Victor Forssell Sold at Auction Prices

Painter, Photographer

  • Victor Forssell, Kvinna på stig VICTOR FORSSELL
    Dec. 05, 2012

    Victor Forssell, Kvinna på stig VICTOR FORSSELL

    Est: kr15,000 - kr20,000

    Stockholms Auktionsverket
  • VICTOR FORSSELL, 1846-1931, Djurgården -
    Dec. 07, 2011

    VICTOR FORSSELL, 1846-1931, Djurgården -

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Stockholms Auktionsverket
  • Victor Forssell, olja, vinterlandskap, 32X43 cm.
    Sep. 10, 2011

    Victor Forssell, olja, vinterlandskap, 32X43 cm.

    Victor Forssell, olja, vinterlandskap, 32X43 cm. Utställd: SAK Minnesutställning i Konstnärshuset Stockholm sept 1950.

    Crafoord Auktioner
  • Victor Forssell 1846-1931. Vinterlandskap.
    Aug. 29, 2011

    Victor Forssell 1846-1931. Vinterlandskap.

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Auktionskammare Uppsala
  • FORSSELL, VICTOR, 1846-1931 Vinterskog -
    May. 07, 2011

    FORSSELL, VICTOR, 1846-1931 Vinterskog -

    Est: - kr10,000

    FORSSELL, VICTOR, 1846-1931 Vinterskog - solnedgång. Signerad. Duk, 30x44. Förgylld och guldbronserad originalram. Utställd: SAK Minnesutställning i Konstnärshuset Stockholm sept 1950.

    Crafoord Auktioner
  • Victor Forssell 1846-1931. "Kor på hemväg".
    Jan. 31, 2011

    Victor Forssell 1846-1931. "Kor på hemväg".

    Est: kr4,000 - kr6,000

    Auktionskammare Uppsala
  • VICTOR FORSSELL 1846-1931 Män med kreatur på byväg
    Dec. 08, 2010

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Män med kreatur på byväg

    Est: kr25,000 - kr30,000

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Män med kreatur på byväg Signerad och daterad Victor Forssell -09. Olja på pannå, 50 x 40 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • VICTOR FORSSELL 1846-1931 Fjällmotiv Olja på
    Jun. 03, 2010

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Fjällmotiv Olja på

    Est: kr8,000 - kr10,000

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Fjällmotiv Olja på pannå, 16 x 21,5 cm. UTSTÄLLD: Minnesutställning, Holländsk Konst Aktiebolag, 1941 Minnesutställning, SAK, Konstnärshuset, Stockholm 1950

    Stockholms Auktionsverket
  • VICTOR FORSSELL 1846-1931 Motiv från Stockholms
    Jun. 03, 2010

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Motiv från Stockholms

    Est: kr8,000 - kr10,000

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Motiv från Stockholms omgivningar Signerad V. Forssell. Olja på duk fäst på pannå, 17 x 32,5 cm.PROVENIENS: Fru Aughild Skäfve Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • VICTOR FORSSELL 1846-1931 Kvastmakarbacken,
    Jun. 03, 2010

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Kvastmakarbacken,

    Est: kr15,000 - kr20,000

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Kvastmakarbacken, Stockholm Signerad Victor Forssell. Olja på pannå, 18 x 20 cm. UTSTÄLLD: Minnesutställning, Holländsk Konst Aktiebolag, 1941 Minnesutställning, SAK, Konstnärshuset, Stockholm 1950

    Stockholms Auktionsverket
  • VICTOR FORSSELL, Sickla Park
    Jun. 01, 2010

    VICTOR FORSSELL, Sickla Park

    Est: kr5,000 - kr7,000

    VICTOR FORSSELL, Sickla Park

    Bukowskis
  • VICTOR FORSSELL 1846-1931 Kustvy med fiskare
    May. 29, 2008

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Kustvy med fiskare

    Est: kr25,000 - kr30,000

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Kustvy med fiskare Signerad och daterad Victor Forssell -85. Olja på duk, 74 x 123 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • VICTOR FORSSELL 1846-1931 Flanrer pa Djurgarden
    Nov. 29, 2007

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Flanrer pa Djurgarden

    Est: kr35,000 - kr40,000

    VICTOR FORSSELL 1846-1931 Flanrer pa Djurgarden Signerad Victor Forssell. Olja pa panna, 22 x 23 cm.

    Stockholms Auktionsverket