Arvid Fougstedt Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

  • Arvid Fougstedt 1888-1949. Tillskriven. Par till
    Jan. 29, 2013

    Arvid Fougstedt 1888-1949. Tillskriven. Par till

    Est: kr500 - kr800

    Arvid Fougstedt 1888-1949. Tillskriven. Par till häst. Daterad Paris Aug 1914. Akvarell och blyerts, 31 x 24 (dagermått).

    Auktionskammare Uppsala
    Oct. 09, 2012

    Est: kr1,500 - kr2,000

    Auktionskammare Uppsala
  • D - ARVID FOUGSTEDT 1888-1949 Erik i dörren
    Apr. 13, 2011

    D - ARVID FOUGSTEDT 1888-1949 Erik i dörren

    Est: kr200,000 - kr300,000

    D - ARVID FOUGSTEDT 1888-1949 Erik i dörren Signerad och daterad Arvid Fougstedt 1926. Olja på duk, 116 x 86 cm. En variant av motivet, Inne och ute, tillhör Kunshalle i Hamburg UTSTÄLLD Riksförbundet för bildande konst, utställning 129, katalognr 2 Från Innerstaden, Stockholms Stadsmuseum, Stockholm 1968, katalognr 6 LITTERA...

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ARVID FOUGSTEDT 1888-1949 Utanför Jakobs kyrka
    May. 06, 2010

    D - ARVID FOUGSTEDT 1888-1949 Utanför Jakobs kyrka

    Est: kr6,000 - kr8,000

    D - ARVID FOUGSTEDT 1888-1949 Utanför Jakobs kyrka - Stockholm Signerad och daterad Arvid Fougstedt 23.9.1942. Akvarell på papper, 24 x 36 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ARVID FOUGSTEDT Sweden 1888-1949 På ölstugan
    Mar. 17, 2010

    ARVID FOUGSTEDT Sweden 1888-1949 På ölstugan

    Est: kr3,000 - kr4,000

    ARVID FOUGSTEDT Sweden 1888-1949 På ölstugan Pencil and watercolour, 42 x 27 cm. Executed 1937 EXHIBITED Arvid Fougstedt, Riksutställningar, 1347, catalogue no 50

    Stockholms Auktionsverket
  • ARVID FOUGSTEDT Sweden 1888-1949 La danse - after
    Mar. 17, 2010

    ARVID FOUGSTEDT Sweden 1888-1949 La danse - after

    Est: kr2,000 - kr3,000

    ARVID FOUGSTEDT Sweden 1888-1949 La danse - after Matisse Signed verso Arvid Fougstedt. Gouache, 26 x 35 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ARVID FOUGSTEDT 1888-1949 gitarrspelaren signerad
    Apr. 24, 2008

    ARVID FOUGSTEDT 1888-1949 gitarrspelaren signerad

    Est: kr8,000 - kr10,000

    ARVID FOUGSTEDT 1888-1949 gitarrspelaren signerad och daterad Arvid Fougstedt 1940. Olja på pannå, 38 x 46 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Arvid Fougstedt 1888-1949. Picknick i det gröna.
    Feb. 25, 2008

    Arvid Fougstedt 1888-1949. Picknick i det gröna.

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Arvid Fougstedt 1888-1949. Picknick i det gröna. Signerad Arvid Fougstedt. Blandteknik, 22 x 19.

    Auktionskammare Uppsala
  • Arvid Fougstedt 1888-1949. Picknick i det grona.
    Jan. 28, 2008

    Arvid Fougstedt 1888-1949. Picknick i det grona.

    Est: kr5,000 - kr6,000

    Arvid Fougstedt 1888-1949. Picknick i det grona. Signerad Arvid Fougstedt. Blandteknik, 22 x 19.

    Auktionskammare Uppsala
  • Arvid Fougstedt 1889-1949 Man with Egyptian
    Oct. 16, 2007

    Arvid Fougstedt 1889-1949 Man with Egyptian

    Est: - €9,412

    Arvid Fougstedt 1889-1949 Man with Egyptian Sculpture, 1932 93×83 cm oil on canvas signed bottom right: Arvid Fougstedt 1932 Arvid Fougstedt svéd fest?, Stockholmban és Párizsban tanult. A Neue Schlichkeit követ?je

    Kieselbach