Augustin Ehrensvärd Sold at Auction Prices

Painter, Engraver

  • GRAVYR, Hans Kongl. Maj:ts Ankomst til Loka den 2
    May. 29, 2009

    GRAVYR, Hans Kongl. Maj:ts Ankomst til Loka den 2

    Est: kr6,000 - kr8,000

    GRAVYR, Hans Kongl. Maj:ts Ankomst til Loka den 2 Julii 1762, graverad av Jacob Gillberg (1724-1793) efter Augustin Ehrensvärd (1710-1772), monterad i gustaviansk ram med originalförgyllning, gravyr, 35,5 x 46 cm. PROVENIENS: Nobelpristagaren (1982) i medicin, professor Sune Bergström (1916-2004), Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • [ Old Masters Paintings ]
    May. 27, 2009

    [ Old Masters Paintings ]

    Est: kr30,000 - kr40,000

    OLOF ARENIUS "Augustin Ehrensvärd" (1710-1772)

    Bukowskis
  • AUGUSTIN EHRENSVÄRD eller CARL AUGUST EHRENSVÄRD
    May. 29, 2008

    AUGUSTIN EHRENSVÄRD eller CARL AUGUST EHRENSVÄRD

    Est: kr7,000 - kr9,000

    AUGUSTIN EHRENSVÄRD eller CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1710-1772/1745-1800 Två dansande ynglingar Grått bläck/lavering på papper, 16 x 18 cm. PROVENIENS: Henrik Nerman (1827-1896) därefter i arv till förutvarande ägare 2008

    Stockholms Auktionsverket