Axel Fridell Sold at Auction Prices

b. 1894 - d. 1935

      • Fridell, Axel (1894-1935). Gammelt Hus i Amsterdam.
        Nov. 21, 2024

        Fridell, Axel (1894-1935). Gammelt Hus i Amsterdam.

        Est: €200 - €300

        Fridell, Axel (1894-1935). Gammelt Hus i Amsterdam. Drypoint, 30,5x20 cm., signed in pencil. - Sl. yellowed. = Asplund 311, third state (of ?). SEE ILLUSTRATION PLATE XVIII.

        Bubb > Kuyper: Auctioneers of Books, Fine Arts & Manuscripts
      • Fridell, Johan Axel: Selbstporträt mit Radiernadel
        Jun. 05, 2020

        Fridell, Johan Axel: Selbstporträt mit Radiernadel

        Est: €300 - €400

        Selbstporträt mit Radiernadel Radierung mit Kaltnadel auf Van Gelder Zonen-Bütten. 1928. 19,5 x 15 cm (43,5 x 33,7 cm). Vorliegendes Selbstporträt des schwedischen Künstlers Axel Fridell entstand während seines zweiten Aufenthalts in London von 1928 bis 29. Zur gleichen Zeit fand in der "Galerie Moderne" in Stockholm eine Ausstellung des Schwedischen Radiervereins statt, mit Fridell als Hauptvertreter. Sein Erfolg manifestiert sich in dem souveränen Umgang mit der Kaltnadel, womit er sich auf die großen Vorbilder Rembrandt und Whistler bezieht. Prachtvoller, herrlich gratiger Druck mit breitem, oben mit dem vollen Rand. - Wir bitten darum, Zustandsberichte zu den Losen zu erfragen, da der Erhaltungszustand nur in Ausnahmefällen im Katalog angegeben ist. - Please ask for condition reports for individual lots, as the condition is usually not mentioned in the catalogue.

      • Axel Fridell, "Mr. Simmons"
        Jun. 07, 2018

        Axel Fridell, "Mr. Simmons"

        Est: kr60,000 - kr70,000

        Drypoint (V state of V), 1933, signed in pencil and with a dedication from the artist: "Till Reinhold från AF April 1934" . P. 26,8 x 23,9 cm. S. 45,3 x 32,6 cm.

        Bukowskis
      • Axel Fridell, ”Två herrar vid stranden betraktar ekorre i träd” (Two men by the beach watching a squirrel in a tree)
        Jun. 07, 2018

        Axel Fridell, ”Två herrar vid stranden betraktar ekorre i träd” (Two men by the beach watching a squirrel in a tree)

        Est: kr10,000 - kr12,000

        Signed AFridell. Probably executed in 1926. Pen and brush in black with grey and brown wash 24.5 x 31.5 cm.

        Bukowskis
      • Axel Fridell, ”Uti världen” (”Fyra vandrande män, en sittande man med hund”) [Out into the world]
        Jun. 07, 2018

        Axel Fridell, ”Uti världen” (”Fyra vandrande män, en sittande man med hund”) [Out into the world]

        Est: kr10,000 - kr12,000

        Signed AFridell. Probably executed in 1926. Pen and brush in black with grey and brown wash 25 x 34.5 cm.

        Bukowskis
      • FRIDELL, AXEL.
        Jun. 11, 2016

        FRIDELL, AXEL.

        Est: - kr1,000

        FRIDELL, AXEL. Axel Fridell. Ett konstn?rsliv av Karl Asplund. Bibliofil utg?va med originaletsning.John Kroon, Malm?, 1937. Stor 4:o i ett r?tt halvmarok?ngband med f?rgylld ryggtext och marmorerade p?rmar. Omslagen medbundna. Nr. 178 av 500 ex. med sj?lvportr?ttet av Axel Fridell fr?n 1928 som originaletsning, Signerad i pl?ten. 125 sid. + 100 planscher. Verkkatalog ?ver Axel Fridells grafiska produktion.

