Jan Håfström Sold at Auction Prices

    • JAN HAFSTROM (SWEDISH, b. 1937).
      Nov. 12, 2023

      JAN HAFSTROM (SWEDISH, b. 1937).

      Untitled, 1985. Acrylic and cloth on paper. Signed lower right. With Germans Van Eck Gallery label to verso. From a Bronx, NY collection.

      Clarke Auction Gallery
    • Jan Hafstrom (Swedish, b. 1937) Magical Heat, 1984-86
      Jul. 27, 2023

      Jan Hafstrom (Swedish, b. 1937) Magical Heat, 1984-86

      Jan Hafstrom (Swedish, b. 1937) Magical Heat, 1984-86 acrylic on wood signed Jan Hafstrom and dated (verso) 51 x 10 x 5 1/2 inches. Provenance: Germans Van Eck Gallery, New York

      Hindman
    • JAN HAFSTRÖM (1937 Stockholm)
      Jan. 04, 2020

      JAN HAFSTRÖM (1937 Stockholm)

      Radierung, ¨Elegy¨ (schwarze Striche (geritzt) auf Raster), unten rechts signiert und datiert ¨1982¨, unten links bezeichnet ¨H.C.¨, mittig betitelt und mit Widmung ¨For Wulf Schadendorf¨, Motivmaß ca. 51x40cm, Blattmaß ca. 74x63cm, 1 Fleck (außerhalb des Druckbereichs)

    • "Mr Walker"
      Apr. 19, 2018

      "Mr Walker"

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Signed Jan Håfström and dated 2004. Acrylic on board, 100 x 100 cm.

      Bukowskis
    • JAN HAFSTRÖM (Swedish, born 1937) The Secret of
      Nov. 17, 2013

      JAN HAFSTRÖM (Swedish, born 1937) The Secret of

      Est: $2,500 - $3,500

      JAN HAFSTRÖM (Swedish, born 1937) The Secret of the Sea, 1985-87 31 1/2 x 23 1/2 x 11 3/4in.

    • Jan Håfström Born 1937 Angivaren II (The informer
      May. 14, 2013

      Jan Håfström Born 1937 Angivaren II (The informer

      Est: kr300,000 - kr400,000

      Jan Håfström Born 1937 Angivaren II (The informer II). (d) Signed Jan Håfström and dated 2004. Panel 100 x 100 cm.

      Bukowskis
    • JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Nr. 5, Signerad och
      Nov. 15, 2011

      JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Nr. 5, Signerad och

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Tecken 1-4, Signerad på
      Nov. 15, 2011

      JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Tecken 1-4, Signerad på

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Utan titel, Signerad på
      Nov. 15, 2011

      JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Utan titel, Signerad på

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Fisk Signerad och daterad
      Sep. 21, 2011

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Fisk Signerad och daterad

      Est: kr5,000 - kr6,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Fisk Signerad och daterad Jan Håfström 1973. Akvarell på papper, 48 x 42,5 cm. PROVENIENS: Galerie Belle, Västerås UTSTÄLLD: Moderna Museet, Stockholm 1994-1995

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Besökarna Signerad och
      May. 05, 2011

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Besökarna Signerad och

      Est: kr200,000 - kr250,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Besökarna Signerad och daterad Jan Håfström 2002. Akryl på pannå, 120 x 120 cm. PROVENIENS Galleri Brändström & Stene, Stockholm LITTERATUR Dunkers Kulturhus: Nattens industri, Helsingborg 2002, avbildad

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Green Street Signerad och
      May. 05, 2011

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Green Street Signerad och

      Est: kr50,000 - kr60,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Green Street Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1978. Olja på duk, 199,5 x 275 cm. UTSTÄLLD: Biennalen, Venedig 1980

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel - diptyk
      May. 05, 2011

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel - diptyk

      Est: kr3,000 - kr4,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel - diptyk Signerade och daterade på etiketter på baksidorna J.H. 1991. Blandteknik / collage på papper, 20 x 17 cm vardera. PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Brun bild Signerad och
      May. 05, 2011

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Brun bild Signerad och

      Est: kr30,000 - kr40,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Brun bild Signerad och daterad Jan Håfström 1961-62. Olja på duk, 95 x 64 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Ön Signerad och daterad Jan
      May. 05, 2011

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Ön Signerad och daterad Jan

      Est: kr20,000 - kr25,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Ön Signerad och daterad Jan Håfström 1984. Skulptur, trä och målarduk, höjd 24,5 cm. Utförd 1993 PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund UTSTÄLLD: Moderna Museet Stockholm, Jan Håfström, 1994, katalognr 150

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 The Outsider (Mr Walker)
      May. 05, 2011

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 The Outsider (Mr Walker)

      Est: kr225,000 - kr250,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 The Outsider (Mr Walker) Signerad och daterad Jan Håfström 2007. Akryl på pannå, 100 x 100 cm. PROVENIENS Galleri Brändström, Stockholm UTSTÄLLD Jan Håfström, Mörkrets hjärta, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2009 I början av 1960-talet inledde Jan Håfström sin konstnärliga bana med att låna motiv...

