Hjalmar Grahn Sold at Auction Prices

Figure painter, Painter, Landscape painter, Still life painter

  • HJALMAR GRAHN 1882-1949 segelsällskapets båthamn
    Apr. 24, 2008

    HJALMAR GRAHN 1882-1949 segelsällskapets båthamn

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HJALMAR GRAHN 1882-1949 segelsällskapets båthamn motiv från Biskopsudden, Djurgården signerad Hj Grahn. Olja på duk fäst på pannå, 49,5 x 64,5 cm. utförd 1930 pROVENIENS: Tidigare i banktjänsteman Erik Hellströms samling, Stockholm uTSTÄLLD: Samlarnas utställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1937 svenska Konstutställning...

    Stockholms Auktionsverket