        Crafoord Auktioner
      • Axel Fridell etching
        Feb. 20, 2016

        Axel Fridell etching

        Est: $150 - $250

        Axel Fridell (Swedish 1894-1935)- Portrait of Niles Enberg- etching, signed in pencil, heavily toned, along with staining in margins. 7 x 5''

        Rachel Davis Fine Arts
      • Axel Fridell
        Aug. 27, 2013

        Axel Fridell

        Est: kr1,000 - kr1,500

        Axel Fridell 1894-1935. "Överintendenten Axel Lagrelius II". Signerad i plåten A.Fridell samt i blyerts Axel Fridell. Torrnål, 29,3 x 19,6.

        Auktionskammare Uppsala
      • Axel Fridell 1894-1935 "Tre män framför kakelugn
        May. 28, 2013

        Axel Fridell 1894-1935 "Tre män framför kakelugn

        Est: kr10,000 - kr12,000

        Axel Fridell 1894-1935 "Tre män framför kakelugn (gamla minnen)" [Old memories]. Signed A. Fridell. Probably executed in 1922. Watercolour, pen and wash 18 x 26.5 cm.

        Bukowskis
      • Axel Fridell 1894-1935 "Glädjeflickor IV"
        May. 28, 2013

        Axel Fridell 1894-1935 "Glädjeflickor IV"

        Est: kr10,000 - kr12,000

        Axel Fridell 1894-1935 "Glädjeflickor IV" (Prostitutes). Signed A. Fridell. Probably executed in 1929. Pen and wash 24 x 18 cm

        Bukowskis
      • Axel Fridell 1894-1935 "Natanael Cassén". Signed
        May. 28, 2013

        Axel Fridell 1894-1935 "Natanael Cassén". Signed

        Est: kr40,000 - kr50,000

        Axel Fridell 1894-1935 "Natanael Cassén". Signed A. Fridell and dated Sthlm 1917. Canvas 61.5 x 46.5 cm.

        Bukowskis
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Blandteknik
        May. 11, 2013

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Blandteknik

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Blandteknik "Handelsresanden och uppasserskan" Signerad A Fridell 19.8 x 24.7 cm Ej examinerad ur ram Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad

        Skanes Action House
      • Axel Fridell 1894-1935. Nakenstudie respektive Man
        Apr. 09, 2013

        Axel Fridell 1894-1935. Nakenstudie respektive Man

        Est: kr1,000 - kr1,500

        Axel Fridell 1894-1935. Nakenstudie respektive Man i stol. Signerade och daterade Ax. Fridell 11, -13. Blandteknik, 13 x 9 respekrive 14 x 10 (dagermått).

        Auktionskammare Uppsala
      • Axel Fridell 1894-1935. "Gustav V". Signerad samt
        Jan. 29, 2013

        Axel Fridell 1894-1935. "Gustav V". Signerad samt

        Est: kr800 - kr1,000

        Axel Fridell 1894-1935. "Gustav V". Signerad samt i plåten signerad och daterad A Fridell Soliden 1932 samt "Gustaf V 75 år" ètat II. Torrnål, 30 x 19.

        Auktionskammare Uppsala
      • Axel Fridell, Dödens ängel AXEL FRIDELL 1894-1935
        Dec. 05, 2012

        Axel Fridell, Dödens ängel AXEL FRIDELL 1894-1935

        Est: kr5,000 - kr6,000

        Axel Fridell, Dödens ängel AXEL FRIDELL 1894-1935 Dödens ängel Blyerts och tuschlavering på papper, 21 x 16 cm. PROVENIENS: Direktör Dani Liebenfeld, Norrköping LITTERATUR: Karl Haskel: Axel Fridell, bilder ...

        Stockholms Auktionsverket
      • Axel Fridell, Färjestället AXEL FRIDELL 1894-1935
        Dec. 05, 2012

        Axel Fridell, Färjestället AXEL FRIDELL 1894-1935

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Axel Fridell, Färjestället AXEL FRIDELL 1894-1935 Färjestället Signerad Axel Fridell. Blyerts och tuschlavering på papper, 20 x 50,5 cm. Troligtvis utförd 1926 PROVENIENS: Direktör Dani Liebenfeld, Norrköping ...

        Stockholms Auktionsverket
      • Axel Fridell 1894-1935. Porträttstudie. Signerad
        Oct. 09, 2012

        Axel Fridell 1894-1935. Porträttstudie. Signerad

        Est: kr800 - kr1,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Axel Fridell 1894-1935. Nakenstudie. Signerad A.
        Oct. 09, 2012

        Axel Fridell 1894-1935. Nakenstudie. Signerad A.

        Est: kr1,200 - kr1,500

        Auktionskammare Uppsala
      • Axel Fridell, Bergsund AXEL FRIDELL 1894-1935
        Sep. 19, 2012

        Axel Fridell, Bergsund AXEL FRIDELL 1894-1935

        Est: kr4,000 - kr5,000

        Axel Fridell, Bergsund AXEL FRIDELL 1894-1935 Bergsund Torrnål, Stockholm 1933, signerad Axel Fridell, II/II état. I. 30,3 x 20,2 cm LITTERATUR: Asplund 310, Haskel 356

        Stockholms Auktionsverket
      • [ PRINTS ]
        Jun. 16, 2011

        [ PRINTS ]

        Est: kr2,000 - kr3,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Tiggaren Torrnål, London 1933, signerad i blyerts Axel Fridell, påskrift "50 exemplar". I. 10 x 7,6 cm S. 27,5 x 22 cm Oramad. LITTERATUR: Asplund 326, Haskel 363 IV/V état

        Stockholms Auktionsverket
      • [ PRINTS ]
        Jun. 16, 2011

        [ PRINTS ]

        Est: kr2,000 - kr3,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Stort hår (Flickhuvud, Vera von Zeipel) Torrnål, Stockholm 1932, signerad i blyerts Axel Fridell. I. 25,1 x 17,5 cm S. 44 x 28 cm Oramad. LITTERATUR: Asplund 293, Haskel 341, II/II état

        Stockholms Auktionsverket
      • [ PRINTS ]
        Jun. 16, 2011

        [ PRINTS ]

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Gammalt hus i Amsterdam II Torrnål, Amsterdam-Stockholm 1930-32, signerad i blyerts Axel Fridell. I. 30,2 x 19,7 cm S. 49 x 32 cm Oramad. LITTERATUR: Asplund 311, Haskel 311, II/IV état

        Stockholms Auktionsverket
      • [ PRINTS ]
        Jun. 16, 2011

        [ PRINTS ]

        Est: kr2,000 - kr3,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Farmen (Old Farm Houses, Sussex) Torrnål, Sussex 1929, signerad med blyerts Axel Fridell. I. 9,7 x 24,5 cm S. 17,5 x 31 cm Oramad. LITTERATUR: Asplund 252, Haskel 280, III/III état

        Stockholms Auktionsverket
      • [ PRINTS ]
        Jun. 16, 2011

        [ PRINTS ]

        Est: kr2,000 - kr3,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Ingrid syr Torrnål, London 1928-29, signerad i blyerts A. Fridell. I. 12,5 x 10 cm S. 22,5 x 17 cm Oramad. LITTERATUR: Asplund 241, Haskel 276, IV/V état

        Stockholms Auktionsverket
      • [ PRINTS ]
        Jun. 16, 2011

        [ PRINTS ]

        Est: kr4,000 - kr5,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Modellen Lorna Torrnål, Stockholm-London 1928-29, signerad i blyerts Axel Fridell, "I state 35". I. 30 x 18 cm S. 41,5 x 26,5 cm Oramad. LITTERATUR: Asplund 238, Haskel 274, III/III état.