      Stockholms Auktionsverket
    • Jan Håfström född 1937. "Mästerman". Signerad och
      Jan. 31, 2011

      Jan Håfström född 1937. "Mästerman". Signerad och

      Est: - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Hand Signerad och daterad
      Oct. 27, 2010

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Hand Signerad och daterad

      Est: kr4,000 - kr5,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Hand Signerad och daterad Jan Håfström 1973. Blandteknik med collage på papper, 48 x 62 cm. PROVENIENS Galerie Belle, Västerås 1974

      Stockholms Auktionsverket
    • D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Mr Walker Signerad och
      May. 03, 2010

      D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Mr Walker Signerad och

      Est: kr250,000 - kr300,000

      D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Mr Walker Signerad och daterad Jan Håfström 2009. Akryl på pannå, 80 x 79 cm. PROVENIENS Galleri Brandström, Stockholm UTSTÄLLD Jan Håfström, Mörkrets hjärta, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2009 I början av 1960-talet inledde Jan Håfström sin konstnärliga bana med att låna motiv från serier i pop-ko...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Toteninsel (Skulls)
      May. 03, 2010

      D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Toteninsel (Skulls)

      Est: kr100,000 - kr125,000

      D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Toteninsel (Skulls) Triptyk, samramade. Samtliga signerade och daterad på baksidan Jan Håfström -07. Akryl på pannå, vardera 40 x 38 cm. PROVENIENS: Gallery Niklas Belenius, Stockholm Under Venedigbiennalen 2007 ockuperade och annekterade Kungariket Elgaland-Vargaland Isola di San Michele - dödens ö - en berömd...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerad och
      May. 03, 2010

      D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerad och

      Est: kr15,000 - kr20,000

      D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1990. Bemålat objekt/träkonstruktion, 103 x 70 x 12 cm. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm Moderna Kvalitén, Stockholms Auktionsverk, våren 2008

      Stockholms Auktionsverket
    • D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Spalato Signerad och
      May. 03, 2010

      D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Spalato Signerad och

      Est: kr50,000 - kr60,000

      D - JAN HÅFSTRÖM född 1937 Spalato Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1986-87. Blandteknik på trä, 165,5 x 59,5 cm. PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund UTSTÄLLD: Moderna Museet, Stockholm 1994-95, katalognr 190 LITTERATUR: Douglas Feuk: Måla sitt liv - En essä om Jan Håfströms konst, Malmö 1989, avbildad i interiör s...

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Urkund Signerad och daterad
      Oct. 27, 2009

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Urkund Signerad och daterad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Urkund Signerad och daterad Jan Håfström 1979. Blandteknik på papp, 45 x 60 cm. PROVENIENS: Galerie du Nord, Borås

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Diptyk Signerad och daterad
      Oct. 27, 2009

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Diptyk Signerad och daterad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Diptyk Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1979-80. Blandteknik på pannå fäst på träskiva, 81 x 118 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Spalato Signerad och
      Oct. 27, 2009

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Spalato Signerad och

      Est: kr75,000 - kr100,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Spalato Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1986-87. Blandteknik på trä, 165,5 x 59,5 cm. PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund UTSTÄLLD: Moderna Museet, Stockholm 1994-95, katalognr 190 LITTERATUR: Douglas Feuk: Måla sitt liv En essä om Jan Håfströms konst, Malmö 1989, avbildad i interiör s...

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Femte stationen Signerad
      Oct. 27, 2009

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Femte stationen Signerad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Femte stationen Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1989. Objekt, olja på träkonstruktion, 116 x 86 x 12 cm. UTSTÄLLD Galleri Lars Bohman, Stockholm 1989 Irish Museum of Modern Art, Dublin 1992 Moderna Museet, Stockholm 1994-95 LITTERATUR Moderna Museet, Jan Håfström, katalognr 215

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Målningens vetande Signerad
      Oct. 27, 2009

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Målningens vetande Signerad

      Est: kr30,000 - kr40,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Målningens vetande Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1992. Blandteknik på duk, 156 x 215 cm. PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Pompeji Signerad och
      Apr. 29, 2009

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Pompeji Signerad och

      Est: kr50,000 - kr60,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Pompeji Signerad och daterad på baksidan Håfström 1977. Olja på duk, 125 x 290 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Dike Signerad Jan Håfström.
      Apr. 29, 2009

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Dike Signerad Jan Håfström.

      Est: kr15,000 - kr20,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Dike Signerad Jan Håfström. Bemålat trä, 30,5 x 97,5 x 48 cm. UTSTÄLLD: Biennalen, Venedig 1980 LITTERATUR: Martin Sundberg: Tillvaratagna effekter - om Jan Håfströms konstnärskap och konstnärsroll, Stockholm 2005, text sidan 137ff, jämför bilder sidan 138f

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerade och
      Apr. 29, 2009

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerade och

      Est: kr25,000 - kr30,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerade och numrerade på baksidan Jan Håfström VII respektive VIII. Blandteknik på duk/assemblage, monterade i metallram, vardera 45 x 39,5 cm. Utförda 1988-89 UTSTÄLLD: Jan Håfström, Moderna Museet, Stockholm 1994-95, katalognr 209

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerad och
      Apr. 29, 2009

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerad och

      Est: kr40,000 - kr50,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1989. Blandteknik på träkonstruktion, 87,5 x 77,5 x 8 cm. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 29, 2009

      Est: kr30,000 - kr40,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1990. Bemålat objekt/träkonstruktion, 103 x 70 x 12 cm. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 29, 2009

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 The Abyss/Avgrunden
      Apr. 29, 2009

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 The Abyss/Avgrunden

      Est: kr50,000 - kr60,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 The Abyss/Avgrunden Signerad Jan Håfström samt signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1984-85. Blandteknik på duk, 193 x 205 cm. PROVENIENS: Galleri Bo Sverdén, Växjö UTSTÄLLD: Moderna Museet, Stockholm 1994-95, katalognr 171 LITTERATUR: Steven Henry Madoff, Modern Melancholia Jan Håfström

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM Sweden, born 1937 Tales Signed, dated
      Mar. 11, 2009

      JAN HÅFSTRÖM Sweden, born 1937 Tales Signed, dated

      Est: kr10,000 - kr12,000

      JAN HÅFSTRÖM Sweden, born 1937 Tales Signed, dated and titled verso Jan Håfström 1978. Mixed media on wood, 45,5 x 24,5 x 6 cm. PROVENANCE Galerie Nordenhake, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Objekt, olja på
      Oct. 31, 2008

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Objekt, olja på

      Est: kr30,000 - kr40,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Objekt, olja på träkonstruktion, 116 x 85 x 12 cm. Utförd 1989 PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr12,000 - kr15,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 1991. Blandteknik, 22 x 85 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr80,000 - kr100,000

      JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel Signerad och daterad Jan Håfström 1973. Olja på duk, 194 x 200 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HaFSTROM fodd 1937 Utan titel Signerade och
      Nov. 02, 2007

      JAN HaFSTROM fodd 1937 Utan titel Signerade och

      Est: kr30,000 - kr35,000

      JAN HaFSTROM fodd 1937 Utan titel Signerade och numrerade a tergo Jan HafstROM VII respektive VIII. Blandteknik pa duk/assemblage, monterade i metallram, vardera 45 x 39,5 cm. Utforda 1988-89 UTSToLLD: Jan HafstROM, Moderna Museet, Stockholm 1994-95, katalognr 209

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HaFSTROM fodd 1937 Utan titel Signerad och
      Nov. 02, 2007

      JAN HaFSTROM fodd 1937 Utan titel Signerad och

      Est: kr100,000 - kr150,000

      JAN HaFSTROM fodd 1937 Utan titel Signerad och daterad Jan HafstROM 1973. Olja pa duk, 194 x 200 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Nov. 02, 2007

      Est: kr15,000 - kr20,000

      JAN HaFSTROM fodd 1937 Utan titel Signerad och daterad Jan HafstROM 1977. Olja pa duk uppfodrad pa trokonstruktion, 26 x 55 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JAN HaFSTROM fodd 1937 Utan titel Bemalat objekt,
      Nov. 02, 2007

      JAN HaFSTROM fodd 1937 Utan titel Bemalat objekt,

      Est: kr40,000 - kr50,000

      JAN HaFSTROM fodd 1937 Utan titel Bemalat objekt, olja pa duk/trokonstruktion, 115,5 x 85,5 x 12 cm. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket