Fritz von Dardel Sold at Auction Prices

Painter, Caricaturist, Lithographer

  • DARDEL, FRITZ VON (1817-1901) "à la grande
    Dec. 14, 2011

    DARDEL, FRITZ VON (1817-1901) "à la grande

    Est: kr2,000 - kr2,500

    Stockholms Auktionsverket
  • FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Grevinnan Hedvig
    May. 25, 2011

    FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Grevinnan Hedvig

    Est: kr5,000 - kr6,000

    FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Grevinnan Hedvig Bråkenhielm, född Lewenhaupt på promenad med sin vita hund vid utsikten från Lilla Sveden ned mot Edsvikens inlopp mot Stocksund, Ulriksdal Signerad och daterad F v Dardel Schweden Juni 1869. Akvarellerad pennteckning på papper, 21,5 x 29,5 cm. LITTERATUR: Fritz von Dardel, Minnen 1866-1870,...

    Stockholms Auktionsverket
  • FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Landskap med ryttare
    May. 25, 2011

    FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Landskap med ryttare

    Est: kr6,000 - kr8,000

    FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Landskap med ryttare Signerad och daterad F.D -85. Olja på pannå, 31 x 40 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • DARDEL Fritz von (1817-1901), akvareller 3 st,
    May. 17, 2011

    DARDEL Fritz von (1817-1901), akvareller 3 st,

    Est: kr2,000 - kr3,000

    DARDEL Fritz von (1817-1901), akvareller 3 st, "Loma kyrka försvaras av Smålands grenadierer" a tergo "fältmanöver nära Malmö 2 julii 1848"; "Ekornavall 14/7 1849" och a tergo "Fältmanöver vid axvalla läger -1849"; "Högkvarteret kl 1/2 5 på morgonen Junii 1849" samt uppräkning av avbildade officerare: HKH, Klint, W Sandels, Dardel, Edman, B Cederst...

    Stockholms Auktionsverket
  • FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Qui m´aime me suive
    May. 28, 2009

    FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Qui m´aime me suive

    Est: kr3,000 - kr4,000

    FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Qui m´aime me suive Signerad och daterad F v Dardel 1890. Akvarell/tusch på papper, 10 x 14,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket