Ingrid von Dardel Sold at Auction Prices

  • Ingrid von Dardel, Figurer i landskap INGRID VON
    Dec. 05, 2012

    Ingrid von Dardel, Figurer i landskap INGRID VON

    Est: kr30,000 - kr40,000

    Ingrid von Dardel, Figurer i landskap INGRID VON DARDEL 1922-1962 Figurer i landskap Signerad och daterad I. v. D 1948 Gouache på papper, 36,5 x 45 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Ingrid von Dardel, Kvinna med rosa klänning INGRID
    Dec. 05, 2012

    Ingrid von Dardel, Kvinna med rosa klänning INGRID

    Est: kr20,000 - kr25,000

    Ingrid von Dardel, Kvinna med rosa klänning INGRID VON DARDEL 1922-1962 Kvinna med rosa klänning Signerad och daterad I. v. D 1947 Gouache på papper, 45 x 36,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Ingrid von Dardel, Figurer med hjärta INGRID VON
    Dec. 05, 2012

    Ingrid von Dardel, Figurer med hjärta INGRID VON

    Est: kr30,000 - kr40,000

    Ingrid von Dardel, Figurer med hjärta INGRID VON DARDEL 1922-1962 Figurer med hjärta Signerad och daterad I. v. D 1948 Gouache på papper, 44,5 x 36,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Ingrid von Dardel, Interiörbild INGRID VON DARDEL
    Apr. 25, 2012

    Ingrid von Dardel, Interiörbild INGRID VON DARDEL

    Est: kr50,000 - kr60,000

    Stockholms Auktionsverket
  • D - INGRID VON DARDEL 1922-1962 Barinteriör
    Apr. 13, 2011

    D - INGRID VON DARDEL 1922-1962 Barinteriör

    Est: kr8,000 - kr10,000

    D - INGRID VON DARDEL 1922-1962 Barinteriör Signerad I. v. D. Gouache på papper, 31 x 26 cm. PROVENIENS Direktör Gösta Rittner, Stockholm UTSTÄLLD Thurestams Konstsalong, Stockholm Hjälpkommittén för Nordens barn, Ekerö 1944 Ingrid von Dardel, Minnesutställning, Galleri Brinken, Stockholm 1964

    Stockholms Auktionsverket