        Stockholms Auktionsverket
      • [ PRINTS ]
        Jun. 16, 2011

        [ PRINTS ]

        Est: kr4,000 - kr5,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Systrarna (Ingrid och Brita) Torrnål, Zürich 1928, signerad i blyerts A. Fridell, med påskrift "I state 26". I. 33,1 x 18 cm S. 45 x 34,5 cm Oramad. LITTERATUR: Asplund 230, Haskel 271, II/III état

        Stockholms Auktionsverket
      • [ PRINTS ]
        Jun. 16, 2011

        [ PRINTS ]

        Est: kr2,000 - kr3,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Överintendent Axel Lagrelius II Torrnål, Stockholm 1930-31, signerad i blyerts Axel Fridell, påskrift "I state 16". I. 29,3 x 19,4 cm S. 50 x 32,5 cm Oramad. Ett blad från samma plåt (I état) med kvarlåtenskapsstämpel Axel Fridell medföljer. PROVENIENS: Auktionsnummer 60-67: Överintendent Axel Lagrelius, ...

        Stockholms Auktionsverket
      • FRIDELL, Axel (1894-1935), 2 st: Konstnären Alfred
        Mar. 21, 2011

        FRIDELL, Axel (1894-1935), 2 st: Konstnären Alfred

        Est: - kr2,000

        FRIDELL, Axel (1894-1935), 2 st: Konstnären Alfred Hedlund III, signerad Axel Fridell -15 samt Gustav V med dedikation: "Till Ingrid af Axel", Litteratur: Haskel 28, 336

        Stockholms Auktionsverket
      • FRIDELL, Axel (1894-1935): "Gatumusikant",
        Mar. 21, 2011

        FRIDELL, Axel (1894-1935): "Gatumusikant",

        Est: - kr1,500

        FRIDELL, Axel (1894-1935): "Gatumusikant", torrnål, 23x16

        Stockholms Auktionsverket
      • Axel Fridell 1894-1935. "Flickprofil (Eivor,
        Jan. 31, 2011

        Axel Fridell 1894-1935. "Flickprofil (Eivor,

        Est: kr800 - kr1,000

        Auktionskammare Uppsala
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Sittande naken flicka
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Sittande naken flicka

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Sittande naken flicka Torrnål, London 1928-29, signerad Axel Fridell, II/II état med plåtsignatur, tryckt med inlägg av japanpapper, med Fridells påskrift "I state 30". I. 18 x 15,9 cm LITTERATUR: Asplund 237, Haskel 275

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Självporträtt i sportmössa
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Självporträtt i sportmössa

        Est: kr6,000 - kr8,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Självporträtt i sportmössa Torrnål, London-Stockholm 1927, signerad Axel Fridell med dedikation "Till bror med tack för Linköpingsdagar". I. 24,7 x 19,8 cm LITTERATUR: Asplund 222, Haskel 258

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Liggande tidningsläsare
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Liggande tidningsläsare

        Est: kr5,000 - kr6,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Liggande tidningsläsare (Mr. Foss) Torrnål, London-Stockholm 1929-31, signerad Axel Fridell, IV/VII état. I. 24,9 x 19,9 cm LITTERATUR: Asplund 284, Haskel 295

        Stockholms Auktionsverket
        Dec. 17, 2010

        Est: kr5,000 - kr6,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Självporträtt i sportmössa II Torrnål, London 1933, signerad Axel Fridell, plåtsignatur AFridell London 1933. I. 15 x 12,6 cm LITTERATUR: Asplund 302, Haskel 359

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Quai des Orfèvres Torrnål,
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Quai des Orfèvres Torrnål,

        Est: kr4,000 - kr5,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Quai des Orfèvres Torrnål, Paris 1930, signerad med blyerts Axel Fridell, plåtsignatur AF 1930. I. 24,1 x 20,2 cm LITTERATUR: Asplund 262, Haskel 299, IV/IV état

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Greenwich Park Torrnål,
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Greenwich Park Torrnål,

        Est: kr4,000 - kr5,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Greenwich Park Torrnål, London 1929, signerad med blyerts Axel Fridell. I. 18 x 30,3 cm LITTERATUR: Asplund 253, Haskel 284, V/V état

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Farmen (Old Farm Houses,
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Farmen (Old Farm Houses,

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Farmen (Old Farm Houses, Sussex) Torrnål, Sussex 1929, signerad med blyerts Axel Fridell. I. 9,7 x 24,5 cm LITTERATUR: Asplund 252, Haskel 280, III/III état

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Modellen Lorna Torrnål
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Modellen Lorna Torrnål

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Modellen Lorna Torrnål tryckt i rött, Stockholm-London 1928-29, signerad med blyerts Axel Fridell, plåtsignatur A.Fridell. I. 30 x 18 cm LITTERATUR: Asplund 238, Haskel 274, III/III état

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Gustav Adolfs torg Torrnål,
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Gustav Adolfs torg Torrnål,

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Gustav Adolfs torg Torrnål, London 1927, signerad i blyerts A. Fridell. I. 16 x 34 cm LITTERATUR: Asplund 298, Haskel 272, IV/IV état

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Zandstraat Rotterdam
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Zandstraat Rotterdam

        Est: kr4,000 - kr5,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Zandstraat Rotterdam Torrnål, Rotterdam 1930, signerad med blyerts Axel Fridell, plåtsignatur A. Fridell. I. 23,9 x 29,8 cm LITTERATUR: Asplund 264, Haskel 309, II état

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Chelsea Wharf Torrnål,
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Chelsea Wharf Torrnål,

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Chelsea Wharf Torrnål, London 1927, signerad med blyerts Axel Fridell, Fridells påskrift I 9/16. I. 6,5 x 23,8 cm LITTERATUR: Asplund 221, Haskel 255, IV/IV état

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Warehouses Thames Torrnål,
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Warehouses Thames Torrnål,

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Warehouses Thames Torrnål, London 1927, signerad med blyerts Axel Fridell, plåtsignatur A. Fridell London. I. 12,4 x 24,6 cm LITTERATUR: Asplund 211, Haskel 248, I/III état

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Kensington Gardens Torrnål,
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Kensington Gardens Torrnål,

        Est: kr2,000 - kr3,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Kensington Gardens Torrnål, London 1926-27, signerad med blyerts Axel Fridell, plåtsignatur A. Fridell. I. 9,7 x 17,3 cm LITTERATUR: Asplund 217, Haskel 244, IV/IV état

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Stadshuset i Stockholm I
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Stadshuset i Stockholm I

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Stadshuset i Stockholm I Etsning, Stockholm 1925, signerad med blyerts Axel Fridell, påskrift II état 17/75. I. 17,5 x 22,7 cm PROVENIENS: Auktionsnummer 64-74, privat samling, Falun LITTERATUR: Asplund 194, Haskel 222, variant III état

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Krogen II London 1932-33,
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Krogen II London 1932-33,

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Krogen II London 1932-33, signerad Axel Fridell, II/III état. I. 15,5 x 17,7 cm S. 24,5 x 32 cm LITTERATUR: Asplund 287-288, Haskel 345

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Monnikendam III Torrnål,
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Monnikendam III Torrnål,

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Monnikendam III Torrnål, Monnikendam - Stockholm 1930-33, signerad Axel Fridell, II/II état. I. 37,8 x 25,2 cm S. 48,5 x 32 cm LITTERATUR: Asplund 268, Haskel 315

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Themsen vid Waterloo Bridge
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Themsen vid Waterloo Bridge

        Est: kr3,000 - kr4,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Themsen vid Waterloo Bridge Torrnål, London 1926, signerad Axel Fridell, II/II état. I. 9,8 x 22,4 cm S. 19 x 33 cm LITTERATUR: Asplund 209, Haskel 240

        Stockholms Auktionsverket
      • AXEL FRIDELL 1894-1935 Självporträtt i lampljus
        Dec. 17, 2010

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Självporträtt i lampljus

        Est: kr4,000 - kr5,000

        AXEL FRIDELL 1894-1935 Självporträtt i lampljus Torrnål, London 1926, signerad A. Fridell, med påskrift III state 2/2, (troligen état III/VI). I. 18,1 x 15,8 cm S. 24,5 x 20,8 cm LITTERATUR: Asplund 206, Haskel 237 Något gulnad.

        Stockholms Auktionsverket