    May. 14, 2013

    Carl Hammoud Born 1976 Announcement. (d)

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Carl Hammoud Born 1976 Announcement. (d) Lithograph, signed with pencil and numbered 50/150, printed and published by Carl Hammoud and Sibirien Lito, Stockholm. L. 43,4 x 53,7 cm.

    Bukowskis
  • Carl Hammoud Born 1976 Camera. (d) Lithograph,
    May. 14, 2013

    Carl Hammoud Born 1976 Camera. (d) Lithograph,

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Carl Hammoud Born 1976 Camera. (d) Lithograph, 2011, signed in pencil and numbered 50/60, printed and published by Carl Hammoud and Sibirien Lito, Stockholm. L. 30 x 35 cm.

    Bukowskis
  • Carl Hammoud Born 1976 Triangle. (d) Lithograph,
    May. 14, 2013

    Carl Hammoud Born 1976 Triangle. (d) Lithograph,

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Carl Hammoud Born 1976 Triangle. (d) Lithograph, 2011, signed in pencil and numbered 50/60, printed and published by Carl Hammoud and Sibirien Lito, Stockholm. L. 30 x 35 cm.

    Bukowskis
  • CARL HAMMOUD född 1976 Side effects II Signerad
    Oct. 27, 2010

    CARL HAMMOUD född 1976 Side effects II Signerad

    Est: kr20,000 - kr25,000

    CARL HAMMOUD född 1976 Side effects II Signerad och daterad på baksidan Carl Hammoud 2004. Olja på duk, 40 x 45 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Carl Hammoud (Swedish, b. 1976) NITWITS #3, 2004;
    Nov. 14, 2009

    Carl Hammoud (Swedish, b. 1976) NITWITS #3, 2004;

    Est: $700 - $900

    Carl Hammoud (Swedish, b. 1976) NITWITS #3, 2004; Graphite on paper (framed); 11 1/2'' x 8 1/4'' (sheet); Provenance: Galleri Magnus Karlsson, Stockholm (label on verso); Private Collection, San Francisco

    Rago Arts and Auction Center
  • Carl Hammoud (Swedish, b. 1976) NITWITS #2, 2004;
    May. 16, 2009

    Carl Hammoud (Swedish, b. 1976) NITWITS #2, 2004;

    Carl Hammoud (Swedish, b. 1976) NITWITS #2, 2004; Graphite on paper (framed); 11 5/8'' x 8 1/4'' (sheet); Provenance: Galleri Magnus Karlsson, Stockholm; Private Collection, San Francisco

    Rago Arts and Auction Center
  • CARL HAMMOUD född 1976 Grand Nitwits #1 Signerad
    Apr. 29, 2009

    CARL HAMMOUD född 1976 Grand Nitwits #1 Signerad

    Est: kr15,000 - kr18,000

    CARL HAMMOUD född 1976 Grand Nitwits #1 Signerad på etikett på baksidan Carl Hammoud. Blyerts på papper, 44 x 62 cm. PROVENIENS: Galleri Magnus Karlsson, Stockholm Carl Hammoud utförde 2005 en serie teckningar på temat "Nitwits". Dessa ställdes ut på Galleri Magnus Karlsson. Teckningen"Nitwits #7b" finns på Moderna Museet. "I te...

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL HAMMOUD född 1976 Nitwits # 08B Signerad på
    Apr. 29, 2009

    CARL HAMMOUD född 1976 Nitwits # 08B Signerad på

    Est: kr8,000 - kr10,000

    CARL HAMMOUD född 1976 Nitwits # 08B Signerad på baksidan C. Hammoud. Blyerts på papper, 32 x 29 cm. Utförd 2005 PROVENIENS: Galleri Magnus Karlsson, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL HAMMOUD född 1976 Transporter Olja på pannå,
    Oct. 31, 2008

    CARL HAMMOUD född 1976 Transporter Olja på pannå,

    Est: kr60,000 - kr80,000

    CARL HAMMOUD född 1976 Transporter Olja på pannå, 121 x 110 cm. Utförd 2001 UTSTÄLLD Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2003 Carl Hammoud tillhör en generation yngre konstnärer som använder sig av ett omsorgsfullt och tidskrävande sätt att måla och teckna. "Det känns som om det måste vara svårt för att bli bra. Ho...

    Stockholms Auktionsverket