Christian Deichmann Sold at Auction Prices

      Aug. 28, 2021

      Est: kr1,000 -

      Jens Christian Deichmann (1832-1897)# 14 akvareller af Kjøbenhavnske Originaler, fremstår alle med rammer uden glas og med smuds, 20,5 x 10

      Svendborg Auktionerne ApS
      Dec. 05, 2020

      Est: kr750 - kr1,500

      Jens Christian Deichmann (1823-1897)# 5 københavnske originaler fra århundredeskiftet, Den gamle Vægter, Mur-Sjover, Peter Rundetårn, Proppen og Scheibelein, vandfarve på papir, ca. 21 x 11,5

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jens Christian Deichmann : A collection of 40
      Mar. 02, 2011

      Jens Christian Deichmann : A collection of 40

      Est: - kr15,000

      Jens Christian Deichmann : A collection of 40 caricatures of Copenhageners, incl. the artists' self-portrait. All signed with monogram. (40).

      Bruun Rasmussen Auctioneers