Carl Johan Fahlcrantz Sold at Auction Prices

Painter, b. 1774 - d. 1861

    • Carl Johann Fahlcrantz, 1774 Stora Tuna near Falun-1861
      Feb. 24, 2024

      Carl Johann Fahlcrantz, 1774 Stora Tuna near Falun-1861

      Est: €550 - €1,100

      Carl Johann Fahlcrantz, 1774 Stora Tuna near Falun-1861 Stockholm, well-known Swedish romantic, member of the Danish and Swedish Academy, professor from 1815, works in numerous museums, here: Evening mood over Läckö Castle, oil/canvas, signed in the sail of the boat and dated 1835(?), rest., double, approx. 27x38cm, frame approx. 49x60cm ; See Lit. Upmark 1893, No. 60; Wilken 2006, p. 147 . German Description: Carl Johann Fahlcrantz, 1774 Stora Tuna bei Falun-1861 Stockholm, bekannter schwedischer Romantiker, Mitglied der dänischen und schwedischen Akademie, ab 1815 Professor, Werke in zahlreichen Museen, hier: Abendstimmung über Schloß Läckö, Öl/Lwd, im Segel des Bootes signiert und dat. 1835(?),rest., doubl., ca. 27x38cm, Rahmen ca. 49x60cm; Vgl. Lit. Upmark 1893, Nr. 60; Wilken 2006, S. 147

    • Carl Johan FAHLCRANTZ (1774-1861)
      Jul. 24, 2022

      Carl Johan FAHLCRANTZ (1774-1861)

      Est: €600 - €800

      Carl Johan FAHLCRANTZ (1774-1861) "Landscape with figural staffage" drawing - watercolor, 27 cm x 36 cm, signed at the lower right and dated, difficult to read, sheet with minor blemishes

      Auktionshaus Kloss
    • Carl Johan Fahlcrantz 1774-1861. Tillskriven.
      Jan. 29, 2013

      Carl Johan Fahlcrantz 1774-1861. Tillskriven.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Carl Johan Fahlcrantz 1774-1861. Tillskriven. Italiensk klostergård i månsken. Olja på pannå, 22 x 31.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Johan Fahlcrantz 1774-1861. Efter. Kalmar
      Aug. 27, 2012

      Carl Johan Fahlcrantz 1774-1861. Efter. Kalmar

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ, 1774-1861, Pastoralt
      Dec. 07, 2011

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ, 1774-1861, Pastoralt

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
      Aug. 29, 2011

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Utsikt över
      May. 25, 2011

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Utsikt över

      Est: kr15,000 - kr20,000

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Utsikt över Velamsunds herrgård Olja på duk, 35 x 49 cm. Förgylld originalram

      Stockholms Auktionsverket
    • FAHLCRANTZ, CARL, JOHAN, 1774-1861 Stegeborgs
      May. 07, 2011

      FAHLCRANTZ, CARL, JOHAN, 1774-1861 Stegeborgs

      Est: - kr5,000

      FAHLCRANTZ, CARL, JOHAN, 1774-1861 Stegeborgs slottsruin. Signerad och daterad 1838. Duk, 27x36. Förgylld och guldbronserad originalram.

      Crafoord Auktioner
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Pastoralt landskap
      Dec. 08, 2010

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Pastoralt landskap

      Est: kr12,000 - kr15,000

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Pastoralt landskap med figurer och kreatur Signerad och daterad Johan Fahlcrantz 1793. Akvarellerad pennteckning på papper, 44 x 83 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Solbelyst
      Dec. 08, 2010

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Solbelyst

      Est: kr15,000 - kr18,000

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Solbelyst fjordlandskap med kreatur Signerad och daterad C. Fahlcrantz 1840. Olja på duk, 28,5 x 42,5 cm. Förgylld originalram i empire

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Solna kyrka
      Dec. 08, 2010

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Solna kyrka

      Est: kr20,000 - kr25,000

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Solna kyrka Signerad och daterad C. Fahlcrantz 1843. Olja på duk fäst på pannå, 60 x 79 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Pastoralt
      Jun. 03, 2010

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Pastoralt

      Est: kr10,000 - kr12,000

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Pastoralt forslandskap med herde och hund Signerad och daterad C. Fahlcrantz 1821. Olja på duk, 40 x 50 cm.Förgylld originalram i empire

