Carl Fagerberg Sold at Auction Prices

      • Fagerberg, Carl (1878 Schweden 1948)
        Jun. 20, 2024

        Fagerberg, Carl (1878 Schweden 1948)

        Est: €20 - €24

        Art Deco-Tischleuchte, einflammig. Dunkelbraun patinierte Bronze in Form eines Mädchenaktes auf Sockel, sign. Elektrik zu prüfen. Um 1930. H. 32 bzw. 58 cm.

        Mar. 21, 2024

        Est: €150 - €180

        Dec. 07, 2023

        Est: €240 - €280

      • Carl Vilhelm Fagerberg (Swedish 1878-1949
        Oct. 01, 2020

        Carl Vilhelm Fagerberg (Swedish 1878-1949

        Est: $50 - $300

        Bronze bas-relief. 2.9 x 4 inches.  Foundry: C.C. Sporrong & Co.

        Vallot Auctioneers
      • Carl Fagerberg 1878-1948 Hind with calf. (d)
        May. 28, 2013

        Carl Fagerberg 1878-1948 Hind with calf. (d)

        Est: kr4,000 - kr6,000

        Carl Fagerberg 1878-1948 Hind with calf. (d) Signed C. Fagerberg. Foundry mark Herman Bergman Fud. Bronze, dark patina, height 28 cm.

        Bukowskis
      • Carl Fagerberg 1878-1948. Flicka med duva.
        Mar. 05, 2013

        Carl Fagerberg 1878-1948. Flicka med duva.

        Est: kr5,000 - kr6,000

        Carl Fagerberg 1878-1948. Flicka med duva. Signerad C.Fagerberg. Märkt "STHLMs KONSTGJUT FUD". Patinerad brons, L 46, B 13, H 44.

        Auktionskammare Uppsala
      • Carl Fagerberg, Björnhona med unge CARL FAGERBERG
        Dec. 05, 2012

        Carl Fagerberg, Björnhona med unge CARL FAGERBERG

        Est: kr6,000 - kr8,000

        Carl Fagerberg, Björnhona med unge CARL FAGERBERG 1878-1948 Björnhona med unge fångad i björnsax Signerad C. Fagerberg. Brunpatinerad brons, höjd 27,5 cm. Gjutarmärkt Herm. Bergman fud.

        Stockholms Auktionsverket
      • Carl Fagerberg 1878-1948. Nedtagningen från
        Mar. 26, 2012

        Carl Fagerberg 1878-1948. Nedtagningen från

        Est: kr1,500 - kr2,000

        Auktionskammare Uppsala
      • CARL FAGERBERG 1878-1948 Diana och nymf Signerad
        Jun. 03, 2010

        CARL FAGERBERG 1878-1948 Diana och nymf Signerad

        Est: kr8,000 - kr10,000

        CARL FAGERBERG 1878-1948 Diana och nymf Signerad C. Fagerberg. Brunpatinerad brons, höjd inklusive träsockel 32cm. Gjutarmärkt Sthlms Konstgjuteri

        Stockholms Auktionsverket
      • CARL FAGERBERG 1878-1948 Björnhona med unge fångad
        May. 28, 2009

        CARL FAGERBERG 1878-1948 Björnhona med unge fångad

        Est: kr8,000 - kr10,000

        CARL FAGERBERG 1878-1948 Björnhona med unge fångad i björnsax Signerad C. Fagerberg. Brunpatinerad brons, höjd 27,5 cm. Gjutarmärkt Herm. Bergman fud.

        Stockholms Auktionsverket
        May. 28, 2009

        Est: kr8,000 - kr10,000

        CARL FAGERBERG 1878-1948 Diana och nymf Signerad C. Fagerberg. Grönpatinerad brons, höjd inklusive träsockel 31cm. Gjutarmärkt Sthlms Konstgjuteri

        Stockholms Auktionsverket
      • Carl Fagerberg 1878-1948. Björn med björnunge.
        Dec. 02, 2008

        Carl Fagerberg 1878-1948. Björn med björnunge.

        Est: kr8,000 - kr10,000

        Carl Fagerberg 1878-1948. Björn med björnunge. Signerad C. Fagerberg samt gjutarmärkt Herman Bergman fud. Patinerad brons, H 28.

        Auktionskammare Uppsala
      • Carl Fagerberg 1878-1948. Sittande björn. Signerad
        Dec. 02, 2008

        Carl Fagerberg 1878-1948. Sittande björn. Signerad

        Est: kr6,000 - kr8,000

        Carl Fagerberg 1878-1948. Sittande björn. Signerad och daterad C. Fagerberg 21. Sten, H 22.

        Auktionskammare Uppsala
      • Carl Fagerberg 1878-1948. Hjortkid diar sin moder.
        Dec. 04, 2007

        Carl Fagerberg 1878-1948. Hjortkid diar sin moder.

        Est: kr4,000 - kr5,000

        Carl Fagerberg 1878-1948. Hjortkid diar sin moder. Signerad C. Fagerberg. Herman Bergman fud. Brons. L 34. Signed C. Fagerberg. Bronze, length 34 cm.

        Auktionskammare Uppsala
      • KANDELABRAR, ett par För fyra ljus. Tenn.
        Nov. 24, 2007

        KANDELABRAR, ett par För fyra ljus. Tenn.

        Est: - kr6,000

        KANDELABRAR, ett par För fyra ljus. Tenn. Klassicerande stil med sittande kvinna. Signerade Carl Fagerberg (1878-1948) och med gjutarstämplar Herman Bergman Fud. Höjd 45 cm. En med lagning. Proveniens: Birgit Nilsson och Bertil Niklassons hem.

        Crafoord Auktioner