Carl Johan DeGeer Sold at Auction Prices

Artist

    • Carl Johan Louis De Geer, Swedish b.1938- Untitled; c-print, signed lower left, 32.1x42x2cm(
      Dec. 01, 2021

      Carl Johan Louis De Geer, Swedish b.1938- Untitled; c-print, signed lower left, 32.1x42x2cm(

      Est: £300 - £500

      Carl Johan Louis De Geer, Swedish b.1938- Untitled; c-print, signed lower left, 32.1x42x2cm(unframed) (ARR) Provenance: Private Collection, London This piece is unframed. There are some minor scratches to the surface particularly in the lower right if the surface, and a minor scratch over the signature. There is a bent corner in the upper left. Overall the piece is in poor condition.

      Roseberys
    • CARL JOHAN DE GEER född 1938 Missförståndet
      May. 05, 2011

      CARL JOHAN DE GEER född 1938 Missförståndet

      Est: kr8,000 - kr10,000

      CARL JOHAN DE GEER född 1938 Missförståndet Signerad och daterad Carl Johan De Geer 2005. Digitalprint och akryl på duk, 60 x 90 cm. PROVENIENS: Galerie Bel Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • D - CARL JOHAN DE GEER född 1938 Adieu My Dear!!
      May. 03, 2010

      D - CARL JOHAN DE GEER född 1938 Adieu My Dear!!

      Est: kr10,000 - kr12,000

      D - CARL JOHAN DE GEER född 1938 Adieu My Dear!! Signerad och daterad Carl Johan De Geer 2005. Digitalprint och akryl på duk, 90 x 136 cm. PROVENIENS: Galerie Bel Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHAN DE GEER född 1938 Bland klipporna
      Oct. 27, 2009

      CARL JOHAN DE GEER född 1938 Bland klipporna

      Est: kr6,000 - kr8,000

      CARL JOHAN DE GEER född 1938 Bland klipporna Signerad och daterad Carl Johan De Geer 2005. Digitalprint och akryl på duk, 60 x 90 cm. PROVENIENS: Galerie Bel´Art, Stockholm UTSTÄLLD: Galerie Bel´Art, Stockholm, 2006, avbildad i utställningskatalogen

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHAN DE GEER född 1938 Det är sant Signerad
      Apr. 29, 2009

      CARL JOHAN DE GEER född 1938 Det är sant Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      CARL JOHAN DE GEER född 1938 Det är sant Signerad och daterad Carl Johan De Geer 2004. Digitalprint/akryl på duk, 39 x 59 cm. PROVENIENS: Galleri Stefan Larsson, Uppsala Privat samling, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL JOHAN DE GEER fodd 1938 Min mors hus Signerad
      Nov. 02, 2007

      CARL JOHAN DE GEER fodd 1938 Min mors hus Signerad

      Est: kr10,000 - kr15,000

      CARL JOHAN DE GEER fodd 1938 Min mors hus Signerad och daterad a tergo Carl Johan De Geer 1999. Blandteknik pa panna. 90 x 60 cm.

      Stockholms Auktionsverket