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Romantiskt
      Jun. 03, 2010

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Romantiskt

      Est: kr15,000 - kr20,000

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Romantiskt sjölandskap med figurer Signerad?/märkt på spännramen CJ Fahlcrantz. Olja på duk, 55,5 x 75 cm.Sale room notice Signerad?/märkt på spännramen CJ Fahlcrantz Signed?/marked on the strecher CJ Fahcrantz

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Bergslandskap med
      Jun. 03, 2010

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Bergslandskap med

      Est: kr25,000 - kr30,000

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Bergslandskap med ruiner och figurer Signerad och daterad C. J. Fahlcrantz 1809. Olja på duk, 71 x 60 cm.LITTERATUR: Emil Hultmark, Kungl. Akademien för de fria konsternas utställningar 1794-1887, Stockholm 1935, sannolikt katalognr 47b, sidan 85: Ett bergigt Landskap med Ruiner

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Romantiskt
      Nov. 26, 2009

      - CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Romantiskt

      Est: kr15,000 - kr20,000

      - CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Romantiskt insjölandskap - morgonljus Olja på duk, 61 x 80 cm. Förgylld originalram PROVENIENS: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861, tillskriven
      May. 28, 2009

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861, tillskriven

      Est: kr10,000 - kr12,000

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861, tillskriven Pastoralt landskap med kyrkobyggnad i fonden Olja på papper fäst på duk, 37,5 x 49,5 cm. Samtida bronserad och förgylld ram Ändring/Sale room notice Ej föreställande Uppsala domkyrka. Not picturing Uppsala domkyrka.

      Stockholms Auktionsverket
    • FAHLCRANTZ, CARL, JOHAN, 1774-1861 Andarums kyrka
      Apr. 25, 2009

      FAHLCRANTZ, CARL, JOHAN, 1774-1861 Andarums kyrka

      Est: - kr6,000

      FAHLCRANTZ, CARL, JOHAN, 1774-1861 Andarums kyrka i månljus. Signerad och otydligt daterad, möjligen 1836. Duk, 28x38. Förgylld och guldbronserad originalram.

      Crafoord Auktioner
    • FAHLCRANTZ, CARL, JOHAN, 1774-1861 Tillskriven.
      Apr. 25, 2009

      FAHLCRANTZ, CARL, JOHAN, 1774-1861 Tillskriven.

      Est: - kr4,000

      FAHLCRANTZ, CARL, JOHAN, 1774-1861 Tillskriven. Månsken över Örbyhus slott. Duk, 27x37. Förgylld och guldbronserad samtida ram.

      Crafoord Auktioner
    • Carl Johan Fahlcrantz Sverige 1774-1861.
      Dec. 02, 2008

      Carl Johan Fahlcrantz Sverige 1774-1861.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Carl Johan Fahlcrantz Sverige 1774-1861. Tillskriven. Landskap med ruiner och figurer, 1800-tal. Osignerad. Olja på duk, 55 x 74. Obetydliga retuscher och färgbortfall.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Johan Fahlcrantz 1774-1861. Dramatiskt
      Jun. 03, 2008

      Carl Johan Fahlcrantz 1774-1861. Dramatiskt

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Carl Johan Fahlcrantz 1774-1861. Dramatiskt landskap med träbro. Signerad C. Fahlcrantz. Olja på duk, 27,5 x 37. Obetydligt färgbortfall.

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Sognefjorden -
      Nov. 29, 2007

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Sognefjorden -

      Est: kr40,000 - kr60,000

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Sognefjorden - Framns och Balestrand Signerad och daterad C. Fahlcrantz 1830. Olja pa duk, 29 x 42 cm. Frgylld originalram PROVENIENS: Tidigare i fil dr Emil Hultmarks samling, Stockholm Upptagen i Svenska hem i ord och bilder 1936, nr VIII, sidan 186 och nr IX, sidan 202 LITTERATUR: C.D. Mosel...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Skördetid vid
      May. 31, 2007

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Skördetid vid

      CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Skördetid vid Solna kyrka Signerad och daterad C. Fahlcrantz 1855. Olja på duk, 28 x 38,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket