Svend Hammershoi Sold at Auction Prices

b. 1873 - d. 1948

        • SVEND HAMMERSHOI (1873-1948) La salle d'audience du château de Frederiksborg
          Nov. 07, 2024

          SVEND HAMMERSHOI (1873-1948) La salle d'audience du château de Frederiksborg

          Est: €4,000 - €6,000

          SVEND HAMMERSHOI (1873-1948) La salle d'audience du château de Frederiksborg Huile sur toile Olieverf op doek Oil on canvas 80 x 69.5 cm (31 1/2 x 27 3/8 in) 95 x 85 cm (37 3/8 x 33 7/16 in) (framed)

        • Svend Hammershøi for Kähler. Pair of ceramic vases with white/black glaze (2)
          Sep. 26, 2024

          Svend Hammershøi for Kähler. Pair of ceramic vases with white/black glaze (2)

          Est: kr9,000 - kr10,000

          Svend Hammershøi (1873-1948). Pair of ceramic vases modeled with leaf ornamentation in relief, decorated with white/black double glaze. Manufactured at Kähler's factory in Næstved. Sign. monogram 'HAK'. H. 36.5 cm. Has a few minimal chips at the edge of the foot. (2)

          Auktionshuset.com
        • SVEND HAMMERSHØI (1873-1948): LOT FROM 'ALL SOULS CHAPEL', - UNIVERSITY OF OXFORD
          Jun. 06, 2024

          SVEND HAMMERSHØI (1873-1948): LOT FROM 'ALL SOULS CHAPEL', - UNIVERSITY OF OXFORD

          Est: - kr20,000

          Automatic translation from Danish.Oil on canvas. 85.5 x 77.5 cm. Provenance: Given as a gift from the artist to the director of A/S Kastrup Glasværk Valdemar Hansen. The brothers Vilhelm and Svend Hammershøi were private friends of the Hansen family and often came to the home at Nybogaard in Kvistgaard. The painting has been in the family's possession ever since.

          Auktionshuset.com
        • Svend HAMMERSHØI (1873-1948) Lampe de table - circa 1940
          Mar. 13, 2024

          Svend HAMMERSHØI (1873-1948) Lampe de table - circa 1940

          Est: €800 - €1,200

          Svend HAMMERSHØI (1873-1948) Lampe de table - circa 1940 Céramique émaillée Édition Herman Kähler Signée H. totale : 57 cm Estimation 800 - 1 200 €

        • Svend Hammershøi 1873-1948. Unica vase for Royal Copenhagen
          Dec. 14, 2023

          Svend Hammershøi 1873-1948. Unica vase for Royal Copenhagen

          Est: kr4,500 - kr5,000

          Svend Hammershøi. Unika porcelænsvase med blå musling dekor. Sign. S. H. 3070 h2, H. 17,5 Ø 11 cm. S. Hammershøi var i perioden 1891-1894 ansat ved Den Kongelige Porcelænsfabrik. Kilde: Weilbach. Proveniens: Stammer fra kunst- og antikvitetshandler Jørgen L. Dalgaards samling og bo.

          Auktionshuset.com
        • Svend Hammershøi for Kähler
          Dec. 09, 2023

          Svend Hammershøi for Kähler

          Est: kr600 - kr1,200

          Vase dekoreret med bladværk i relief, af keramik, med askefarvet dobbeltglasur, mærket HAK made in Denmark, fremstår med enkelt glasurafslag, h. 17 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend HAMMERSHØI 1873-1948 Lampe de table - circa 1930
          Nov. 27, 2023

          Svend HAMMERSHØI 1873-1948 Lampe de table - circa 1930

          Est: €2,000 - €3,000

          Svend HAMMERSHØI 1873-1948 Lampe de table - circa 1930 Base en céramique émaillée, abat-jour en tissu beige Édition Herman Kälher Marque de l'éditeur 56 × 30 cm An enamelled ceramic and fabric table lamp by Svend Hammershøi for Herman Kälher – circa 1930 22.04 × 11.81 in. Estimation 2 000 - 3 000 €

        • Svend Hammershoi, Table lamps, pair
          Nov. 21, 2023

          Svend Hammershoi, Table lamps, pair

          Est: $1,500 - $2,000

          Svend Hammershoi Table lamps, pair Kahler Studios Denmark, c. 1930 glazed stoneware 28 h x 5.5 dia in (71 x 14 cm) Incised mark to underside of one example 'H'. Provenance: Jed Johnson Associates, Inc., New York This work will ship from Lambertville, New Jersey.

          Wright
        • Svend Hammershøi for Kähler, Hjorth m.m.
          Nov. 05, 2023

          Svend Hammershøi for Kähler, Hjorth m.m.

          Est: kr300 - kr600

          4 vaser samt skål, keramik og stentøj. Kählervase med afslag på hjørner, h. 6 - 23 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi for Kähler
          Nov. 05, 2023

          Svend Hammershøi for Kähler

          Est: kr400 - kr800

          Vase omlavet til bordlampe, dobbeltglaseret keramik, totalh. 34 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi (1873-1948): Landskab med egetræ, Godstow, England
          Sep. 21, 2023

          Svend Hammershøi (1873-1948): Landskab med egetræ, Godstow, England

          Est: kr20,000 - kr30,000

          Olie på lærred, sign. monogram, 99 x 79 cm, Sign. monogram Godstow maj juni 1921. I forgyldt ramme tegnet af kunstneren. Udstillinger: Nikolaj Kirke og Koldinghus 1991

          Auktionshuset.com
        • Svend Hammershøi (1873-1948): Vor Frue kirke, korrundingen
          Sep. 21, 2023

          Svend Hammershøi (1873-1948): Vor Frue kirke, korrundingen

          Est: kr20,000 - kr25,000

          Olie på lærred, 87,5 x 70,5 cm. Sign. monogram November 1921 Udstillinger: Charlottenborg 1922 Nikolaj Kirke og Koldinghus 1991

          Auktionshuset.com
        • Svend Hammershøi for Kähler: A pair of ceramic vases with yellow uranium glaze (2)
          Sep. 21, 2023

          Svend Hammershøi for Kähler: A pair of ceramic vases with yellow uranium glaze (2)

          Est: kr6,000 - kr8,000

          Et par vaser af lertøj modelleret med kanneleret korpus, stiliserede hanke og bølgede mundinger. Begge vaser signeret monogram HAK. H. 30, diam. 15 cm.

          Auktionshuset.com
        • Svend Hammershøi for Kähler
          Aug. 26, 2023

          Svend Hammershøi for Kähler

          Est: kr750 - kr1,500

          3 vaser samt 2 små skåle, keramik, med uranglasur, 2 dele med sgrafitto dekorationer, enkelte dele med små glasurafslag, h. 5 - 14,5 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi og Nils Kähler
          Aug. 26, 2023

          Svend Hammershøi og Nils Kähler

          Est: kr500 - kr1,000

          3 vaser, keramik og stentøj, med blå/grå- hvid- samt uranglasur, vase med hvid glasur fremstår med afslag på sokkel og vase med uranglasur fremstår med reparation på munding, h. 15, 5 - 17, 5 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi for Kähler
          Aug. 26, 2023

          Svend Hammershøi for Kähler

          Est: kr750 - kr1,500

          3 vaser, uranglaseret keramik, de 2 kuglevaser med smal hals fremstår med enkelte små glasurafslag, h. 11, 16,5 og 18,5 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi for Kähler
          Jun. 18, 2023

          Svend Hammershøi for Kähler

          2 væghængte vaser, uranglaseret keramik, den høje med brændingsfejl på bund, h. 13 - 22 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi (1873-1948) Jardinère
          May. 25, 2023

          Svend Hammershøi (1873-1948) Jardinère

          Est: €650 - €850

          Svend Hammershøi (1873-1948) Jardinère Céramique émaillée Edition Kähler Signée Date de création : vers 1930 Haut. : 10,2 ; Larg. : 40,2 ; Prof. : 10,1 cm

          Mirabaud-Mercier
        • Svend Hammershøi (1873-1948) Ensemble de quatre vases
          May. 25, 2023

          Svend Hammershøi (1873-1948) Ensemble de quatre vases

          Est: €1,700 - €2,200

          Svend Hammershøi (1873-1948) Ensemble de quatre vases Céramique émaillée Edition Kähler Signés Date de création : vers 1930 Haut. : 20 ; Diam. : 9 cm Haut. : 20 ; Diam. : 8,5 cm Haut. : 23 ; Larg. : 13,5 ; Prof. : 8,5 cm Haut. : 19 ; Diam. : 13 cm

          Mirabaud-Mercier
        • Svend Hammershøi (1873-1948) Deux coupes
          May. 25, 2023

          Svend Hammershøi (1873-1948) Deux coupes

          Est: €350 - €500

          Svend Hammershøi (1873-1948) Deux coupes Céramique émaillée Edition Kähler Signées Date de création : vers 1930 Haut. : 4 ; Diam. : 16 cm Haut. : 5,5 ; Diam. : 16 cm

          Mirabaud-Mercier
        • Svend Hammershoi Kahler Studios, Table lamps, pair
          May. 24, 2023

          Svend Hammershoi Kahler Studios, Table lamps, pair

          Svend Hammershoi Kahler Studios Table lamps, pair Incised mark to underside of one example 'H'. Provenance: Jed Johnson Associates, Inc., New York This work will ship from Lambertville, New Jersey.

          Rago Arts and Auction Center
        • Svend Hammershøi for Kähler
          May. 20, 2023

          Svend Hammershøi for Kähler

          Est: kr500 - kr1,000

          Skål med indvendig dekoration, uranglaseret keramik, fremstår med enkelte brugsspor, mærket HAK, dia. 24 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi for Kähler
          May. 20, 2023

          Svend Hammershøi for Kähler

          Est: kr500 - kr1,000

          Skål med flæset fane, uranglaseret keramik, fremstår med enkelte glasurafslag, mærket HAK, dia. 23 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi (1873-1948) Lidded vase
          Nov. 17, 2022

          Svend Hammershøi (1873-1948) Lidded vase

          Est: €6,000 - €9,000

          Svend Hammershøi (1873-1948) Lidded vase Enameled earthenware Model created in 1895 H 30,5 × Ø 17 cm Note: this model was shown during the 'Svend Hammershøi: an Artist and his time' exhibition at the Naestved Museum, Denmark, 16 August - 27 October 2008 Svend Hammershøi (1873-1948) Vase à couvercle Faïence émaillée Modèle créé en 1895 H 30,5 × Ø 17 cm Note : notre modèle a été exposé lors de l'exposition 'Svend Hammershøi: an Artist and his time' au Naestved Museum, Danemark, 16 août-27 octobre 2008

        • Svend Hammershøi for Kähler
          Oct. 15, 2022

          Svend Hammershøi for Kähler

          Est: kr400 - kr800

          Fad, dobbeltglaseret keramik, med askegrå glasur, fremstår med professionelt udført reparation på kant, dia. 30 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi m.m., for Kähler
          Oct. 15, 2022

          Svend Hammershøi m.m., for Kähler

          Est: kr750 - kr1,500

          Skål, vase samt bordlampe, dobbeltglaseret og kohornsglaseret keramik, skål med 2 små glasurafslag, bordlampe med 2 gamle, senere sortmalede afslag på bund, dia. på skål, 18 cm., h. 16 - 23/47 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi for Kähler
          Oct. 15, 2022

          Svend Hammershøi for Kähler

          Est: kr400 - kr800

          Pokal, dobbeltglaseret keramik, med turkis- og askegrå glasur, fremstår med minimale glasurafslag, h. 17,5 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi (1873-1948) Table lamp
          Dec. 16, 2021

