Axel Johan Fägerplan Sold at Auction Prices

    • Attribution: Axel Johan Fägerplan, 1788 Western
      Dec. 28, 2022

      Attribution: Axel Johan Fägerplan, 1788 Western

      Est: €250 - €500

      Attribution: Axel Johan Fägerplan, 1788 Western Gothland-1865 Stockholm, Snow-covered winter landscape with attacking cavalry and defending soldiers, oil/canvas, monogr. AF, approx. 32x46cm, frame approx. 45x59 . German Description: Zuschreibung: Axel Johan Fägerplan, 1788 Westgotland-1865 Stockholm, Verschneite Winterlandschaft mit angreifender Kavallerie und verteidigenden Soldaten, Öl/Lwd, links unten monogr. AF, ca. 32x46cm, R. ca. 45x59

    • Axel Johan Fagerplan (Swedish, 1788-1865)
      Mar. 25, 2018

      Axel Johan Fagerplan (Swedish, 1788-1865)

      Axel Johan Fagerplan (Swedish, 1788-1865), "A Winter Landscape", oil on canvas, signed and inscribed "Copierhof" lower right, 23 1/2 in. x 29 1/2 in., framed with artist and title plaque

      Neal Auction Company
    • AXEL JOHAN FÄGERPLAN 1788-1865 Porträtt av fröken
      Nov. 27, 2008

      AXEL JOHAN FÄGERPLAN 1788-1865 Porträtt av fröken

      Est: kr1,575 - kr1,900

      AXEL JOHAN FÄGERPLAN 1788-1865 Porträtt av fröken Ebba Ottiliana von Francken (1819-1843) Signerad och daterad A.J. Fägerplan 1828. Olja på duk, 48 x 41,5 cm. Ebba Ottiliana von Francken var dotter till hovmarskalken August Fredrik von Francken och Christina Maria Sofia, född Lilliehorn Samtida bronserad originalram

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL JOHAN FAGERPLAN 1788-1865 Portratt av
      Nov. 29, 2007

      AXEL JOHAN FAGERPLAN 1788-1865 Portratt av

      Est: kr12,000 - kr15,000

      AXEL JOHAN FAGERPLAN 1788-1865 Portratt av bankokommissarie Fredrik Bergman och hans hustru Caroline, fdd Koschell - 1 par midjestycken Signerade A.J. Fgerplan. Olja pa duk, 37 x 32,5 respektive 36,5 x 31,5 cm. Samtida bronserade originalramar

      Stockholms Auktionsverket