          Svend Hammershøi (1873-1948) Table lamp

          Est: €1,500 - €2,000

          Svend Hammershøi (1873-1948) Table lamp Glazed ceramic and fabric Herman A Kähler Ceramic edition (HAK) Incised with 'HAK' Model created in the 1930s Lamp body: H 62,5 x D 21 cm Including lampshade: H 65 x D 25 cm Svend Hammershøi (1873-1948) Lampe de table Céramique émaillée et textile Edition Herman A Kähler Ceramic (HAK) Incisée 'HAK' Modèle créé dans les années 1930 Pied de lampe : H 62,5 x D 21 cm Avec l'abat-jour : H 65 x D 25 cm

          Dec. 11, 2021

          Est: kr1,000 - kr2,000

          Svend Hammershøi for Kähler# Bordlampe, dobbeltglaseret keramik, fremstår med minimale glasurafslag på fodrand, totalh. 44/67 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi (1873-1948) Vase
          Oct. 28, 2021

          Svend Hammershøi (1873-1948) Vase

          Est: €3,000 - €4,000

          Svend Hammershøi (1873-1948) Vase Glazed ceramic Edited by HAK Kähler Signed 'HAK' Model created circa 1930 H 50 × Ø 44 cm Svend Hammershøi (1873-1948) Vase Céramique émaillée Édition HAK Kähler Signé 'HAK' Modèle créé dans les années 1930 H 50 × Ø 44 cm

          Oct. 28, 2021

          Est: €3,000 - €4,000

          Svend Hammershøi (1873-1948) Vase Glazed ceramic Edited by HAK Kähler Signed 'HAK' Model created circa 1930 H 50 × Ø 30 cm Svend Hammershøi (1873-1948) Vase Céramique émaillée Édition HAK Kähler Signé 'HAK' Modèle créé dans les années 1930 H 50 × Ø 30 cm

        • Svend Hammershøi for Kähler# Vase dekoreret med blomster i relief uranglase
          Oct. 09, 2021

          Svend Hammershøi for Kähler# Vase dekoreret med blomster i relief uranglase

          Est: kr300 - kr600

          Svend Hammershøi for Kähler# Vase dekoreret med blomster i relief uranglaseret keramik h. 13 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
          May. 09, 2021

          Svend Hammershøi for Kähler# Gulvvase i balusterform, uranglaseret keramik, fremstår med adskillige revner og afslag, h. 43 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Hammershøi, Svend: Monumentale Vase mit Kalebassenform
          Nov. 28, 2020

          Hammershøi, Svend: Monumentale Vase mit Kalebassenform

          Est: €2,000 - €2,500

          Monumentale Vase mit Kalebassenform Weißer Scherben mit weiß-grauer Glasur. 1920-30. 38,6 x 28 cm (Durchmesser). Auf der Unterseite mit der Prägung "HAK" und dem Prägestempel "Danmark". Svend Hammershøi ist der jüngere Bruder des berühmten dänischen Malers Vilhelm Hammershøi. Zwar studierte er wie sein großer Bruder Malerei an der Kunstakademie in Kopenhagen, aber er interessierte sich auch für das Kunsthandwerk. Auf der 1888 in Kopenhagen stattfindenden "Großen Nordischen Industrie-, Landwirtschaft- und Kunstausstellung" faszinierte ihn besonders die Keramikausstellung. Bereits während seines Studiums arbeitete er als Keramiker für Hermann August Kählers Keramische Werkstätten. Eine enge und lange Zusammenarbeit entstand. Bereits in den 1920er Jahren entwickelte der Künstler viele Designklassiker, die noch bis heute produziert werden. Bei unserer Amphore handelt es sich um eine gesuchte Künstlerkeramik, die mehr den Rang einer Skulptur denn eines Gebrauchsgegenstandes einnimmt. Für die aufwendige Glasur, die das Gefäß netzartig umgibt und ihm eine flirrend schimmernde Oberfläche verleiht, engagierte Kähler eigens den Designer Jens Thirslund. Die Amphore erfreute sich bereits kurz nach ihrer Produktion auch internationaler Beliebtheit, wurde sie neben weiteren keramischen Arbeiten Hammershøis im Oktober 1929 in London auf einer großen Ausstellung gezeigt. Unikat. - Wir bitten darum, Zustandsberichte zu den Losen zu erfragen, da der Erhaltungszustand nur in Ausnahmefällen im Katalog angegeben ist. - Please ask for condition reports for individual lots, as the condition is usually not mentioned in the catalogue.

        • SVEND HAMMERSHOI (DENMARK, 1873-1948)
          Nov. 14, 2020

          SVEND HAMMERSHOI (DENMARK, 1873-1948)

          Copenhagen Courtyard, oil on panel, unsigned, artist identified on frame tag, also with framer's tag from "Kleis Georg, Vesterbro", and handwritten label "der Ang Percy Ipsens, Mosehaj vej 6", on the back of the hand carved gilt frame, OS: 46" x 44 1/2", SS: 34" x 32 1/2". Edge scuffs to painting.

          Thomaston Place Auction Galleries
        • Svend Hammershøi for Kähler - Vase, dobbeltglaseret keramik, fremstår me
          Nov. 01, 2020

          Svend Hammershøi for Kähler - Vase, dobbeltglaseret keramik, fremstår me

          Svend Hammershøi for Kähler Vase, dobbeltglaseret keramik, fremstår med lille afslag og glasurafslag på krave, h. 16 5 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
          Oct. 15, 2020

          Est: $250 - $350

          Svend Hammershøi (1873-1948) for Herman A. Kahler Keramik (Kählers Keramiske Værksted) vases, two Næstved, Denmark green and black glazed ceramic incised marks trefoil: 6 1/2"dia x 5 1/4"h; squat round: 6 1/2"dia x 5"h

          Toomey & Co. Auctioneers
          Oct. 10, 2020

          Est: kr750 - kr1,500

          Svend Hammershøi (1873-1948)# Bjergparti antageligt fra Norge, bly på papir, sign. og dateret SH 95, 48 x 61, fremstår med lidt slid på kanter samt huller efter tegnestifter i hjørner

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi for Kähler# Vase, uranglaseret keramik, fremstår med lille glasurafslag på munding,
          Aug. 15, 2020

          Svend Hammershøi for Kähler# Vase, uranglaseret keramik, fremstår med lille glasurafslag på munding,

          Est: kr400 - kr800

          Svend Hammershøi for Kähler# Vase, uranglaseret keramik, fremstår med lille glasurafslag på munding, h. 19 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Svend Hammershøi for Kähler# Femkantet balusterformet vase, dobbeltglaseret keramik, fremstår med re
          Aug. 15, 2020

          Svend Hammershøi for Kähler# Femkantet balusterformet vase, dobbeltglaseret keramik, fremstår med re

          Est: kr400 - kr800

          Svend Hammershøi for Kähler# Femkantet balusterformet vase, dobbeltglaseret keramik, fremstår med reparationer, h. 20 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Hammershøi, Svend: Schale
          Jun. 05, 2020

          Hammershøi, Svend: Schale

          Est: €300 - €400

          Schale Keramik, dunkler Scherben, gerillt, mit weißer Glasur. 7 x 27 cm (Durchmesser). Auf der Unterseite mit der Prägung "HAK" und dem Prägestempel "Danmark". Svend Hammershøi ist der jüngere Bruder des berühmten dänischen Malers Vilhelm Hammershøi. Zwar zeichnete und malte er wie sein großer Bruder und studierte Malerei an der Kunstakademie in Kopenhagen, aber Svend interessierte sich auch für das Kunsthandwerk. Auf der 1888 in Kopenhagen stattfindenden Großen Nordischen Industrie-, Landwirtschaft- und Kunstausstellung faszinierte ihn besonders die Keramikausstellung. Bereits während seines Studiums arbeitete er für Hermann August Kählers Keramische Werkstätten. Eine enge und lange Zusammenarbeit entstand. Der Künstler entwickelte 1930 einen Klassiker, die Produktlinie „Hammershøi“ mit den historischen, zeitlosen Rillen, die noch heute, wenngleich leicht abgewandelt, produziert wird. - Wir bitten darum, Zustandsberichte zu den Losen zu erfragen, da der Erhaltungszustand nur in Ausnahmefällen im Katalog angegeben ist. - Please ask for condition reports for individual lots, as the condition is usually not mentioned in the catalogue.

        • Svend HAMMERSHØI Frederiksberg, 1873 - 1948 Paysage avec la Tour de l'Oie (Gåsetårnet) à Vordingborg Huile sur carton
          Apr. 16, 2019

          Svend HAMMERSHØI Frederiksberg, 1873 - 1948 Paysage avec la Tour de l'Oie (Gåsetårnet) à Vordingborg Huile sur carton

          Est: €3,000 - €3,500

          Svend HAMMERSHØI Frederiksberg, 1873 - 1948 Paysage avec la Tour de l'Oie (Gåsetårnet) à Vordingborg Huile sur carton Signé des initiales et daté en creux 'SH/26' en bas à droite Annoté sur le carton au verso 'Svend Hammershoi / 1926' Landscape in the Goose Tower (Gåsetårnet) in Vordingborg, oil on cardboard, inscribed, by S. Hammershøi h: 47 w: 38 cm Estimation 3 000 - 3 500 €

        • SVEND HAMMERSHØI (1873-1948) & HAK KÄHLER (ATELIER)
          Feb. 06, 2019

          SVEND HAMMERSHØI (1873-1948) & HAK KÄHLER (ATELIER)

          Est: €2,000 - €3,000

          SVEND HAMMERSHØI (1873-1948) & HAK KÄHLER (ATELIER) Vase balustre en faïence, décor de coulure grise sur fond jaune. Signature incisée du sigle de l'atelier. An earthenware vase, grey enamel dripping decoration on yellow background. Studio's incised signature. H 58 CM • H 22 7/8 IN. €2,000-3,000

        • Svend Hammershøi: The tower of Saint Petri's church seen over the roofs of the bishop's residence. Signed and dated S. H. 38. Oil on canvas. 92 x 81 cm.
          Sep. 18, 2018

          Svend Hammershøi: The tower of Saint Petri's church seen over the roofs of the bishop's residence. Signed and dated S. H. 38. Oil on canvas. 92 x 81 cm.

          Est: kr30,000 - kr30,001

          "Petri Kirkes spir set over bispegårdens tag og gavlfacade". The tower of Saint Petri's church seen above the rooftops of the bishop's residence in Copenhagen. Signed and dated S. H. 38. Oil on canvas. 92 x 81 cm.

          Bruun Rasmussen Auctioneers
        • Svend Hammershoi (1873-1948)Ensemble de cinq vases
          Feb. 15, 2018

          Svend Hammershoi (1873-1948)Ensemble de cinq vases

          Est: €1,000 - €2,000

          Svend Hammershoi (1873-1948) Ensemble de cinq vases Céramique émaillée Monogrammés Edition Kahler Danmark Date de création : vers 1930 H 14,5 à 10,5 cm

        • Svend Hammershoi (1873-1948)Série de huit vases
          Oct. 04, 2017

          Svend Hammershoi (1873-1948)Série de huit vases

          Est: €4,000 - €6,000

          Svend Hammershoi (1873-1948) Série de huit vases Céramique Edition Kähler H max 28 cm et min : 12,5 cm Ø max 14 cm et min 5,5 cm

        • Svend Hammershoï (1873-1948)Ensemble de trois vases
          Oct. 04, 2017

          Svend Hammershoï (1873-1948)Ensemble de trois vases

          Est: €1,200 - €1,800

          Svend Hammershoï (1873-1948) Ensemble de trois vases Céramique émaillée Edition Kähler Monogramme et Denmark en creux Date de création : vers 1920 H 31 × Ø 11 cm H 21 × Ø 15.5 cm H 18,5 × Ø 16 cm

        • Svend Hammershoï ( 1873-1948)Vase
          Jun. 22, 2017

          Svend Hammershoï ( 1873-1948)Vase

          Est: €1,200 - €1,500

          Svend Hammershoï ( 1873-1948) Vase Céramique émaillée Edition Kähler Date de création : années 30 H 48 cm